V tímšprinte brali Nóri dve zlaté, Slovenky skončili trináste

Nórka Ingvild Flugstad Östbergová v cieli.
Nórka Ingvild Flugstad Östbergová v cieli. (Autor: TASR/AP)
TASR|22. feb 2015 o 15:28

Slovenským lyžiarkam Alene Procházkovej a Barbore Klementovej ušiel postup do finále o 1,44 sekundy.

FALUN. Tímšprinty voľnou technikou na majstrovstvách sveta v severských disciplínach ovládli muži a ženy Nórska.

Slovenky Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili zo semifinále a obsadili konečné 13. miesto. Mužská dvojica Peter Mlynár a Andrej Segeč zostala po chybe v semifinále ďaleko za bránami postupu medzi elitnú desiatku a skončili na 22. mieste.

Nórske bežkyne na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová a Maiken Caspersen Fallová získali podľa očakávania zlaté medaily. Vo finále na 6x1,2 km triumfovali časom 14:29,57 a náskokom 8,17 s pred domácim Švédskom, bronz brali Poľky (+8,48).

Slovenkám ušiel postup o 1,44 sekundy

Slovenky Procházková a Klementová obsadili v B-semifinále v konkurencii desiatich družstiev siedme miesto, hoci ešte na poslednom úseku figurovali na postupovej priečke.

Odštartovali sľubne, na prvej odovzdávke boli vďaka Procházkovej na štvrtej priečke s odstupom jedinej sekundy za vedúcim Slovinskom. Po druhej im patrilo piate miesto, v polovici trate na 3,6 km sa vyšvihli opäť na štvrté s minimálnou stratou 1,6 s za Slovinskom.

Slovenská dvojica si držala túto pozíciu aj na štvrtej odovzdávke, výborne bežiaca Procházková sa potom dokonca na piatom úseku dostala na chvíľu na čelo a pred finišom odovzdala na sľubnom treťom mieste s mankom 1,91 s na Nemecko.

Klementová ale v závere neudržala pozíciu vo vedúcej štvorčlennej skupine, prepadla sa na konečné siedme miesto. Postup ušiel Slovenkám o 1,44 sekundy.

Segeč pokazil odovzdávku

Medzi mužmi si Finn Haagen Krogh a Petter Northug vybojovali zlaté medaily suverénnym spôsobom. Vo finále na 6x1,4 km vyhrali s náskokom 5,64 s pred obhajcami titulu z Ruska, bronz patrí Talianom (+5,73).

Slovenskí bežci Mlynár a Segeč skončili v semifinále na 11. mieste spomedzi štrnástich dvojíc, keď pokazili druhú odovzdávku. Segeč nesprávne posunul štafetu späť na Mlynára a slovenská dvojica nabrala po chybe výraznú stratu na vedúcu skupinu.

V polovici trate na méte 4,2 km už Slováci na 11. mieste zaostávali za Nórskom o takmer pol minúty a nemali tak šancu zasiahnuť do boja o postup. Do cieľa napokon dobehli na jedenástej priečke s mankom 1:42,95 min na Nórov.

Zlato majú nemeckí združenári

Kvarteto Nemecka v zložení Tino Edelmann, Eric Frenzel, Fabian Riessle a Johannes Rydzek triumfovalo v súťaži družstiev v severskej kombinácii.

Nemci vyhrali suverénne s náskokom 23,1 sekundy pred Nórskom, bronz získali obhajcovia titulu z Francúzska (+39,6).

Nemecký tím sa usadil na čele už po predpoludňajšej skokanskej časti súťaže, keď nazbieral na strednom mostíku spolu 448,3 bodu. Do bielej stopy vybiehal s náskokom štyroch sekúnd na druhé Japonsko. Na treťom mieste figurovali Francúzi so stratou 14 sekúnd, štvrté Rakúsko i piate Nórsko mali manko 28 sekúnd.

V bežeckej štafete na 4x5 km urobil Frenzel na druhom úseku rozhodujúci krok k zisku titulu. Nemci vybojovali titul na MS v družstvách po dlhých 28 rokoch, naposledy sa im to podarilo v roku 1987 doma v Oberstdorfe.

Výsledky

Tímšprint, ženy (6x1,2 km voľnou technikou), finále: 1. Nórsko (Ingvild Flugstad Östbergová, Maiken Caspersen Fallová) 14:29,57 min, 2. Švédsko (Ida Ingemarsdotterová, Stina Nilssonová) +8,17, 3. Poľsko (Justyna Kowalczyková, Sylwia Jaskowiecová) +8,48, 4. Nemecko (Nicole Fesselová, Denise Herrmannová) +11,57, 13. SLOVENSKO (Alena Procházková, Barbora Klementová) nepostúpilo do finále

A-semifinále: 1. Nórsko 14:49,26 min, 2. Poľsko +0,15, 3. Švédsko +0,32, 4. Francúzsko +8,14, 5. Švajčiarsko +12,61 (postup do finále)

B-semifinále: 1. Nemecko 14:56,64 min, 2. USA +7,38, 3. Fínsko +11,26, 4. Rusko +11,83, 5. Slovinsko +11,84 (postup do finále), 6. Taliansko +11,85, 7. SLOVENSKO (Alena Procházková, Barbora Klementová) +13,28

Muži (6x1,4 km voľnou technikou), finále: 1. Nórsko (Finn Haagen Krogh, Petter Northug) 15:32,89 min, 2. Rusko (Alexej Petuchov, Nikita Krjukov) +5,64, 3. Taliansko (Dietmar Nöckler, Federico Pellegrino) +5,73, 4. Nemecko (Thomas Bing, Tim Tscharnke) +6,11, 22. SLOVENSKO (Peter Mlynár, Andrej Segeč) nepostúpili do finále

A-semifinále: 1. Nórsko 15:43,06 min, 2. Rusko +0,34, 3. USA +0,70, 4. Poľsko +0,96, 5. Nemecko +1,03 (postup do finále)..., 11. SLOVENSKO (Peter Mlynár, Andrej Segeč) +1:42,95

B-semifinále: 1. Taliansko 15:34,02 min, 2. Francúzsko +0,23, 3. Švédsko +0,24, 4. Česko +0,50, 5. Fínsko +7,22 (postup do finále)

Severská kombinácia - súťaž družstiev (skoky na strednom mostíku+beh na 4x5 km): 1. Nemecko (Tino Edelmann, Eric Frenzel, Fabian Riessle, Johannes Rydzek) 44:20,7 min, 2. Nórsko (Magnus Moan, Haavard Klemetsen, Mikko Kokslien, Jörgen Graabak) +23,1, 3. Francúzsko (Francois Braud, Maxime Laheurte, Sébastien Lacroix, Jason Lamy Chappuis) +39,6, 4. Taliansko +1:10,1, 5. Rakúsko +1:10,5

Domov»Zimné športy»V tímšprinte brali Nóri dve zlaté, Slovenky skončili trináste