UFC Fight Night: Japan - rekapitulácia

Vladimír Bilohuščin|29. sep 2015 o 02:00

Do Japonska sa po rokoch opäť vrátil Josh Barnett a v hlavnom zápase vyzval Roya Nelsona. Predtým sme ale boli svedkami nevídaného KO.

Mizuno Hirota vs. Teruto Ishihara

Prvý zápas hlavnej karty na podujatí UFC Fight Night: Japan, zaobstarali finalisti japonskej variácie reality šou The Ultimate Fighter pod názvom „Cesta do UFC: Japonsko“. Na jednej strane Hirota, skúsený bojovník, ktorý už má na svojom konte opasky z viacerých organizácii, na druhej strane mladý priebojný Ishihara. Už váženie prinieslo zaujímavé momenty, keď sa Hirota ukázal s modrými vlasmi a Ishihara pre zmenu flirtoval s "octagon girl“.

Zápas to ale bol už o inom a výstrelky šli bokom. Hneď prvé kolo naznačilo, že obaja borci pre kontrakt vo výške šiestich cifier urobia maximum. Ishihara disponoval rýchlejším úderom, Hirota zasa tlakom a skúsenosťami. Celý zápas sa niesol duchu boja v postoji, pričom o takedown sa ani nik nepokúšal. Po troch naozaj zaujímavých kolách nikto nezávidel rozhodcom, pretože zápas bol nesmierne vyrovnaný.

Rozhodnutie to bolo aj tak prekvapujúce. Jeden krát 29:28 pre Hirotu, jeden krát pre Ishiharu a tretí rozhodca sa rozhodol pre remízu. Aj napriek očakávaniam sa rozhodujúce kolo nekonalo.

V tomto zápase pérovej kategórie teda nezvíťazil ani neprehral nikto a po majoritnej remíze (a požehnaní Danu Whita) si nakoniec kontrakt odniesli obaja bojovníci.

Ishihara: "Trochu sa mi po zápase hýbe predný zub, neviem či som vyhral, alebo to bola remíza.“ „Snáď mi UFC dá šancu opäť sa ukázať v oktagone.“

Katsunori Kikuno vs. Diego Brandao 

Po dvoch nelichotivých prehrách v prvom kole nad Poirerom a McGregorom sa Diego Brandao vrátil do oktagonu vo veľkej forme a už v prvom kole si to odniesol Jimy Hettes. Tento zápas proti ostrieľanému Kikunovi mal ukázať, či niekdajší víťaz The Ultimate Fightera potvrdí túto fazónu, alebo zasa spadne do priemeru.

A Brandao nenechal nič na náhodu a predviedol sa vo veľkolepej forme, keď domáceho miláčika ukončil technickým KO za 28 sekúnd! Rýchle, presné, zbesilé. Asi tak sa dajú nazvať Brandaové údery, po ktorých sa Kikuno porúčal a nechal tak publikum v nemom úžase.

Brandao si za svoj výkon odniesol aj bonus 50 000 USD a míľovými krokmi sa opäť približuje k top 10.

Brandao: "Taktika bola dostávať súpera stále pod tlak, používať front kicky a nespúšťať ho z očí, pretože je to nebezpečný bojovník. Teraz sa vrátim domov a začnem trénovať na ďalší zápas, pretože Brandao je späť!“

 Mizugaki vs. Roop

Takeya Mizugaki vs. George Roop

Dvaja bojovníci, ktorí sa poznajú už z účinkovania v organizácii WEC na seba konečne natrafili v Japonsku. Obaja už mali možnosť zmerať si sily s tými najlepšími v bantamovej divizii, ale po prehrách sa opäť snažia dostať na popredné priečky. Zatiaľ čo Roop má zrejme najlepšie roky za sebou, Mizugaky bol veľmi blízko k titulovému zápasu, avšak v ceste mu stála posledná prekážka v podobe Dominicka Cruza. Cruz ho "vybavil“ v prvom kole a po následnej prehre s Aljmainom Sterlingom sa sen o titule začal rozplývať.

Veľmi emotívny Mizugaki využíval v súboji hlavne svoju rýchlosť, zatiaľ čo, na váhovú divíziu veľmi vysoký Roop, využíval hlavne svoj dosah. V celku nezáživnom súboji nakoniec slávil úspech Mizugaki, ktorý si na svoje konto pripísal už svoje 21. víťazstvo. Všetci traja rozhodcovia mu prisúdili dve víťazné kolá a tak po vyhláseniach o skončení kariéry, ktoré naznačoval po dvoch prehrách, dúfame už nebude reč.

Mizugaky: "Po tom, čo som prehral s Cruzom, som myslel, že s MMA končím. Povedal som si ale, že musím pokračovať, pretože tento šport milujem. Teraz som dosiahol víťazstvo a som veľmi šťastný.“

 Horiguchi vs. Camus

Kyoji Horiguchi vs. Chico Camus

Obaja bojovníci prišli do Japonska s prehrami z predchádzajúcich zápasov. Zatiaľ čo Camus podľahol na body vychádzajúcej hviezde a držiteľovi zlatej olympijskej medaily v zápasení Henrymu Cejudovi, Horiguchi bojoval skoro celých päť kôl o titul šampióna v mušej váhe proti Demetriusovi Johnsonovi. Skoro preto, lebo v poslednej sekunde bol nútený odklepať, keď mu Johnson nasadil armbar.

