Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Vaidišová zastavila parížskeho miláčika

Sportnet|6. jún 2006 o 00:00

Pätnásťtisícové parížske publikum zažilo v nedeľu podvečer na centrálnom štadióne areálu Rolanda Garros šok. Prišlo sa pozrieť na ďalšie víťazstvo svojho miláčika, najvyššie nasadenej hráčky dvojhry žien na grandslamovom turnaji Amélie Mauresmovej s ...

Málo známa češka Nicole Vaidišová sa teší z vyradenia parížskej jednotky Amélie Mauresmovej

FOTO - ČTK

Pätnásťtisícové parížske publikum zažilo v nedeľu podvečer na centrálnom štadióne areálu Rolanda Garros šok. Prišlo sa pozrieť na ďalšie víťazstvo svojho miláčika, najvyššie nasadenej hráčky dvojhry žien na grandslamovom turnaji Amélie Mauresmovej s pomerne neznámou českou tenistkou Nicole Vaidišovou a po prvom vyhranom sete 7:6 v ďalšom priebehu už len neveriacky hľadelo na márny boj svetovej jednotky. V ďalších dvoch setoch dominovala na antuke fyzicky vyspelá 17-ročná tínedžerka z Prahy (183 cm/63 kg), diktovala tempo hry, rozdeľovala loptičky podľa svojho gusta a nedala na sebe poznať ani štipku nervozity. Po víťaznej loptičke vyhodila raketu do vzduchu a klesla na kolená. Férové francúzske obecenstvo je zatlieskalo.

"Som šťastná, prešťastná. Prvý raz v kariére som zdolala svetovú jednotku, prvý raz som vo štvrťfinále Grand Slamu. Hrala som jeden zo svojich najlepších zápasov v kariére," vravela perfektnou angličtinou medzi novinármi rodáčka z nemeckého Norimbergu. Jej rodičia tam odišli, ako povedala, za biznisom a do Prahy sa vrátila ako šesťročná. Neskôr sa rodičia rozviedli. V tenise ju začal trénovať Aleš Kodat, dnes je aj jej nevlastným otcom. Od desiatich rokov sa Nicola pripravuje v známej Bolletieriho akadémii v americkom Bradentone, v Prahe si dokončuje obchodnú akadémiu.

"Odišla som na Floridu ako jedenásťročná, v zime sú v Česku na tenis ťažké podmienky. Ale vraciam sa do Prahy," povedala vysoká, štíhla blondínka, ktorá na začiatku svojej kariéry vyhlásila, že raz chce byť svetovou jednotkou. Dnes je na 16. mieste svetového rebríčka a po Paríži sa posunie vyššie. V doterajšej kariére vyhrala šesť turnajov a zarobila 650-tisíc dolárov, na Roland Garros má už teraz istých 117 500 eur.

"Nicole hrala lepšie ako v našom poslednom vzájomnom zápase na Australian Open. Čakala som, že bude viac kaziť, no hrala vskutku veľmi dobre. Dostala ma pod tlak, nemala som dosť síl jej odolávať," priznala po zápase 26-ročná Mauresmová. Tento rok začala prvenstvom na Australian Open, ale doma jej asi nie je súdené vyhrať. Na Roland Garros hrá od roku 1995 a ani raz sa nedostala ďalej ako do štvrťfinále. Tento rok sa prvý raz predstavila v Paríži ako svetové jednotka, ale výsledok nie je o nič lepší. "Musím sa zmieriť s tým, že antuka nie je pre moju hru najlepší povrch, viac mi sedí betón," vravela francúzska tenistka. Aj štatistiky ukazujú, že z grandslamových turnajov má práve na Roland Garros najslabšie výsledky.

Vaidišová je najmladšou z parížskych štvrťfinalistiek. Pre jej príbeh v Bolletieriho akadémii ju začali porovnávať s Ruskou Mariou Šarapovovou. "Nezaujíma ma to. S Mariou sa bližšie nepoznáme," nechcela sa baviť na túto tému. Väčšiu pozornosť venovala súperke v súboji o postup do semifinále Američanke Venus Williamsovej. Vlani jej na antuke v Istanbule podľahla v dvoch setoch. "Bude to ešte ťažší zápas než s Mauresmovou. Víťazstvo mi pridalo na sebavedomí, síl mám dosť. Teším sa na zápas," povedala Vaidišová.

Súvisiace články