Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Slováci idú pomôcť Bosne prekonať grécke "catenaccio"

Miroslav Stoch (vpravo) a Vassilis Torossidis v kvalifikačnom zápase v Bratislave 16. októbra 2012. (Autor: TASR)
Karol Svozil|10. okt 2013 o 15:45

Portugalčan Santos prevzal od Nemca Rehhagela pred troma rokmi veľmi dobre nastavený tím.

Grécky zázrak. Rovnako ako svoje dielo nazval náš spisovateľ Vojtech Zamarovský, pomenovali niektorí novinári dielo trénera Grékov Otta Rehhagela na majstrovstvách Európy v roku 2004. Gréci turnaj vyhrali podľa niektorých vďaka šťastiu, podľa iných zasa kvôli systému, aký ich Nemec naučil.

"Rehhagel nám dal nemeckú disciplínu, ktorú skombinoval s našim talentom,” spomínal si pre independent.co.uk útočník Stelios Giannakopoulos, dnes riaditeľ tímu druhej gréckej ligy Paniliakos FC.

„Aj keď uplynie ďalších desať rokov, časť môjho srdca bude stále grécka,“ povedal ešte vtedy Rehhagel, ktorý viedol grécky tím ešte na majstrovstvách sveta v roku 2010. Dnes má 75 rokov a kariéru zakončil na lavičke Herthy Berlín minulý rok.

Santos nadviazal na Rehhagela

Grécky národný tím od Nemca prevzal Portugalčan Fernando Santos pred troma rokmi. A prebral veľmi dobre nastavený tím, v 17 zápasoch od Santosovho nástupu Gréci neprehrali. Z toho bolo až 10 kvalifikačných zápasov ME 2012.

Grécke úpechy
  • Prvý štart na veľkom turnaji v roku 1980 na ME v Taliansku, v skupine získali bod a vypadli
  • Druhý veľký turnaj boli MS 1994, nezískali ani bod a so skóre 0:10 v skupine vypadli
  • ME 2004: s bilanciou 1 – 1 – 1 ledva postúpili zo skupiny, titul získali po troch víťazstvách 1:0
  • Na Pohári konfederácii 2005 získali v skupine bod
  • Na ME 2008 nezískali v skupine ani bod so skóre 1:5
  • MS 2010: s bilanciou 1 – 0 – 2 skončili v skupine tretí
  • ME 2012: V skupine prešli cez Rusov a domácich Poliakov do štvrťfinále, v ktorom prehrali 2:4 s Nemcami

Santos ešte viac spevnil obranu, výsledkom bolo deväť zápasov bez inkasovaného gólu, vo zvyšných ôsmich v rámci tejto série dostali Gréci zakaždým len jediný gól.

Gréci na jeseň roku 2011 vďaka Santosovi vyrovnali rekord v rebríčku FIFA z Rehhagelovych čias, na jar 2008 boli tiež na 8. mieste.

Slovenský „nároďák“ zaznamenal svoje maximum po MS 2010 vďaka trénerovi Vladimírovi Weissovi, stúpol vtedy na historické 16. miesto. Teraz sme na 60. mieste, Gréci na dvanástom.

Gréci ako Taliani

Grécke víťazstvá „talianským štýlom“. Takto nazvali noviny Gazzetta dello Sport grécky spôsob hry. Dlhé roky známy štýl prezentovali najmä Taliani. Volal sa „catenaccio“, v preklade „reťaz“. Znepríjemňoval život útočným štýlom azda všetkých reprezentácii sveta.

Catenaccio bol systém, akým dlhé roky získavali úspechy Taliani. Tiež nebol pre oko fanúšika lahodný, v talianskom tíme akurát na rozdiel od Grékov hrali zvučnejšie futbalové mená.

V sedemdesiatych rokoch to boli Claudio Gentile a Gaetano Scirea, v osemdesiatych Giuseppe Bergomi a Franco Baresi, v deväťdesiatych rokoch sa k Baresimu pridali Paolo Maldini, Alessandro Costacurta či Mauro Tassotti.

Podstatou tohto systému bolo, že za línou obrancov čakalo na útočníkov súpera ešte libero, obranca, ktorý zozbieral to posledné, čo cez obranu pred ním dokázalo prejsť.

Dnes sa tréneri namiesto bránenia založeného na “osobnej obrane” už viac spoliehajú na zónovú obranu resp. systém hry, ktorý je často založený na zapojení krajných obrancov do útoku. Pozícia libera resp. zametača už dnes vo vrcholovom futbale prakticky neexistuje.

Gréci rozosmutnili aj Slovákov

Pred rokom sme boli z Grékov nešťastní my, futbaloví fanúšikovia slovenskej reprezentácie. To, čo nám vyviedli v Bratislave však nebolo ničím novým. My sme nedali veľké šance, oni premenili dovtedy jednu a vyhrali 1:0.

Ak by sme ten zápas vyhrali, teraz by sme išli do Grécka v pozícii uchádzača o postup aspoň z druhého miesta. Nevyhrali sme však, ale vyhrať chceme v piatok v aténskom Pireuse.

Otvorene náš tím o to požiadal aj tréner Bosny a Hercegoviny Safet Sušič. „Dúfam, že ak Slováci podajú proti Grékom taký výkon ako proti nám, neprehrajú. A tým aj nám urobia službičku.”

ss_res.jpg

Radosť Grékov po góle Salpingidisa v našej sieti pred rokom v Bratislave. Snímka: TASR

Proti isto nie sú ani naši futbalisti. Marek Hamšík síce nenastúpi, no do tímu sa vracia Miroslav Stoch. A žiada si to gól, aký dal napríklad v kvalifikácii posledných ME v Rusku, kde sme vyhrali 1:0.

“Gréci si veľmi veria. Sú zdravo futbalovo namyslení. Aj my si však veríme, veď sme odohrali viac ako vyrovnanú partiu proti Bosne, ktorá patrí medzi najlepších,” povedal Vladimír Weiss mladší, ktorý za Olympiakos bojuje proti Stochovi z tímu PAOK o titul v gréckej lige.

“Simulujú, zdržujú, naťahajú hru, aby nedovolili súperovi dostať sa do tlaku. V tomto sú majstri a vychádza im to,” povedal Martin Škrtel.

Akokoľvek však zápas dopadne, Gréci postúpia na MS buď z prvého alebo budú mať šancu postúpiť z druhého miesta a následnej baráže. Na poslednom veľkom turnaji, ME 2012, nedopadli zle, prehrali až vo štvrťfinále s Nemcami.

rehakles_2008_r4751_res.jpg

"Rehakles", aj takto nazvali Nemca Otta Rehhagela (vpravo) v Grécku. Snímka: wikimedia

Súvisiace články