Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Slovák Falat na MS tretí medzi juniormi

SITA|9. feb 2011 o 15:28

Ostrý štart do svetového šampionátu v alpskom lyžovaní majú za sebou už aj dvaja slovenskí reprezentanti.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN. V stredu sa na jednej z najťažších zjazdoviek sveta Kandahare v Garmisch-Partenkirchene predstavili v super G aj Jaroslav Babušiak a Matej Falat.

V konkurencii 73 pretekárov sa skúsenejší Babušiak vydal na trať s číslom 53 a debutant na svetovom šampionáte medzi dospelými Falat mal číslo 66.

Zatiaľ čo 26-ročný Babušiak náročné preteky nedokončil, o osem rokov mladší Falat obsadil 36. priečku s takmer desaťsekundovým odstupom za víťazným Talianom Christofom Innerhoferom.

“Babušiak zvládol veľmi dobre dve tretiny trate, no na záverečnom hangu ´odišiel´ kondične a päť brán pred cieľom vyšiel z trate. V jeho prípade sa prejavila aj únava zo Svetovej zimnej univerziády, ktorú absolvoval v uplynulom týždni a tiež náročného nočného presunu z Bratislavy do Garmischu,” komentoval šéf Úseku alpských disciplín Kamil Povrazník.

“Druhý najmladší pretekár majstrovstiev sveta Matej Falat zvládol veľmi ťažkú a technicky náročnú trať bravúrne a umiestnil sa na 36. mieste. V juniorskej kategórii skončil ako tretí v poradí, povedal k vystúpeniu čerstvo 18-ročného Falata.”

"Trať bola veľmi náročná, strmá, ľadová a najmä bolo na nej veľa nerovností. Preto veľmi veľa ľudí nedokončilo preteky. Môj výsledný čas sa dal určite bez problémov vylepšiť. Dvakrát som skoro nestihol bránku. Úplne som ju podišiel a to ma stálo dosť času," komentoval Matej Falat.

"Veľkým problémom boli prechody z osvetlených častí do tých v tieni, dokonca dva - trikrát sa mi stalo, že som nevidel ďalšiu bránku a to som bol 10 - 15 m pred ňou. Trať som si však pozrel počas prehliadky, jazdili sme po tej zjazdovke aj včera voľne bez brán, takže som vedel, čo ma tam bude čakať," dodal Falat.

Talentovaný Falat (Ski Alp Klub Drienica) by sa mal na svetovom šampionáte v Ga-Pa predstaviť prakticky vo všetkých disciplínach okrem tímovej súťaže.

Najbližšie ho v sobotu 12. 2. čaká náročný zjazd, neskôr superkombinácia (14. 2.), obrovský slalom (18. 2.) a napokon aj slalom (20. 2.).

Súvisiace články