Utorok, 7. decembra, 2021Meniny má Ambróz

Tréner Hucko: Postup na MS by bol pre Bahrajn senzáciou

Ivan Hucko (Autor: tasr)
Ján Mikula|28. sep 2009 o 21:50

V sobotu 10. októbra si môže slovenská reprezentácia vybojovať postup na majstrovstvá sveta do Južnej Afriky. V ten istý deň bude o šancu bojovať aj mužstvo Bahrajnu, ktoré vedie aj slovenský tréner Ivan Hucko.

BRATISLAVA. Ak Bahrajn po dvojzápasovej bitke s Novým Zélandom postúpi, môže mať Slovensko v osobe Hucka ďalšie zastúpenie na šampionáte. A Česi vďaka Milanovi Máčalovi jediné!

Iba traja slovenskí futbaloví tréneri sedeli na lavičke iných reprezentačných tímov. Jozef Vengloš v Austrálii, Jozef Jankech na Maldivách a Ivan Hucko v Bahrajne. Hucko, ktorý trénuje spolu s Máčalom, je tu tretí rok.

Bahrajn ešte nikdy nehral na MS. Pred štyrmi rokmi sa z tretieho miesta v ázijskej kvalifikácii dostal do baráže so zástupcom Oceánie, ktorým bol Trinidad a Tobago. Bahrajn hral u súpera 1:1 a doma prehral gólom v 75. min 0:1 a do Nemecka nepostúpil.

Trpaslík zdolal obra

„Tentoraz je pred barážou väčšie očakávanie, ale najmä pred vstupom do nej bola aj väčšia sláva," povedal Hucko.

Bahrajn, maličká ostrovná krajina so 600­-tisíc obyvateľmi, totiž vyradil svojho obrovského súpera a suseda, 20­miliónovú Saudskú Arábiu, s ktorou je spojený 24 km dlhým mostom v mori.

Ten zápas mal grády. Saudská Arábia v prvom zápase v Manamá uhrala remízu 0:0. V odvete viedla 1:0, Bahrajn vyrovnal a schyľovalo sa k prekvapeniu v riadnom hracom čase. Gól na ihrisku súpera sa rátal za dva.

„Rozhodca oznamoval koniec riadneho hracieho času a ukázal, že nadstavuje tri minúty. Hneď v prvej sme dostali druhý gól. Zdalo sa to stratené, ale pätnásť sekúnd pred koncom po kope z rohu sadla lopta na hlavu Ismaila a padla do brány.

Ismail je z populárneho domáceho klubu Riff, ale predtým hrával v Saudskej Arábii za Al Arabi. Neuveriteľná senzácia. V Bahrajne sa oslavovalo až do rána," spomína tréner.

Výkon komentátora z bahrajnskej televízie, ktorý sa slovom góóóóól takmer dusil a vykrikoval ho vyše štyri minúty, je ešte stále atrakciou na internetových stránkach.

S. Arábia - Bahrajn 2:2 a výkon komentátora

Bahrajn odohral v kvalifikácii 18 zápasov, z ktorých prehral raz s Japonskom a dvakrát s Austráliou. Zaznamenal však prvú historickú výhru nad Japonskom 1:0.

Saudskoarabi mali zlý rok, menili trénera, prehrali veľa zápasov a napokon vypadli práve „s trpaslíkom".

Oba štáty sú islamské, ale kým v Saudskej Arábii je zakázaný napríklad predaj alkoholu, v Bahrajne je voľný, a tak sa bohatí Saudskoarabi chodia do Bahrajnu uvoľniť. Celkovo sa cítia akoby nadradení.

Vyradenie Bahrajnom ich doslova šokovalo. Saudskoarabská liga je kvalitnejšia, majú aj legionárov v silných kluboch.

Za Bahrajn hrá osem klasických profíkov. Dvaja sú v Xamaxe Neuchatel vo Švajčiarsku, jeden v belgickom Mouscrone, štyria v Katare a jeden v Spojených arabských emirátoch. Ostatní hrajú doma. V Bahrajne je 19 klubov, v prvej lige desať, v druhej deväť.

Máčala šokoval Čechov

Šok to bol aj pre Čechov, ktorí až po neúspechu svojej reprezentácie objavili, že jeden Čech je blízko Južnej Afriky a Máčalu deň po postupe zasypali telefonátmi.

„Dovtedy o mne takmer nič nepísali a teraz sa to zosypalo," smial sa Máčala, ktorý svoj úspech prezradil olomouckému manažérovi Jiřímu Kubíčkovi a ten to rozšíril po Česku.

Pre Milana Máčalu by bol šampionát v JAR istou satisfakciou. Spolu s Milanom Lešickým sedel ako posledný tréner na lavičke federálnej reprezentácie, ktorá pod názvom Republika Česko-Slovenská (RČS) mohla postúpiť na MS 1994 v Amerike.

Vynikajú v technike

Hucko je s prestávkami od roku 1993 spätý s futbalovou Áziou a získal si meno. Vie sa domorodcom prihovoriť v ich jazyku, čo si nesmierne cenia. Ako vidí šance proti Novému Zélandu?

„Videli sme niekoľko zápasov Nového Zélandu. To je futbal o inom, než hráme my. My sme rýchli a technickí, oni hrajú silovo, s mnohými súbojmi, chcú sa podobať Angličanom. Poviem to takto: kto sa prispôsobí herne tomu druhému, prehrá," vyslovil prognózu Hucko.

A aké silné je mužstvo? „Je vyvážené, v odvete hrali piati z môjho olympijského tímu. Jeho silu znásobuje, že piati hráči hrali baráž proti Trinidadu a Tobagu, takže už majú v tomto smere skúsenosti. To je veľké plus, ako to cítime," povedal o kvalite tímu.

Súvisiace články