Japonec ale v domácom prostredí nesklamal a ukázal jeho potenciál. Celé tri kolá bol lepší v každom aspekte a nedovolil Camusovi skórovať. V druhom kole bol aj blízko knockoutu, ale Camus jeho hák ustál, tržnej rane pod okom sa napriek tomu nevyhol. Jasné víťazstvo Horiguchiho na body a vrátenie sa na víťaznú vlnu.

Na odvetu so šampiónom to asi nebude, ale smerovanie je určite správne.

Horiguchi: "Cítim sa dobre, ale som trochu sklamaný z víťazstva na body, pretože som chcel divákom ukázať KO, ale som šťastný. Mám pred sebou ešte dlhú cestu, chcem sa totiž so šampiónom stretnúť zas.“

 Mousasi vs. Hall

Gegard Mousasi vs. Uriah Hall

Šokujúce! Asi tak by sa dalo nazvať vystúpenie Uriaha Halla proti bývalému šampiónovi organizácie Strikeforce Gegardovi Mousasimu. Holanďan sa netajil ambíciami atakovať najvyššiu priečku divízie middleweight, ktorú momentálne okupuje Chris Weidman. Ale zatiaľ čo pred vstupom do UFC mal Mousasi dominantnú bilanciu 33 – 3, v UFC to bolo pred týmto zápasom solídnych, nie však skvelých 4 – 2 a celková šiesta priečka. Na druhej strane Uriah Hall. Mladý, dravý bojovník, ktorý je stále po ruke. A tak sa stalo aj v tomto zápase, keď nahradil zraneného Roana Corneira a nastúpil tak už na štvrtý zápas v tomto roku.

Vysoký favorit Mousasi začal napĺňať prognózy už v prvom kole, keď po peknom takedowne dominoval na zemi. V poslednej minúte mal dokonca Halla takpovediac "na lopate“, keď Američan dokázal prežiť jeho rear naked choke. Dominancia bola jasná, pochybností o víťazovi malé. Prebiehali prvé sekundy druhého kola a z čista jasna udrel blesk! Hall vystrelil kop z otočky (spining back kick) a trafil súpera rovno do tváre. V zapätí mu uštedril tvrdé naskočené koleno a po následnom ataku neostávalo rozhodcovi nič iné ako ukončiť zápas. Krásny finish a veľmi cenné víťazstvo Halla, ktoré ho v rebríčku posunulo do top desiatky.

Zápas mal bohužiaľ aj dohru, keď frustrovaný Mousasi agresívne reagoval na poznámky divákov a neskôr slovné inzultácie preniesol aj na sociálne siete. Prípadom sa bude zaoberať vedenie UFC.

Hall: "Chcem poďakovať všetkým fanúšikom. Viem, že na mňa hľadia ako na milú osobu, ale dovoľte mi povedať, že najlepšie výkony podávam, keď som pod najväčším tlakom,“ zdôraznil. "Vedel som že prvé kolo som prehral a tak som musel niečo urobiť. Pri jeho predchádzajúcich zápasoch som si všimol, že sa pri úderoch stále prikrčí a tak som vyskúšal svoju obľúbenú techniku, kop z otočky. Išlo iba o správne načasovanie a vyšlo to.“

Josh Barnett vs. Roy Nelson

Josh sa vrátil domov. Aj takto by sme mohli charakterizovať vzťah Josha Barnetta k Japonsku, v ktorom prežil pod záštitou organizácie Pride a Sengoku bezmála štyri roky. Osmička v rebríčku HW a postavila Royovi Nelsonovi a jeho neľútostnej pravačke, ktorá poslala k zemi mená ako Nogueira, Kongo, Mitrione, ale aj slávneho Mirka Cro Copa. Bol to súboj, ktorý nemal jasného favorita, aj keď Barnett mal navrch hlavne v zápasení a samozrejme v kondícii.

Barnett nastúpil s jasnou taktikou, tlačiť na súpera a dostávať ho do clinchov. Nelson zasa využíval jeho silnú pravačku protiúdermi. Zápas sa niesol vo veľmi dobrom tempe, kde obaja borci ukázali, že patria naozaj medzi špičku. Kúsok navrch mal ale predsa len už čoskoro 38 ročný Barnett, ktorý bol veľmi dobre pripravený a dostával súpera pod tlak. Hlavne jeho clinche boli smrtiace, keď v nich kolenami, lakťami a hákmi devastoval súpera. „Big Country“ ako prezývajú Roya Nelsona bojoval ako lev a každú ranu sa snažil oplácať. V hlavnom zápase na päť kôl sme boli nakoniec svedkami rozhodnutia na body. V ňom za dlhší koniec povrazu ťahal Barnett a zasa raz v Japonsku nesklamal.

Oficiálne štatistiky potvrdili rekord pre Barnetta, ktorý počas zápasu rozdal 146 presných rán (significant strikes) a to sa v ťažkej divízii doteraz nikomu nepodarilo. Nám len ostáva dodať, že ako to mohol Nelson ustáť, vie asi iba on sám.

Barnett: "Moje zápasenie je na vysokej úrovni, čo poviete?! Clinche ale neboli dosť dobré, nič čo som dnes ukázal nebolo dosť dobré, ale je to dobrý štartovací bod." "Dúfam že sme s Royom predviedli dobrý zápas. Obaja sme chceli zápas ukončiť pred klaksónom, ale nevyšlo to. Roy je skutočný šampión. Nie je to o opasku, je to o tom čo do toho človek vkladá a Roy je v tomto skutočný chlap. Takýchto ľudí UFC potrebuje.“

 

 

Nachádzate sa tu:
Domov»MMA»UFC Fight Night: Japan - rekapitulácia