V jednokolovej súťaži v Lahti triumfovali Nóri

SITA|6. mar 2010 o 19:15

Reprezentanti Nórska zvíťazili v sobotňajšej podvečernej napokon pre zlé klimatické podmienky iba jednokolovej súťaži družstiev v rámci Svetového pohára v skokoch na lyžiach.

LAHTI. Reprezentanti Nórska zvíťazili v sobotňajšej podvečernej napokon pre zlé klimatické podmienky iba jednokolovej súťaži družstiev v rámci Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach 2009/2010, ktorá sa uskutočnila na mostíku HS-130 vo fínskom Lahti. Na druhom mieste skončilo Rakúsko, tretiu priečku obsadilo Nemecko. Na štarte boli skokani z 13 krajín.

Nórske kvarteto Anders Bardal (123 m), Roar Ljökelsöy (122,5 m), Tom Hilde (116 m) a Anders Jacobsen (121,5 m) po absolvovaní štyroch pokusov triumfovalo s celkovým súčtom 486,6 bodu. Bronzoví medailisti z februárových zimných olympijských hier si vybojovali v tímovej súťaži prvenstvo v SP po takmer roku, naposledy sa "vikingovia" tešili z najvyššej priečky 21. marca 2009 v slovinskej Planici.

Držitelia zlata zo ZOH Rakúšania (483,6 b) nastúpili v zostave bez prechladnutého Gregora Schlierenzauera a v zložení Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Andreas Kofler a Thomas Morgenstern sa museli uspokojiť s konečným 2. miestom s odstupom troch bodov za lídrami z Nórska. Na treťom stupienku skončili strieborní medailisti zo ZOH 2010 z Nemecka (457,7 b) v zostave Michael Uhrmann, Martin Schmitt, Andreas Wank a Michael Neumayer tesne pred Poľskom (456,4 b), ako piate v poradí klasifikovali Slovinsko (436,7 b). Domáci Fíni, aj s Jannem Ahonenom v tíme, boli až ôsmi. Najdlhší skok dňa predviedol Janne Happonen z Fínska (127 m), ale najlepšie bodové hodnotenie mal Slovinec Robert Kranjec (126,5 m/135,2 b.).

V sobotňajších pretekoch opäť nebola určujúca len dĺžka skoku a štýl, ale aj špeciálny koeficient, zahrňujúci v sebe silu vetra a zmenu nájazdových okien, ktorým sa dosiahnuté výsledky prepočítavali. Toto nové pravidlo prvýkrát v histórii využili vo Svetovom pohári tiež v súťaži družstiev, a to koncom januára v nemeckom Oberstdorfe.

Pre zlé poveternostné podmienky, najmä meniaci sa vietor, sa už finálové 2. kolo v Lahti neuskutočnilo. Rozhodcovská komisia jury spolu s riaditeľom súťaže Walterom Hoferom z Rakúska po viacerých prerušeniach už počas prvého súťažného kola následné 2. kolo zrušila a uznala výsledky prvého kola ako konečné.

V nedeľu pokračuje Svetový pohár v skokoch na lyžiach v Lahti súťažou jednotlivcov, začiatok 1. kola je o 14.00 h SEČ. Slovensko nemá vo Fínsku zastúpenie.

SP v skokoch na lyžiach 2009/2010 - Lahti, HS-130 - súťaž družstiev - sobota - výsledky (jednokolová súťaž, finálové 2. kolo sa pre zlé klimatické podmienky neuskutočnilo a jury uznala výsledky 1. kola ako konečné):

1. Nórsko (Anders Bardal, Roar Ljökelsöy, Tom Hilde, Anders Jacobsen) 486,6 bodu, 2. Rakúsko (Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern) 483,6, 3. Nemecko (Michael Uhrmann, Martin Schmitt, Andreas Wank, Michael Neumayer) 457,7, 4. Poľsko (Kamil Stoch, Lukasz Rutkowski, Stefan Hula, Adam Malysz ) 456,4, 5. Slovinsko (Mitja Mežnar, Jernej Damjan, Peter Prevc, Robert Kranjec) 436,7, 6. Japonsko (Daiki Ito, Fumihisa Jumoto, Šohei Točimoto, Noriaki Kasai) 435,0, 7. Česko (Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda) 432,2, 8. Fínsko (Janne Happonen, Matti Hautamäki, Janne Ahonen, Harri Olli) 410,0, 9. Švajčiarsko 373,7, 10. Taliansko 354,9.

Poradie v Pohári národov 2009/2010 (po 23 z 27 pretekov /dosiaľ 19 súťaží jednotlivcov + 4 súťaže družstiev/):

1. Rakúsko 5900 bodov, 2. Nórsko 2807, 3. Nemecko 2757, 4. Fínsko 1896, 5. Švajčiarsko 1509, 6. Poľsko 1439, 7. Slovinsko 1363, 8. Japonsko 1290, 9. Česko 889, 10. Rusko 469.