RIO DE JANEIRO. V piatok sa na hrách v Riu de Janeiro prihlási o slovo atletika a jej šéf Sebastian Coe má starosti, či si na Olympijský štadión nájde cestu toľko divákov, aby boli tribúny dôstojne zaplnené.
Prezident Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) o tom nie je celkom presvedčený: "Či budeme mať plný dom? Odpoveď nepoznám."
Ťažký rok atletiky
Atletika by po kataklizmatickom roku vyplnenom kauzami potrebovala podporu fanúšikov ako soľ. Coe je v úrade iba rok, ale problémov riešil viac ako všetci jeho predchodcovia dohromady: dopingový podvod ruských športovcov, odhalenie o štátom riadenom krytí užívania zakázaných látok v Rusku, napojenie na korupciu bývalého vedenia na čele s jeho predchodcom Laminom Diackom, trest a vylúčenie ruských atlétov z OH 2016, naťahovačky s Medzinárodným olympijským výborom.
"Áno, uplynulý rok nás poriadne preveril a nám všetkým je jasné, že otestoval aj vernosť našich fanúšikov. Minulosť sa nedá hodiť za hlavu, ale teraz je našou prvoradou zodpovednosťou myslieť na budúcnosť," vyhlásil Brit na tlačovej konferencii v hoteli v Ipaneme.
Doping vidí inak
Coe čelil najmä otázkam o dopingu a účasti či neúčasti niektorých atlétov na OH. Jeho odpovede len potvrdili, že IAAF má na tieto záležitosti iný pohľad ako Medzinárodný olympijský výbor (MOV).
Rozchádzajú sa napríklad v prístupe k informátorom. Zatiaľ čo ruskú strednotratiarku Juliu Stepanovovú, ktorá bola kľúčom k odhaleniu rozsiahleho podvodu vo svojej vlasti, MOV do Ria nepustil, americký šprintér Justin Gatlin s dvoma dopingovými prípadmi v registri bude môcť na OH súťažiť.
"Je to podujatie organizované MOV... Ale keď sú športovci pripravení vyjsť z ulity a pomôcť, mali by sme to vedieť oceniť," poznamenal Coe. Pokiaľ ide o Gatlina, najradšej by vraj dopingových hriešnikov nikdy viac nepustil na dráhu:
"Môj postoj k nemu sa nemení, ale dovolili mu pretekať sa, a tak k nemu musíme pristupovať ako k všetkým ostatným športovcom."
IAAF po prevalení škandálu s ruskou dopingovou mašinériou siahla po celoplošnom zákaze účasti reprezentantov športovej veľmoci a neodvolala ho ani pred OH 2016. MOV zvolil iný postup a ortieľ ponechal na jednotlivých športových federáciách.
"Každá inštitúcia sleduje svoje vlastné záujmy a podľa toho sa rozhoduje. Atletika zaujala nejaký postoj, členovia olympijského výboru mali svoj názor na riešenie problému. Neviem, čo viac by som k tomu mohol dodať," uviedol dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1500 m.