Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Šanca aj pre Slovensko, na ME vo futbale postúpia aj tretí v skupine

Aj Slováci dostanú veľkú šancu hrať na Majstrovstvách Európy. (Autor: TASR)
SITA|9. dec 2013 o 16:51

Žreb kvalifikačných skupín Majstrovstiev Európy 2016 vo futbale vo Francúzsku bude 23. februára 2014. Prvýkrát postúpi až 23 mužstiev.

PARÍŽ. Najbližšia kvalifikácia o postup na futbalové majstrovstvá Európy bude plná zmien. Tie však ešte nie sú definitívne a musia ich schváliť na zasadnutí výkonného výboru Európskej futbalovej únie v španielskom Bilbau (12. - 13. decembra).

Najvýznamnejšia už istá zmena sa týka počtu účastníkov záverečného šampionátu, prvýkrát v histórii sa na ňom predstaví až 24 reprezentačných výberov. Francúzsko ako organizátor má istý postup, k dispozícii bude teda až 23 miesteniek pre 53 uchádzačov.

Exekutíva UEFA prerokuje a s najväčšou pravdepodobnosťou aj schváli zmeny v kvalifikačnom systéme. Podľa návrhu by sa mala hrať kvalifikácia v deviatich skupinách, z ktorých osem bude šesťčlenných a jedna päťčlenná.

Tretí si zahrajú play-off

Prvé dva tímy z každej skupiny sa automaticky kvalifikujú na záverečný turnaj ME 2016 do Francúzska, k nim pribudne aj najlepšie mužstvo z tretích miest.

Zvyšná osmička krajín z tretích priečok bude hrať play-off o štyri zostávajúce miestenky. Slovensko bude pri žrebe kvalifikácie ME 2016 nasadené v treťom koši. Mená svojich súperov sa Slováci dozvedia na žrebe, ktorý sa uskutoční 23. februára budúceho roka v Palais des Congres Acropolis v Nice.

Zmene podľahne aj itinerár v jednotlivých kvalifikačných skupinách. Po novom nebude môcť ani jedno mužstvo hrať dvakrát po sebe doma či vonku. Inými slovami, každý účastník absolvuje po domácom stretnutí duel na pôde niektorého zo súperov. Každý s každým sa stretne dvakrát systémom doma - vonku.

oslavy_sita_600.jpg

Francúzsko najbližšiu kvalifikáciu hrať nebude, ME bude organizovať.

FOTO: SITA / AP

Určia zimné krajiny

Pri žrebe sa zohľadní aj geografická poloha krajín. Už pred ním rozdelia krajiny podľa klimatických podmienok.

Štáty s najdlhšou a najchladnejšou zimou (Fínsko, Faerské ostrovy, Island, Nórsko a Rusko) budú označené ako "veľmi chladné", Andorra, Bielorusko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Švédsko a Ukrajina utvoria druhú časť "zimných" krajín.

V jednej kvalifikačnej skupine sa môžu nachádzať maximálne tri zo spomenutých dvanástich krajín.

UEFA chce tiež zohľadniť vzdialenosti medzi krajinami a podľa toho ich rozdeliť do troch skupín. Do úvahy sa bude brať čas leteckého transferu, pričom v prvej budú vzdialenosti do 8 hodín letu, v druhej 6 - 8 hodín a v tretej menej ako šesťhodinový letecký presun.

Pre politické dôvody nemôžu hrať v rovnakej skupine Arménsko s Azerbajdžanom, Rusko s Gruzínskom a Španielsko s Gibraltárom.

Hracími dňami budú štvrtok až utorok nasledujúceho týždňa, pričom väčšinou sa zápasy začnú o 18.00 a 20.45 v sobotu a nedeľu a o 20.45 vo štvrtok, piatok, pondelok a utorok. Pri dvojzápasoch musí byť dodržaná dvojdňová prestávka, čiže hracími dňami môžu byť štvrtok a nedeľa, piatok a pondelok, alebo sobota a utorok.

Neoficiálne nasadenie pre žreb ME 2016 vo futbale

1. kôš: Španielsko, Nemecko, Holandsko, Taliansko, Anglicko, Portugalsko, Grécko, Rusko, Bosna a Hercegovina

2. kôš: Chorvátsko, Ukrajina, Švédsko, Dánsko, Švajčiarsko, Belgicko, Česko, Maďarsko, Írsko

3. kôš: Srbsko, Turecko, Slovinsko, Izrael, Nórsko, SLOVENSKO, Rakúsko, Rumunsko, Čierna Hora

4. kôš: Arménsko, Poľsko, Škótsko, Fínsko, Lotyšsko, Wales, Bulharsko, Estónsko, Bielorusko

5. kôš: Island, Severné Írsko, Albánsko, Litva, Moldavsko, Macedónsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Cyprus

6. kôš: Luxembursko, Kazachstan, Lichtenštajnsko, Faerské ostrovy, Malta, Andorra, San Maríno, Gibraltár

(Francúzsko ako organizátor má istý postup)

Informácie pochádzajú z poľského špecializovaného portálu www.90minut.pl.

oslava_tasr_600.jpg

Zahrajú si naši na ME vo Francúzsku?

FOTO: TASR

Súvisiace články