V šprinte 1. kola Svetového pohára triumf Nórov, Svendsen pred Björndalenom

SITA|4. dec 2010 o 15:21

V nesmierne dramatických rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci úvodného kola biatlonového Svetového pohára vo švédskom Östersunde zvíťazil Nór Emil Hegle Svendsen.

ÖSTERSUND. V nesmierne dramatických rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci úvodného kola biatlonového Svetového pohára vo švédskom Östersunde rovnako ako vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch zvíťazil Nór Emil Hegle Svendsen.

Dvadsaťpäťročný obhajca veľkého krištáľového glóbusu a aj majiteľ malej trofeje z uplynulej sezóny v tejto disciplíne potvrdil svoje výnimočné bežecké kvality, keď svoje osemnáste prvenstvo v pretekoch SP v kariére dosiahol napriek tomu, že po streľbe v ľahu musel za nezostrelený terč absolvovať jeden trestný 150 m dlhý okruh. Ešte na poslednom medzičase pol kilometra pred cieľom bol na čele s vyše sedemsekundovým náskokom jeho 36-ročný krajan Ole Einar Björndalen.

Ten však v poslednej zákrute pri vjazde na štadión spadol a stratil nielen náskok, ale najmä rýchlosť. V cieli bol nakoniec o necelé štyri sekundy pomalší ako jeho o jedenásť a pol roka mladší reprezentačný kolega. Bronz si vybojoval Francúz Martin Fourcade. V najlepšej šestici pretekárov boli štyria Nóri. Ich hegemóniu okrem mladšieho z bratov Fourcadovcov narušil už iba bronzový medailista z olympijského šprintu vo Vancouveri bývalý Chorvát Jakov Fak na 4. priečke, ktorý už v tejto sezóne reprezentuje Slovinsko.

Z kvarteta Slovákov v 98-člennom štartovom poli bol najlepší na 33. mieste Matej Kazár. Na prvej streľbe v ľahu síce netrafil jeden z terčov a bežeckú trať si predĺžil o trestný okruh, ale stojku zvládol bezchybne. Pridal k tomu solídny bežecký výkon a bolo z toho bodované 33. miesto.

Na jeho konto pribudlo v začínajúcej sa sezóne prvých osem bodov. S rovnakou streleckou bilanciou bol druhým najlepším Slovákom Miroslav Matiaško na 54. priečke. Pavol Hurajt strieľal stopercentne, ale bežecky výrazne zaostal. Vo výsledkovej listine sa zaradil na 60. priečku ako najhoršie bežiaci bezchybný strelec. Títo traja sa predstavia aj v nedeľu v stíhacích pretekoch. Dušan Šimočko netrafil dva terče (1+1) a ani bežecky nezažiaril, klasifikovali ho na 78. mieste a v Östersunde sa už na štart nepostaví.

V nedeľu 1. kolo Svetového pohára vyvrcholí stíhacími pretekmi žien na 10 km (11.30 h ) a mužov na 12,5 km (14.15 h).

Výsledky - rýchlostné preteky mužov na 10 km:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 25:01,9 min (1 trestný okruh), 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) +3,9 s (0), 3. Martin Fourcade (Fr.) +14,3 (0), 4. Jakov Fak (Slovin.) +17,9 (0), 5. Tarjei Bö (Nór.) +22,6 (1), 6. Alexander Os (Nór.) +28,0 (0), 7. Andreas Birnbacher (Nem.) +46,8 (0), 8. Anton Šipulin (Rus.) +58,7 (0), 9. Michael Greis (Nem.) +1:10,4 (1), 10. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +1:11,0 (0) a Lukas Hofer (Tal.) +1:11,0 (2),... 33. Matej Kazár +2:01,0 (1), 54. Miroslav Matiaško +2:32,6 (1), 60. Pavo Hurajt +2:44,7 (0), 78. Dušan Šimočko (všetci SR) +3:41,5 (2)

Domov»Zimné športy»V šprinte 1. kola Svetového pohára triumf Nórov, Svendsen pred Björndalenom