Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Slováci môžu mať v NHL najhoršiu sezónu za 34 rokov

Zdeno Chára (vpravo) pred brankárom Detroitu Jimmym Howardom. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|Publikované 28. okt 2014 o 17:51

Mizerný úvod: Slovákom chýbajú body, najlepší je Chára na 210. mieste.

BRATISLAVA. Góly, prihrávky, body. Veľa bodov. Ešte pred pár rokmi patrili slovenskí hokejisti k špičke NHL a viacerí útočili na popredné priečky v kanadskom bodovaní. Tie časy sú preč.

Po troch týždňoch novej sezóny je najproduktívnejším Slovákom v lige kapitán Bostonu Zdeno Chára. Na konte má dva góly a asistenciu, čo ho v tabuľke produktivity radí na 210. miesto (stav k včerajšku). Chára si však pred pár dňami zranil koleno a čaká ho niekoľkotýždňová pauza.

Tri body má aj Marián Hossa zo Chicaga (1+2) a je na 239. priečke, obranca Caroliny Andrej Sekera (0+3) je na 277. mieste.

Ak budú najlepší Slováci pokračovať v nastúpenom trende, na konci sezóny sa len tesne prehupnú cez hranicu tridsiatich bodov.

V tom prípade by to z pohľadu slovenského hokeja bola najhoršia sezóna za posledných 34 rokov. Od premiérového ročníka Petra a Antona Šťastných v Quebecu 1980/81 sa nestalo, že by najlepší Slovák v NHL nazbieral v úplnej sezóne menej ako 40 bodov. Ak nerátame Stana Mikitu, ktorý hokejovo vyrástol v zámorí, bratia Šťastní boli prvými Slovákmi v lige.

Starší hráči, menej bodov

Jedna z príčin tohto trendu je pokles počtu slovenských hokejistov v zámorí. Okrem brankára Jaroslava Haláka ich zatiaľ do zápasov v tomto ročníku zasiahlo dvanásť.

"To je hlavný dôvod. Navyše, na začiatku sezóny hráči ešte nie sú v ideálnej forme, niektorí si hľadajú svoje miesto v tíme, čo je prípad Tomáša Kopeckého. Mladší hokejisti si zase musia privyknúť na podmienky v NHL," hovorí bývalý reprezentačný tréner Ján Filc.

hosicka_res.jpg

Marián Hossa pred gólmanom Calgary Jonasom Hillerom. FOTO: SITA/AP

Hráčom, ktorí v nedávnej minulosti útočili na popredné priečky kanadského bodovania, pribúdajú roky a ich produktivita prirodzene klesá. A mladší hokejisti zatiaľ nedosahujú ich úroveň.

"Starší hráči potrebujú dlhší čas na rozbeh, ale potom zaberú v rozhodujúcej časti sezóny. Je to typické napríklad pre Mariána Hossu, ktorý je navyše pre tím prínosom aj v iných činnostiach ako strieľaní gólov," vysvetľuje Filc.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Marián Szűcs

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.