Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Sponzormi Slávie TU sú teraz aj diváci

Sportnet|Publikované 5. nov 2008 o 00:00

Košickí basketbalisti ťahajú extraligou svoju neľahkú káru. Vzhľadom na amatérske podmienky nie najhoršie, veď momentálne figurujú na pozícii, ktorá

by znamenala záchranu v najvyššej súťaži. Dnes o 19. hod. nastúpia na Palackého ulici proti Leviciam.

KOŠICE. Niektorých fanúšikov prekvapilo zavedenie vstupného na domáce zápasy Slávie TU. Jeden z vlastníkov klubu Osvald Körner vysvetľuje, že to nebolo namierené proti divákom, ale nutnosťou každej koruny v prospech zachovania chodu klubu.

Potrebujú tri milióny

"Ďakujeme divákom, že spoplatnenie vstupu sa neprejavilo na návštevnosti. My teraz potrebujeme akúkoľvek pomoc a aj fanúšikovia nám takto pomáhajú prežiť," vraví O. Körner. "Potrebujeme na túto sezónu okolo troch miliónov korún. Sme radi aj za to, že niektorí drobní podnikatelia prejavujú záujem prispieť nám aspoň nejakými čiastkami priamo na konkrétnych hráčov. Akákoľvek forma finančnej podpory, aj tá najmenšia, je pre nás v súčasnej ťažkej situácii veľmi cenná."

Baťku chcú udržať

Osvald Körner nechce nad súčasným stavom nariekať. "Dobre sme vedeli, do čoho ideme, keď sme klub prebrali. Robíme to pre košické talenty a do poslednej chvíle sa budeme snažiť to udržať, aj keď momentálne krvácame a dávame zo svojho. Uvedomujeme si však, že z lásky k športu sa to nedá robiť donekonečna, veď napríklad celý realizačný tím nedostal zatiaľ za svoju prácu ani korunu." Jediným hráčom, ktorý má profesionálnu zmluvu a dostáva plat, je pivot Michal Baťka. "Je to talent, odchovanec. Ak by sme ho neplatili, dávno by tu nebol. Mohol by si vyberať z ponúk z celého Slovenska, kde by dostal omnoho viac peňazí ako momentálne u nás. Je to však Košičan, takže chceme, aby reprezentoval toto mesto."

Probala dnes naposledy?

Ostatní hrajú zadarmo, čo je pri niektorých menách, ktoré tu ešte ostali, trvalo neudržateľné. Podľa našich informácií bude dnešný zápas proti Leviciam pravdepodobne posledným v drese technikov pre Juraja Probalu. "Hráčom ako Probala, Utľak, či Lutter sme seriózne povedali, že im nebudeme robiť problémy, ak si nájdu klub, ktorý im vie ponúknuť lepšie podmienky. U nás totiž hrajú len za prepravné náklady. Máme však záujem udržať ich. Ak sa to nepodarí, priestor dostanú mladé talenty. V Košiciach totiž máme osem výškovo výborne disponovaných mladých hráčov, ktorí patria do juniorskej alebo kadetskej reprezentácie. Treba im dať priestor. Niekto povie, že by to bola hanba hrať so 16-ročnými. Ja sa však pýtam, či je naozaj hanbou, ak na palubovke môžeme vidieť košické talenty. Veď niečím podobným prešli aj futbalisti a pozrime sa na ich výsledky. Aj my máme momentálne lepšie postavenie v tabuľke, ako tu bolo vlani s profesionálnymi hráčmi a sedemmiliónovým rozpočtom. Talentov máme dosť a tým sa nemôže pochváliť každé mesto. Preto robíme všetko pre záchranu extraligového basketbalu," vraví Körner a odmieta úvahy, že sa ujal klubu len kvôli synovi Richardovi. "Aj preto som ho dal pred sezónou do Nitry, aby sa nehovorilo, že dávam peniaze do klubu len zo zištných dôvodov. Tu by pritom hrával počas zápasu možno dvadsať minút, tam sedí na lavičke."

Prísľub od mesta

Slávia TU sa s nádejou upiera aj na pomoc mesta, ktoré klub v ťažkej situácii podporilo už v minulej sezóne. "Máme prísľub, že mesto nám z decembrového rozpočtu pomôže. My sa zaväzujeme, že budeme reprezentovať Košice, nebudeme nikoho zvonku kupovať a priestor dostanú chlapci z tohto mesta. Basketbal, rovnako ako hokej, futbal či hádzaná tu majú tradíciu a bolo by smutné, keby sa vytratila. Ochotu mesta si vážime, rovnako ako spoluprácu s Technickou univerzitou. Doplácame však aj na to, že musíme za halu platiť prenájom, čo je veľmi výrazná položka v našich výdajoch. Na budúci rok má byť na Slovensku projekt výstavby 30 nových hál z eurofondov a my sa budeme usilovať o umiestnenie jednej z nich v Košiciach," prezradil O. Körner, ktorého teší, že pred posledným Dolným Kubínom majú už dvojbodový náskok a verí, že pri troche podpory je klub schopný aj s omladinou odstup udržať a v najvyššej súťaži sa zachrániť.

MARIÁN ŠPACAI

marian.spacaikorzar.sk

Súvisiace články