Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Slováci môžu mať v NHL najhoršiu sezónu za 34 rokov

Zdeno Chára (vpravo) pred brankárom Detroitu Jimmym Howardom. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|Publikované 28. okt 2014 o 18:51

Mizerný úvod: Slovákom chýbajú body, najlepší je Chára na 210. mieste.

BRATISLAVA. Góly, prihrávky, body. Veľa bodov. Ešte pred pár rokmi patrili slovenskí hokejisti k špičke NHL a viacerí útočili na popredné priečky v kanadskom bodovaní. Tie časy sú preč.

Po troch týždňoch novej sezóny je najproduktívnejším Slovákom v lige kapitán Bostonu Zdeno Chára. Na konte má dva góly a asistenciu, čo ho v tabuľke produktivity radí na 210. miesto (stav k včerajšku). Chára si však pred pár dňami zranil koleno a čaká ho niekoľkotýždňová pauza.

Tri body má aj Marián Hossa zo Chicaga (1+2) a je na 239. priečke, obranca Caroliny Andrej Sekera (0+3) je na 277. mieste.

Ak budú najlepší Slováci pokračovať v nastúpenom trende, na konci sezóny sa len tesne prehupnú cez hranicu tridsiatich bodov.

V tom prípade by to z pohľadu slovenského hokeja bola najhoršia sezóna za posledných 34 rokov. Od premiérového ročníka Petra a Antona Šťastných v Quebecu 1980/81 sa nestalo, že by najlepší Slovák v NHL nazbieral v úplnej sezóne menej ako 40 bodov. Ak nerátame Stana Mikitu, ktorý hokejovo vyrástol v zámorí, bratia Šťastní boli prvými Slovákmi v lige.

Starší hráči, menej bodov

Jedna z príčin tohto trendu je pokles počtu slovenských hokejistov v zámorí. Okrem brankára Jaroslava Haláka ich zatiaľ do zápasov v tomto ročníku zasiahlo dvanásť.

"To je hlavný dôvod. Navyše, na začiatku sezóny hráči ešte nie sú v ideálnej forme, niektorí si hľadajú svoje miesto v tíme, čo je prípad Tomáša Kopeckého. Mladší hokejisti si zase musia privyknúť na podmienky v NHL," hovorí bývalý reprezentačný tréner Ján Filc.

hosicka_res.jpg

Marián Hossa pred gólmanom Calgary Jonasom Hillerom. FOTO: SITA/AP

Hráčom, ktorí v nedávnej minulosti útočili na popredné priečky kanadského bodovania, pribúdajú roky a ich produktivita prirodzene klesá. A mladší hokejisti zatiaľ nedosahujú ich úroveň.

"Starší hráči potrebujú dlhší čas na rozbeh, ale potom zaberú v rozhodujúcej časti sezóny. Je to typické napríklad pre Mariána Hossu, ktorý je navyše pre tím prínosom aj v iných činnostiach ako strieľaní gólov," vysvetľuje Filc.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články