Zaujímavosti zo Soči: Cologna čakal na Peruánca Carcelena pol hodinu

Do cieľa sa blíži Peruánec Roberto Carcelen.
Do cieľa sa blíži Peruánec Roberto Carcelen. (Autor: TASR/AP)
SITA|24. feb 2014 o 10:04

Prehľad historických vrcholov a zaujímavostí zo zimných olympijských hier 2014 v Soči.

- Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen sa stal v Soči najúspešnejším "zimným olympionikom" v histórii. Vo svojej zbierke má osem zlatých, štyri strieborné a jednu bronzovú medailu. V počte prvenstiev sa vyrovnal legendárnemu krajanovi Björnovi Dähliemu, v počte cenných kovov bývalú hviezdu behu na lyžiach prekonal.

- Björndalen sa zároveň stal po víťazstve v rýchlostných pretekoch na 10 km najstarším víťazom olympijských pretekov v individuálnej disciplíne. V čase triumfu 8. februára mal 40 rokov a 12 dní.

- Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa stala po ZOH 2014 najúspešnejšou ženskou účastníčkou zimných hier v histórii. V zbierke má šesť zlatých, tri strieborné a jednu bronzovú medailu. Spoločne s Bieloruskou Dariou Domračevovou sa s troma prvenstvami stali najúspešnejšími účastníčkami ZOH 2014.

- Japonský skokan na lyžiach Noriaki Kasai a ruský sánkar Albert Demčenko sa predstavili už na rekordných siedmych zimných olympijských hrách v kariére. Obaja zo Soči odchádzali s medailou.

- Doteraz sa nikdy nestalo, aby až v ôsmich súťažiach na jedných ZOH boli stupne pre víťazov zaplnené pretekármi len z jednej krajiny. Holanďania takto ovládli štyri disciplíny v rýchlokorčuľovaní - 500, 5000 a 10 000 m mužov a 1500 m žien. Američania dominovali v mužskom slopestyle akrobatického lyžovania, Francúzi v rovnakom športe v skikrose a nórske bežkyne na lyžiach v pretekoch na 30 km s hromadným štartom. V záverečný deň obsadili kompletné stupne víťazov ruskí bežci na lyžiach na 50 km voľne s hromadným štartom.

- Najúspešnejším mužským účastníkom ZOH sa stal s troma zlatými a jednou bronzovou medailou ruský rýchlokorčuliar na krátkej dráhe Viktor An. Zároveň je prvým športovcom v histórii, ktorý sa stal olympijským víťazom za dve rôzne krajiny, ktoré nie sú spojené politicky alebo kontinuálne nie sú po sebe nástupnícke. An sa radoval z úspechov už v roku 2006 ako reprezentant Kórejskej republiky.

- Sánkar Armin Zöggeler z Talianska sa stal prvým športovcom, ktorý vybojoval medailu na šiestich rôznych ZOH. V Soči svoju zbierku rozšíril o bronz.

- Holanďanka Ireen Wüstová odchádza zo Soči s piatimi medailami (2 - 3 - 0). Stala sa len desiatym športovcom či športovkyňou v histórii a piatou zástupkyňou rýchlokorčuľovania, ktorá na jedných ZOH vybojovala rekordných päť medailí.

- Dvojičky Michel a Ronald Mulderovci napodobnili amerických zjazdárov Phila a Steva Mahreovcovov (slalom 1984) a získali v jednej disciplíne obaja medailu. Michel bol zlatý a Ronald bronzový v rýchlokorčuľovaní na 500 m.

- Prvýkrát v histórii ZOH mala jedna disciplína dve víťazky. V ženskom zjazde sa o zlato podelili Slovinka Tina Mazeová a Švajčiarka Dominique Gisinová. Obe dosiahli na stotinu sekundy rovnaký čas.

- Americká tínedžerka v skoku na lyžiach Sarah Hendricksonová sa stala autorkou prvého súťažného skoku na olympijských hrách, pričom napokon skončila na 21. mieste. Premiérové olympijské podujatie na strednom mostíku sa napokon stalo korisťou Nemky Cariny Vogtovej, ktorej namerali pokus dlhý 104,5 metra. Ženské skoky na lyžiach tak ukončili trinásťročné úsilie o zaradenie medzi olympijské športy.

- Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna vyhral v Soči dve zlaté medaily, ale napriek tomu nezabudol ani na olympijskú myšlienku. Po triumfe v pretekoch na 15 km klasicky totiž čakal takmer polhodinu v cieli na to, aby mohol zagratulovať Peruáncovi Robertovi Carcelenovi, ktorý prišiel do cieľa so stratou 27:59 minút. Štyridsaťtriročný Carcelen preťal cieľovú čiaru s peruánskou vlajkou v ruke a s aplauzom divákov.

- Štyri roky po smrteľnej nehode gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho vo Vancouvri, opäť riskovali olympionici svoje zdravie. Doplatila na to napríklad ruská akrobatická lyžiarka Maria Komissarovová, ktorá si počas tréningu v Extrém Parku vážne poranila chrbát. Neskôr ju previezli do nemocnice na šesťhodinovú operáciu chrbtice a potom ju previezli na kliniku do Mníchova. V závere hier v disciplíne žien na U-rampe upravili.

- Americkí športoví fanúšikovia s obľubou spomínajú na zimnú olympiádu v roku 1980 v Lake Placid, kde ich "amatérsky" hokejový tím zdolal "červenú mašinu". K odvete v Soči došlo už v základnej skupine, avšak všetko sa už udialo za úplne odlišnej politickej a športovej situácii. Elektrizujúcu atmosféru však osobne prežíval aj prezident Putin, ktorému sa zrejme vryli do pamäti rozhodujúce nájazdy. Zápas skončil aj po predĺžení 2:2 a hráči USA napokon po "rozstreloch" triumfovali 3:2. Hrdinom samostatných nájazdov bol T.J. Oshie, ktorý premenil štyri zo šiestich pokusov.

- Tridsaťtriročná snoubordistka Jenny Jonesová vybojovala bronzovú medailu v premiérovej olympijskej disciplíne slopestyle a ukončila tak 90 rokov trvajúce čakanie na prvú medailu zo zimnej olympiády na snehu. Jonesová zvíťazila napriek tomu, že bola najstaršou snouboridstkou na štarte slopestylu. Z predchádzajúcich 22 medailí zo zimných olympiád pre Veľkú Britániu získali športovci v súťažiach na ľade a v športoch ako sú krasokorčuľovanie a skeleton.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zaujímavosti zo Soči: Cologna čakal na Peruánca Carcelena pol hodinu