Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Rusi zavádzajú fanúšikovský zákon: Vyššie tresty a bezvízové cestovanie

(Autor: ilustračné - tasr/ap)
TASR|11. apr 2013 o 15:51

Pri porušení pravidiel hrozí návštevníkom pokuta do výšky 1000 rubľov.

MANCHESTER. Organizátori majstrovstiev sveta 2018 v Rusku očakávajú počas jedného z najpopulárnejších futbalových podujatí príchod viac ako milióna zahraničných fanúšikov. Práve pre nich navrhli tzv. fanúšikovský zákon, ktorým chcú garantovať bezpečnosť a umožniť im čo najväčší komfort v krajine.

Podľa nových pravidiel budú môcť priaznivci, ktorí si zakúpia lístky na zápasy, cestovať do krajiny bez víz a bezplatne využívať dopravu medzi jednotlivými dejiskami.

V prípade, že sa fanúšikovia na štadiónoch dopustia priestupku proti verejnému poriadku, budú potrestaní pokutou do 5000 rubľov alebo zadržaním na 15 dní.

Časť tzv. "fanúšikovského zákona" schválila pred dvomi dňami dolná komora parlamentu, zákon však musí prejsť ešte cez hornú komoru a následne ju podpíše prezident Vladimír Putin.

"V Rusku je veľký problém s chuligánmi. Som naozaj rád, že tento zákon bojuje proti extrémnym prejavom a zabezpečí vysoké tresty pre výtržníkov. Toto je však iba prvý krok v dlhom procese," cituje agentúra Reuters zástupcu generálneho riaditeľa organizačného výboru Alexandra Djordjadzeho.

Pri porušení pravidiel hrozí návštevníkom pokuta až do výšky 1000 rubľov, 160 hodín verejnoprospešných prác a zákaz vstupu na športové podujatia po dobu jedného až šiestich mesiacov.

"Chceme, aby sa s fanúšikmi zaobchádzalo čo najlepšie. Veríme, že svetový šampionát zmení fanúšikovskú atmosféru na rodinnú a vytratia sa akékoľvek extrémistické prejavy," vyhlásil Djordjadze a dodal: "Pre nás je príkladom najmä Anglicko, pretože to, čo dosiahli tam za posledných 30 rokov je skutočná revolúcia. Štadióny nie sú len dejiskom súperenia dvoch tímov, ale najmä miestom pre celé rodiny. Verím, že v priebehu štyroch-piatich rokov môžeme dosiahnuť to isté."

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Fínsko vs. Rusko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Turecko vs. Wales
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Taliansko vs. Švajčiarsko
Kurzy prináša