Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Slávik obhajuje bronz, je však skromný

Sportnet|19. jan 2006 o 00:00

WINTERBERG, BRATISLAVA - Na európskom šampionáte v sánkovaní, ktorý sa začína zajtra v nemeckom Winterbergu, bude slovenský reprezentant Jaroslav Slávik obhajovať predvlaňajší historický bronz z Oberhofu. Pre slovenské sánkovanie to boli nevídane úspešné

Slávikova radosť z bronzu na predvlaňajších ME v Oberhofe.

FOTO - TASR

majstrovstvá: družstvo skončilo štvrté, dvojica Mick - Marx deviata, Sabolová trinásta... "Tentoraz tak vysoko nemierime," priznala v telefonickom rozhovore generálna sekretárka Mária Jasenčáková.

Slávik si síce rozmyslel koniec kariéry, ale do kolotoča Svetového pohára sa vrátil až v novembri. Minulý víkend v rakúskom Iglse sa prvý raz v sezóne umiestnil vo svetovej desiatke. "Zasa sa zahryzol do tréningu a tri týždne pred olympiádou chce potvrdiť stúpajúcu formu," vraví Jasenčáková. Okrem neho bude v sólovej mužskej kategórii na ME štartovať aj ďalší nádejný olympionik Jozef Ninis a taktiež Branislav Regec, "zadkár" mladej dvojice, ktorá mala pred týždňom v tréningu v Iglse ťažkú haváriu. Jána Harniša sanitka previezla do popradskej nemocnice: má zlomený jedenásty, dvanásty a prvý krížový stavec a dostal na dva-tri mesiace sadrový korzet. Podľa Jasenčákovej informácií ho však už z nemocnice prepustili do domáceho liečenia. Jeho len ľahšie zranený partner, aby nevyšiel z cviku, bude zatiaľ jazdiť sólovo.

Jednotková slovenská dvojica Ľubomír Mick a Walter Marx sa spamätala už aj z druhej havárie v sezóne a v minulotýždňových pretekoch Svetového pohára skončila na 13. mieste. Vzhľadom na dlhú prestávku si však nestihla vyjazdiť miestenku do Turína, a tak zväz požiadal svetovú federáciu, aby tatranskej dvojici udelila voľnú kartu. "Rozhodnutie padne najneskôr 23. januára - je to na dobrej ceste, naši sú prví kandidáti," tvrdí generálna sekretárka.

Zo Sloveniek bude na ME štartovať Veronika Sabolová a Jana Šišajová. Winterberský šampionát je jubilejný - štyridsiaty. A open, otvorený aj pre sánkárov z iných kontinentov. Federácia na internetovej stránke avizuje účasť výprav z 24 krajín štyroch svetadielov. Z absolútnej špičky bude chýbať legendárny Nemec Georg Hackl, ktorého až dnes prepustia z nemocnice po ťažkej chrípke, a Rakúšan Markus Kleinheinz, ktorý uprednostnil predolympijský tréning na domácej tirolskej dráhe. Tituly obhajujú Talian Armin Zöggeler a Nemka Silke Kraushaarová. Dvojica Steffen Skel a Steffen Wöller už skončila aktívnu činnosť.

Slováci sa po winterberskom šampionáte vracajú domov, budúcotýždňové finále Svetového pohára v Oberhofe vynechajú. Olympionikov čaká od 1. februára záverečná príprava na dráhe vo francúzskom La Plagne.

Program ME - piatok 10.00: súťaž družstiev, sobota 11.00: dvojice, ženy, nedeľa 11.00: muži.

(mo)

Súvisiace články