Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Tatranci dostali voľnú kartu

Sportnet|Publikované 26. jan 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Pred desiatimi týždňami to s Ľubomírom Mickom vyzeralo skôr na invalidný dôchodok ako na štart na olympiáde. Odvčera je však isté, že sa vedno s Walterom Marxom vrátia na miesto hororovej turínskej havárie. Svetová federácia udelila slovensk

FOTO

ým reprezentantom v sánkovaní voľnú kartu.

"Možno to bolo drzé, ale očakával som to," zareagoval na správu pilot našej najlepšej sánkárskej dvojice. Mickovi s Marxom patrila na "čakačke" prvá pozícia. Na minulej olympiáde v Salt Lake City skončili deviati, na lanských MS siedmi a návrat do formy jasne potvrdili cez víkend desiatym miestom na európskom šampionáte vo Winterbergu.

Ak si nevybojovali miestenku do Turína priamo, tak len preto, že z piatich kôl Svetového pohára pre Mickovo zranenie absolvovali jediné. V klasifikácii SP ku koncu minulého roka, ktorá bola rozhodujúca, skončili v redukovanom poradí na 23. mieste, do Turína priamo postupovalo iba dvadsať.

"Na našej obľúbenej winterberskej dráhe som čakal lepšie ako desiate miesto," tvrdí Mick. "Navyše som nahnevaný, že som si po pretekoch na suchej pôde zasa natiahol už lepšiace sa koleno. Potreboval by som si zlepšiť kondíciu, no o behaní môžem len snívať. Mám už zvyčajných 81 kilogramov, ale dohnal som ich tukom, chýba mi svalová hmota."

Rameno je už vraj relatívne v pohode, hoci ho stále ešte úplné nedopne, "hlava je celá, no talianski lekári sa pri zošívaní nevyznamenali", takže problémom ostáva koleno. A okrem neho sane. Včera sa zabával ich úpravou. Po havárii sa už staré "šíny" nedali použiť a na nových Tatranci podľa Micka strácajú dve-tri desatiny. "Bolo by ich treba skúšať, pribrusovať, zasa skúšať, ale na to už nie je čas. Dostať sane do optimálnej podoby, to chce celú jednu sezónu. Ani ohnutiny Waltrovi nesedia tak, ako by mali," ponosuje sa. Mick je však náturou optimista: "Popľujem ich a budem sa nádejať, že pôjdu."

Posledný predolympijský týždeň strávia naši sánkari na dráhe vo francúzskom La Plagne, dráhe olympiády 1992. "Odtiaľ je to do Turína najbližšie, iba 180 kilometrov," vysvetľuje Mick.

Jeho partner Walter Marx možno bude v Turíne vlajkonosičom slovenskej výpravy. "Žičím mu to, je to veľká pocta preňho aj pre sánkovanie," vraví Mick. Keby si nedochrámal rameno, azda by bola pripadla jemu. MARIÁN ŠIMO

Turínska anabáza dua MM17. novembra 2005: V poslednej tréningovej jazde pred pretekmi Svetového pohára na dráhe turínskej olympiády mala slovenská dvojica Mick - Marx ťažký pád v rýchlosti 130 km/h. Micka museli sanitkou transportovať na Slovensko. S tvárou zašitou siedmimi stehmi, prasknutou lopatkou, rozdrveným jabĺčkom...

6. januára 2005: Dvojica sa päťdesiat dní po turínskej nehode vrátila na dráhu v šiestych pretekoch Svetového pohára v Königsee, ale v druhej jazde zasa havarovala - Mick lakťom rozbil optiku kamery nemeckej televízie.

20. januára 2006: Na ME vo Winterbergu skončila slovenská dvojica na desiatom mieste.

25. januára 2005: Svetová sánkárska federácia informovala slovenský zväz, že dvojici Mick - Marx udelila na turínsku olympiádu voľnú kartu.

Walter Marx (vľavo) a Ľubomír Mick. FOTO - TASR

Súvisiace články