Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Tipovanie je horšie než doping, myslí si Vajda

Slovenský tréner Marián Vajda so svojim zverencom Novakom Djokovičom. (Autor: TASR)
Sportnet|23. jan 2011 o 21:50

Už štyri a pol sezóny vedie najlepšieho srbského tenistu a súčasnú svetovú trojku Novaka Djokoviča slovenský tréner MARIÁN VAJDA: S Berdychom to bude ťažké štvrťfinále.

Po lanskom rozruchu s prechodom k inej rakete a s modelom dvoch trénerov, keď mal Djokovič pri sebe len Todda Martina a vy ste boli doma, vyzerá úvod tejto sezóny sľubne.

„Zo začiatku to bol zaujímavý nápad, ale skončilo sa to kontraproduktívne. Zvrtlo sa to proti Martinovi, nejako si s Nolem nesadli. Od apríla som s ním znovu pracoval, vrátili sme sa k pôvodnému podaniu s istou obmenou a od polovice sezóny už hral skvelý tenis."

O ničom inom sa na Australian Open nehovorí, ako o dvoch gigantoch, o Federerovej obhajobe, alebo Rafa Slame, no Djokovič tu už vyhral roku 2008 a je vo štvrťfinále. V Perthe v Hopmanovom pohári dominoval. Môže vyhrať?

„Prečo nie? Hráči ako Murray, Söderling, Nole a teraz už aj Berdych sú tiež hladní po úspechoch, tí dvaja velikáni ich k ničom za päť rokov nepustili. Prichádza aj ich čas. Novak má sa sebou vynikajúcu prípravu v Dubaji, kondičnú i hernú. Zvykal si na teplo, už nebude mať problémy s horúčavou. Po triumfe v Davisovom pohári dostal znovu chuť. Keďže je už dlhodobo v prvej trojke, mohol by zaútočiť na post jednotky."

Po finále Davisovho pohára jeho otec Srdjan pre srbské média povedal, že Vajda je pre jeho syna najlepší tréner na svete. Beriete to ako kompliment, alebo slová vo veľkej eufórii?

„Toto som ani nezaregistroval, ak to vyslovil, tak si to veľmi vážim, je to zadoťučinenie za dlhodobú systematickú prácu. Otec vidí a je rád, že syn je úspešný, výkonnosť stabilizovaná a každý rodič chce pre dieťa to najlepšie. Za štyri a pol roka som ani raz nechcel odísť, hoci som mohol. Boli aj trenice, boli chvíle, keď som si myslel, že ma nahradia, ale Novak si nikdy neželal, aby som odišiel. Dnes je už schopný súťažiť aj samostatne, čo dokázal vlani dva mesiace na letnom americkom turné a postupom do finále US Open, keď som musel odcestovať domov pre dôležité rodinné problémy."

Hneď po víťaznom finále sa objavili informácie o sporoch Srdjana Djokoviča so srbskou tenisovou federáciou a jeho ambíciách vymeniť vedenie federácie. Nenarušuje to tenisový život vášho zverenca?

„Otcove zákulisné boje v srbskej federácii synovi neprospievajú. Nie je dobré, aby vťahovali Novaka do týchto starostí. Už som mu odporučil, aby sa do toho nemiešal a nech sa stará o svoj tenis. Ak chce otec pomôcť federácii, to je jeho vec. Odmalička viedol syna k tomu, aby bol svetovou jednotkou, a to sa cení. Je to teraz horúca téma, debatuje sa o nej v zahraničí, ba aj tu v šatni, ale cítim, že sa to môže skončiť ako boj proti veterným mlynom, alebo z toho môže byť nejaká revolúcia."

Vy ste v tejto otázke trochu v chúlostivej situácii. Síce iba tréner, a ešte zahraničný, ale blízko rodiny po boku Djokoviča.

„Zatiaľ ma do toho nemiešali, môj názor je jasný a Nole ho pozná – neželám si, aby sa týmto odpútaval od tenisu. Prirodzene, syn chce podporiť otca a v tej federácii asi naozaj všetko nefunguje ideálne, ale nemusí to ísť na osoh a môže sa to otočiť proti Nolemu."

Už raz jeden srbský otec, Damir Dokič, chcel riadiť domácu federáciu, teraz Srdjan Djokovič túži po moci a meniť veci. Nezdá sa vám, že sa niektorí rodičia, keď ich dieťa dosiahne vysoké méty, cítia už ako hotoví prezidenti?

„Všeobecne sa to, žiaľ, tak stáva, hoci každý rodič a každý prípad je iný. Srdjan je presvedčený, že to v srbskom tenise môže fungovať lepšie. Rodič by mal ostať nad vecou, pokojný, stáť za deťmi a venovať sa ich kariére."

Srbsko vyhralo Davisov pohár, má vo svetovej špičke hráčov ako Djokovič, Ivanovičová, Jankovičová, Zimonjič, ale už aj Jovanovska, Troicki a Tipsarevič, a predsa v Melbourne nie je žiadny novinár z Belehradu. Čím si to vysvetľujete?

„Je to poľutovania hodné. Veď Srbsko je veľmoc. Ako Slovákovi je mi ťažko súdiť. Keď sme mali na vrchole formy Hrbatého, Kučeru a s nimi Hantuchovú, chodievali dvaja-traja novinári do Austrálie. Možno v Srbsku nedorástlo v tomto športe veľa odborníkov, možno sa médiá zaujímajú viac o senzácie a bulvár, možno nemajú peniaze, v každom prípade je to čudné."

Srbský tenista Tipsarevič je v najnovšej skupine hráčov, ktorých vyšetruje Jednotka pre čistotu tenisu (TIU) pre podozrenie z nelegálneho stávkovania. Ďalšími sú napríklad Volandri, Zeballos, či Gabašvili. Spomínajú sa turnaje najmä v Petrohrade a Moskve. Jestvuje hrozba, že isté kruhy financujú rast nemajetných talentov s tým, že tie potom musia odovzdať čosi späť rôznymi cestami. Čo si o tom myslíte?

„Je to strašné. Katastrofa. Ak je to tak, potom je to obrovská hrozba pre tenis a šport. Väčšia než doping. Zabije to tenis. Môže zaniknúť, keď sa budú ovplyvňovať výsledky zápasov a turnaje. Verím, že to tento šport tak hlboko nezasiahne, že najlepší hráči to nedovolia a najvýznamnejších turnajov ako sú grandslamové, sa to nedotkne. Predávanie zápasov je nesmierne škaredý a nemorálny trend. A nebezpečný: rodičia by si mali dávať pozor, ak sa to stáva. Tenisové organizácie, by mali viac pomáhať poradenstvom. Mladí by si mali vyberať len renomované agentúry, ktoré by podporili ich rast a využiť len dôveryhodné zdroje."

Djokovič hrá vo štvrťfinále s Berdychom. Vráti mu prehru z Wimbledonu?

„Bude to strašne ťažký a krásny zápas. Novak nehral vo Wimbledone dobre a potom Tomáša dvakrát zdolal, v Davis Cupe a na turnaji Masters. Berdych hrá teraz výborne, rozhodnú maličkosti, ale najmä to, kto sa presadí vlastnou hrou. Myslím, že Novak bude hrať útočne, aj za cenu, že niečo kazí, ale musí vnútiť súperovi svoj štýl."

Súvisiace články