Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

SOV odovzdá Roggemu protest

TASR|19. aug 2004 o 16:19

Bratislava 19. augusta (TASR) - Predseda Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, generálny tajomník SOV Martin Benko a šéf misie slovenskej ...

Bratislava 19. augusta (TASR) - Predseda Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, generálny tajomník SOV Martin Benko a šéf misie slovenskej výpravy Vladimír Miller navštívia v piatok 20. augusta o 16.30 hod. predsedu Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacquesa Roggeho a odovzdajú mu žiadosť o revíziu výsledkov v kanoistickej kategórii vodného slalomu C1, ktorú podpísal František Chmelár. Druhú žiadosť, podpísanú šéfom misie Vladimírom Millerom odovzdajú predsedovi Medzinárodnej kanoistickej federácie U. Feldhoffovi.

text žiadosti:

Žiadosť o revíziu výsledku v kanoistike - disciplína vodného slalomu C1

Slovenský kanoista Michal Martikán vyhral na Hrách XXVIII. olympiády v kanoistike disciplínu vodného slalomu C1, ale vo finálovej jazde mu po technickej chybe bránkových rozhodcov na bránke číslo 7 dodatočne a s výrazným časovým odstupom udelili 2 trestné sekundy, čo zapríčinilo, že klesol na druhé miesto. Jury vysvetlila omyl ľudskou chybou, čo naša výprava nepovažuje za dostatočné.

Slovenský olympijský výbor a Slovenská kanoistická asociácia sú rozhorčení rozhodnutím hlavného rozhodcu, ktorý odmietol prijať protest proti penalizácii, ktorá bola udelená Michalovi Martikánovi vo finálovej jazde C1.

Michal Martikán prešiel bránkou číslo 7 bez dotyku. Chybné rozhodnutie bránkových rozhodcov je jasne zdokumentované na videozázname z troch rôznych uhľov pohľadu a potvrdené viacerými odborníkmi, ktorí boli na trati. Stovky vyhlásení a odsudzujúcich ohlasov nielen našej verejnosti, ale z celého sveta, je dôkazom nesprávneho rozhodnutia. Tento prípad vzrušil našich športovcov a celú slovenskú výpravu.

Slovenský olympijský výbor žiada Medzinárodný olympijský výbor, aby na základe revízie výsledkov finálového kola v kategórii C1, ktoré sa uskutočnilo 18. augusta 2004 v areáli Helliniko, upravil výsledky.

Slovenský olympijský výbor a Slovenská kanoistická asociácia považujú rozhodnutie bránkových rozhodcov za neprofesionálne a z medzinárodného hľadiska poškodzujúce športovcov.

Tento prípad opísaného chybného rozhodnutia nevrhá dobré svetlo na uplatňovanie olympijských ideálov fair play, ani na Medzinárodnú kanoistickú federáciu (ICF) a osobitne na jej sekciu vodného slalomu. Rozhodcovský systém nie je objektívny a musí prijať efektívne opatrenia na regulárnosť súťaží.

Láskavo Vás žiadame, aby ste nám prijali kroky na prešetrenie tohto prípadu a informovali nás o svojom rozhodnutí. Nejde o nijaký banálny prípad, ide o olympijské víťazstvo.

TASR informoval Anton Zerer, tlačový atašé výpravy SOV na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach

Súvisiace články