Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Tenisti dostanú do rúk moderné rakety

Nadal. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 15. máj 2014 o 20:33

Hráči vďaka čipom uvidia, čo sa deje, keď udrú do loptičky.

BRATISLAVA. Björn Borg vyhral jedenásť grandslamových titulov s drevenou raketou. Dnešní tenisti ich majú z uhlíkových vlákien. Teraz môžu do tenisu preniknúť aj moderné technológie.

Inteligentné rakety firmy Babolat by sa mohli objaviť na Roland Garros a vo Wimbledone už v tomto roku.

Oproti bežným raketám majú v tele skrytý čip a dokážu snímať rôzne údaje o každom údere. Zachytia jeho silu, rotáciu, miesto či druh úderu a hneď ich budú vysielať do počítača alebo mobilu hráčovho trénera.

Ako F1 bez tachometra

„Presne vám povedia, či sa presne deje. Nemusia sa viac spoliehať na pocity,“ vyhlásil šéf firmy Eric Babolat. „Doteraz také údaje nemal k dispozícii nik v tenise. Vo formule 1 by to bolo, ako keby pilot nevedel, ako rýchlo ide.“

Firma pracovala na modernej rakete desať rokov.

Senzory napojené na výplet nijako vlastnosti rakety neovplyvňujú.

Dá sa očakávať, že špičkoví hráči by ich mali mať k dispozícii čoskoro. Babolat nikoho nemenoval.

Rakety tejto značky používa napríklad antukový kráľ Rafael Nadal, Francúz Jo Wilfried Tsonga a Číňanka Na Li. „Doteraz mohli tenisti mať aké­také údaje iba z kamier, ale čo sa stane, keď hráč udrie do loptičky, zostávalo tajomstvom,“ hovorí Thomas Otton z Babolatu pre Inquirer.

Hráč údaje neuvidí

Medzinárodná tenisová federácia schválila používanie rakety začiatkom tohto roku.

Museli však upraviť pravidlá. Podľa nich totiž hráč nesmie mať počas zápasu kontakt s trénerom. Teraz platí, že počas zápasu nesmie mať hráč ani prístup k údajom, ktoré raketa zachytáva.

„Je to prínos. Hoci údaje bude musieť niekto vedieť vysvetliť. Ale stále je rozhodujúcim prvkom výkon hráča, nie raketa, ktorú má,“ vravel pre BBC vypletač Nik Snapes.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články