Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Rituály? Nadal ich má takmer dvadsať, Cibulková ovoniava loptičky

Dve fľašky s nápojmi pri Nadalových nohách musia byť názvom značky vždy obrátené do kurtu. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|Publikované 29. jún 2014 o 20:21

Rituálom Dominika Hrbatého bola práca. Pokiaľ pred zápasom neodmakal v tréningu štyri hodiny, bol nesvoj.

BRATISLAVA. Jeden pri pohybe na dvorci pri výmene strán nešliapne na čiaru, druhý si zakaždým pred servisom udrie loptičku o zem presne päť razy, iný si rovnako upravuje výstroj či dbá na rozloženie vecí na lavičke.

Na kurtoch rozhoduje o víťazstvách hráčov talent, vôľa, charakter, usilovnosť v príprave, ale tenisti si často pomáhajú aj opakovaním detailov, zvykov, ktoré im dodávajú pokoj a istotu.

„Každý to nazýva inak - počul som o rituáloch, poverách, zvykoch,“ vravel bývalý 12. hráč svetového rebríčka Dominik Hrbatý. „Pre mňa je to znak perfekcionizmu. Hráčovi musia popri dobrej forme sedieť aj všetky drobnosti, aby bol pripravený podať najlepší výkon.“

Hewitt zavolá manželke

Hrbatý ukončil kariéru pred štyrmi rokmi.

„Mojím rituálom bola práca,“ vravel 36-ročný Bratislavčan. „Ak som si v príprave denne odrobil na dvorci štyri hodiny, potom som vedel, že mám základ, aby som hral dobre. Ak to boli len tri hodiny alebo menej, vtedy som bol v zápase nesvoj, nespokojný. Cítil som, že niečo nie je v poriadku.“

Podľa Hrbatého bol najpoverčivejším tenistom Rainer Schüttler. Finalista Australian Open 2003 nestúpil na čiaru, pred servisom sa musel dotknúť základnej čiary, na lavičke mal presne poukladané veci, fľašky s nápojmi stáli vždy na rovnakom mieste a jeho presné postupy sa začínali už v šatni.

Nemecký hráč pred dvoma rokmi skončil na turnajoch ATP.

Cibulkovej voňajú loptičky

„Málokto vie o Austrálčanovi Hewittovi, že polhodinu pred každým duelom zatelefonuje manželke Rebecce,“ prezradil Hrbatý o bývalej svetovej jednotke. „Krátko sa rozprávajú a až keď mu ona zaželá veľa šťastia v zápase, tak sa cíti správne nabudený a môže vybehnúť na dvorec.“

Dominika Cibulková má odmalička zvyk, že v zápase pred svojím servisom ovoniava nové loptičky.

Veľa hráčok i hráčov si na podaní žiada od zberačov loptičku, s ktorou predtým dosiahli víťazný fiftín.

Vie zabrnkať na nervy

Rituálom však vládne antukový kráľ Rafael Nadal. Ktosi rátal, že ich má takmer dvadsať. U divákov zväčša vyvolávajú úsmev, no súperom občas zabrnkajú na nervy.

Zo šatne príde španielsky ľavák s čelenkou na hlave, rozloží si svoje veci na lavičke a hoci vidí, že pri sieti sú už na žrebovanie pripravení súper aj empajrový rozhodca, nechá ich pár desiatok sekúnd čakať.

Ponožky musí mať Nadal vždy v rovnakej výške, nesmú byť dlhšie ako pätnásť centimetov.

Pred servisom si pravou rukou natiahne spodnú bielizeň, utrie si nos, upraví si vlasy za ušami a natiahne tričko na ramenách.

Pri výmenách strán nešliapne na čiaru a na druhú stranu dvorca prejde až za súperom.

Na lavičke má pri nohách dve fľašky, v jednej je voda, v druhej energetický nápoj. Nálepkami sú obrátené rovnakým smerom do kurtu.

Keď tohto roku vo februári na turnaji ATP v Rotterdame empajrový rozhodca napomínal Dmitrija Tursunova, že pred svojím podaním naťahuje čas viac, než je povolených 25 sekúnd (na grandslamoch a v Davis Cupe je to 20 sekúnd), ruský tenista sa bránil tým, že poukazoval na svetovú jednotku.

„Urobili by ste to isté aj keby šlo o Nadala?“ nahlas sa pýtal nahnevaný Tursunov.

„Nadalovi nikto nezoberie ani fiftín, a to si môže rovnať zadok aj tridsať sekúnd.“

Štrnásťnásobného grandslamového šampióna táto kritika nezmenila a aj vo Wimbledone zostáva verný svojim zvykom.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články