Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Slovenskí biatlonisti sú už v Oberhofe, zatiaľ bez Kazára

SITA|4. jan 2011 o 11:28

Na preteky Svetového pohára sa už v Obersdorfe pripravujú aj slovenskí biatlonisti. V utorok sa k reprezentácii pripojí aj Anastasia Kuzminová, Matej Kazár z tímu vypadol pre chorobu.

OBERHOF. V nemeckom Oberhofe ešte ani nedoznelo nadšenie zo silvestrovsko-novoročných úvodných dvoch etáp prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski a už sa do tohto strediska neďaleko Erfurtu sťahuje biatlonová svetová elita.

Od stredy 5. januára do nedele 9. januára sa tam uskutočnia preteky 4. kola Svetového pohára 2010/11.

Od pondelka je v Oberhofe už aj slovenská výprava. "Sú tu Janka Gereková, Natália Prekopová, Martina Chrapánová, Pavol Hurajt, Miroslav Matiaško, Dušan Šimočko a Martin Otčenáš. V utorok sa k družstvu pridá aj Anastasia Kuzminová. Týchto osem pretekárov absolvuje štafetové a rýchlostné preteky," informoval agentúru SITA ústredný tréner slovenskej biatlonovej reprezentácie Milan Gašperčík.

Z tímu dočasne vypadol Matej Kazár. "Hneď po Vianociach ma chytil zápal priedušiek, vzápätí som dostal silnú angínu. Bol som na antibiotikách. Už začínam trénovať. Zatiaľ iba v posilňovni a telocvični. Kedy sa vrátim do reprezentácie? To neviem. Mojím želaním je ísť o dva týždne na preteky Svetového pohára do Anterselvy. Predtým však budem musieť dokázať, že som opäť v starej forme. Budem mať na to príležitosť na pretekoch Slovenského pohára v závere budúceho týždňa v Osrblí," povedal momentálne 53. muž v celkovom hodnotení Svetového pohára Matej Kazár.

Gereková so šancou na rýchlostné preteky

Slovenskí biatlonisti v predvianočných troch kolách bojov o krištáľový glóbus príjemne prekvapili. Olympijská víťazka z Vancouveru Anastasia Kuzminová je v celkovej klasifikácii deviata, Janka Gereková útočí na elitnú tridsiatku.

Ak by Gerekovej vyšli rýchlostné preteky, má reálnu šancu prvýkrát v kariére štartovať aj v pretekoch s hromadným štartom naplánovaných na nedeľu, v ktorých má právo nastúpiť iba tridsať najlepších v celkovom poradí Svetového pohára.

Najlepší je zatiaľ Miroslav Matiaško

V kategórii mužov bodovali doteraz traja Slováci, najlepšie je na tom Miroslav Matiaško, ktorý figuruje na 46. mieste s rovnakým počtom bodov ako štyridsiaty siedmy Pavol Hurajt. Na svoje "prebudenie" stále čaká osemnásty vo vytrvalostných pretekoch na ZOH vo Vancouveri Dušan Šimočko.

"Chceli by sme pokračovať v decembrových výsledkoch. Uvidíme, či sa nám to podarí. Zdravotný stav viacerých nie je stopercentný," vyslovil svoje želanie hlavný tréner slovenských biatlonistov.

Ďalší adepti na reprezentačný dres budú v závere týždňa štartovať na pretekoch IBU Cup-u v Novom Meste na Morave.

"Už teraz vieme, že Natália Prekopová sa po Oberhofe musí vrátiť domov, pretože má študijné povinnosti a na ďalšie kolo do Ruhpoldingu nepocestuje. Uvidíme, či a kto ju nahradí. Martina Halinárová, Ľubomíra Kalinová, ale aj ďalšie pretekárky budú mať na Vysočine možnosť dokázať, že patria do A-tímu. No a, samozrejme, čakáme aj na uzdravenie Mateja Kazára, ktorého návrat opäť zvýši konkurenciu v mužskom družstve," uzavrel Milan Gašperčík.

Program 4. kola Svetového pohára 2010/11 v biatlone - Oberhof (Nem.):

5. januára (streda) - štafeta mužov na 4x7,5 km (17.30)

6. januára (štvrtok) - štafeta žien na 4x6 km (19.30)

7. januára (piatok) - rýchlostné preteky mužov na 10 km (17.30)

8. januára (sobota) - rýchlostné preteky žien na 7,5 km (17.40)

9. januára (nedeľa) - preteky mužov na 15 km s hromadným štartom (15.30), preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom (18.15)

Poradie vo Svetovom pohári po siedmich pretekoch z 26 naplánovaných:

MUŽI: 1. Tarjei Bö (Nór.) 329 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 306, 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) 265, 4. Sergej Sednev (Ukr.) 220, 5. Michael Greis (Nem.) 201, 6. Martin Fourcade (Fr.) 192, ... 46. Miroslav Matiaško 43, 47. Pavol Hurajt 43, 57. Matej Kazár (všetci SR) 28

ŽENY: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 354 bodov, 2. Helena Ekholmová (Švéd.) 289, 3. Anna Carin Žideková (Švéd.) 257, 4. Marie Laure Brunetová (Fr.) 251, 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) 235, 6. Darja Domračevová (Biel.) 233, ... 9. Anastasia Kuzminová 205, ... 34. Janka Gereková (obe SR) 63

Súvisiace články