Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

V piatok žreb kvalifikácie MS 2006 vo futbale

SITA|3. dec 2003 o 17:42

BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Vo Frankfurte nad Mohanom vyžrebujú v piatok podvečer (od 17.05 h) európsku kvalifikáciu o postup na majstrovstvá sveta v roku 2006 v Nemecku.

Pri tomto dôležitom akte nebudú chýbať ani traja zástupcovia Slovenska - prezident SFZ František Laurinec, generálny sekretár SFZ Dušan Tittel ako aj nový reprezentačný tréner A-tímu Dušan Galis.

Na svetovom šampionáte 2006 v Nemecku bude mať po tohtoročnom júnovom rozhodnutí výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA z Paríža (27.6.) Európa zastúpenie iba 14 tímami, čo je o jednu krajinu menej ako bolo na ostatných MS 2002 v Ázii. Členovia VV FIFA na svojom letnom zasadnutí rozhodli, že z kompletného zoznamu 32 mužstiev prináleží starému kontinentu spomínaných 14 miesteniek na svetový šampionát, Afrike 5, Ázii a Južnej Amerike po 4,5, pásmu CONCACAF (Severná a stredná Amerika) 3,5 a Oceánii 0,5. V tejto súvislosti je už pred piatkovým žrebom známe, že piaty tím z ázijskej a juhoamerickej kvalifikácie ako aj tretí tím z pásma CONCACAF a víťaz oceánskej kvalifikácie budú bojovať v baráži o zostávajúce dve miesta na MS 2006.

V európskej kvalifikácii bude účinkovať 51 krajín (usporiadateľ z Nemecka má už vopred zabezpečenú účasť na svetovom šampionáte 2006, po prvý raz sa v európskej zóne predstaví Kazachstan), ktoré budú rozdelené do ôsmich základných skupín - troch sedemčlenných a piatich šesťčlenných. Na svetový šampionát v Nemecku priamo postúpi osmička víťazov jednotlivých skupín a dvaja "najlepší druhí". O posledné tri miestenky si to v k.o. súbojoch rozdá zostávajúcich šesť mužstiev európskej kvalifikácie, ktoré skončili vo svojich skupinách na 2. priečke. "Konečnú podobu rozdelenia krajín do jednotlivých košov a systém žrebovania by mala Medzinárodná futbalová federácia FIFA oznámiť definitívne vo štvrtok, na postupových pravidlách sa však už takmer naisto nebude nič meniť," povedal pre agentúru SITA generálny sekretár SFZ Dušan Tittel.

Pri zaradení do jednotlivých žrebovacích košov by malo byť rozhodujúce poradie krajín podľa priemeru bodových ziskov na jeden zápas z dvoch predchádzajúcich kvalifikácií - MS 2002 a ME 2004. V tomto ukazovateli figuruje Slovensko na 23. pozícii, čo by pri piatkovom žrebe vo Frankfurte zaručovalo miestenku v treťom koši. V elitnom prvom koši by mali byť Francúzsko, Portugalsko, Švédsko, Česko, Španielsko, Taliansko ako aj ´naši´ dvaja súperi z nedávno skončenej kvalifikácie ME 2004 - Anglicko a Turecko. "Podľa môjho názoru je z pohľadu Slovenska zlé, že prví dvaja z jednotlivých skupín európskej kvalifikácie nemajú postupovú istotu, ale iba jej víťaz. Keby sme totiž aj skončili na 2. mieste, čakala by Slovensko pravdepodobne baráž s ďalším kvalitným súperom. Netreba si preto dávať nereálne ciele. Naopak, treba ohodnotiť, kam reálne Slovensko vo futbale patrí. Nás nemusí až tak interesovať, kto bude v prvom koši medzi najsilnejšími mužstvami. Myslím si, že dôležitejšie bude, akých súperov dostaneme v piatok podvečer z druhého, štvrtého a dokonca aj z piateho koša. V ňom bude napríklad aj Maďarsko i ďalšie solídne európske futbalové krajiny. Uvidíme, po žrebe už bude všetko jasné," skonštatoval D. Tittel, ktorý by sa mal vo Frankfurte nad Mohanom spolu so šéfom zväzu F. Laurincom i lodivodom A-mužstva D. Galisom vo štvrtok i piatok zúčastniť podľa protokolu na sprievodných akciách. Návrat slovenskej minivýpravy by mal byť v sobotu 6. decembra vo večerných hodinách.


Pravdepodobné rozdelenie európskych krajín do jednotlivých výkonnostných košov pri piatkovom žrebe futbalovej kvalifikácie MS 2006 v Nemecku (oficiálne rozdelenie by mala oznámiť FIFA vo štvrtok 4. decembra):

1. kôš: Francúzsko, Portugalsko, Švédsko, Česká republika, Španielsko, Taliansko, Anglicko, Turecko

2. kôš: Holandsko, Chorvátsko, Belgicko, Dánsko, Rusko, Írsko, Poľsko, Slovinsko

3. kôš: Bulharsko, Rumunsko, Škótsko, Srbsko a Čierna Hora, Švajčiarsko, Grécko, SLOVENSKO, Ukrajina

4. kôš: Rakúsko, Island, Fínsko, Nórsko, Izrael, Bosna a Hercegovina, Lotyšsko, Wales

5. kôš: Maďarsko, Gruzínsko, Bielorusko, Estónsko, Cyprus, Severné Írsko, Litva, Macedónsko

6. kôš: Albánsko, Arménsko, Moldavsko, Azerbajdžan, Faerské ostrovy, Malta, Lichtenštajnsko, San Maríno, Luxembursko, Andorra, Kazachstan

Súvisiace články