Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Toto je šanca na zlepšenie podmienok robotníkov v Katare, tvrdí FIFA

Sponzorov FIFA znepokojujú informácie o porušovaní ľudských práv pri výstavbe štadiónov v Katare. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 21. máj 2015 o 10:48

Údajné porušovanie ľudských práv pri výstavbe štadiónov pre potreby futbalových majstrovstiev sveta v Katare v roku 2022 znepokojilo sponzorov FIFA.

LONDÝN. Porušovanie ľudských práv pri výstavbe štadiónov pre potreby futbalových majstrovstiev sveta v Katare v roku 2022 nie je viac iba téma pre médiá a aktivistov. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) musí chlácholiť už aj znepokojených sponzorov.

Správy o pracovných podmienkach v krajine už zalarmovali spoločnosti Adidas, Coca-Cola a Visa. Ročne nalejú do pokladnice FIFA 30 miliónov dolárov.

Podľa dosiaľ publikovaných správ robotníci z Indie či Nepálu pracujú v Katare často za veľmi nízke mzdy. Žijú v špinavých príbytkoch s nedostatkom pitnej vody a stravy a celkovo nízkym sociálnym zabezpečením.

Živnou pôdou pre vykorisťovanie je tolerovaný systém tzv. kafaly - akéhosi patronátu, v ktorom sú najmä imigranti absolútne závislí od patrónov - miestnych boháčov alebo personálnych agentúr.

Bez ich povolenia nemôžu zmeniť prácu ani opustiť krajinu. Bežnou praxou je, že im odovzdávajú svoje pasy.

qatar1_sitaap_r5452.jpeg

Podmienky pre robotníkov v Katare sú veľmi náročné. FOTO - SITA/AP.

Na nelepšiacu sa situáciu upozornila nedávno aj reformná skupina Nová FIFA Teraz. Obrátila sa práve na spoločnosti a firmy, ktoré sa sponzoringom podieľajú na podpore FIFA. Všetky svetové značky podporujúce pokrytectvo FIFA podľa nej nesú zodpovednosť za to, čo sa deje v Katare.

"Neprestávajú nás znepokojovať správy o katarských prípravách majstrovstiev sveta a podmienkach prisťahovalcov," uviedol operátor platobných kariet Visa.

"Tlmočili sme naše vážne výhrady FIFA, aby v spolupráci s príslušnými úradmi a organizáciami podnikla nevyhnutné kroky na nápravu doterajšieho stavu s cieľom postarať sa o zdravie a bezpečnosť robotníkov," dodal.

qatar2_sitaap_r1318.jpeg

Robotníci v Katare žijú v príbytkoch s nízkym sociálnym zabezpečením. FOTO - SITA/AP.

"Nastal síce značný pokrok, ale každý si uvedomuje, že je potrebné vykonať viac najmä na poli spoločného úsilia všetkých zainteresovaných strán," pridal sa výrobca športovej obuvi, oblečenia a dodávateľ lôpt pre futbalové šampionáty od roku 1970 Adidas.

"Očakávame, že FIFA bude s plnou vážnosťou pokračovať v prijímaní nevyhnutných opatrení, aby nastal ďalší posun k lepšiemu," uviedol gigant na trhu s nealkoholickými nápojmi Coca-Cola.

katar.jpg

Robotníci v Katare pracujú v naozaj náročných podmienkach. FOTO - SITA/AP.

FIFA tvrdí, že majstrovstvá sveta by mali byť katalyzátorom zmien v Katare aj v oblasti pracovného práva.

"Prisťahovalci v Katare už celé desaťročia pracujú pre globálne spoločnosti, ale až teraz nastala príležitosť na zlepšenie ich podmienok. Veríme, že nové štandardy budú míľnikom pre celú krajinu," uvádza sa v reakcii FIFA.

Súvisiace články