Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Prvé zlato pre Slovensko!

Sportnet|18. aug 2004 o 11:44

Slovenská vodná slalomárka Elena Kaliská sa suverénne stala olympijskou víťazkou v K1 v areáli Helliniko s famóznym náskokom 4,59 s.


Atény 18. augusta (TASR) - Len polhodinu po jazde singlistu Michala Martikána sa zrodil dlho očakávaný olympijský triumf slovenského ženského kajaku zásluhou 32-ročnej rodáčky zo Zvolena Eleny Kaliskej, keď sa stala stala olympijskou víťazkou. Na druhom mieste so stratou až 4,59 s skončila Američanka Rebecca Dickensová a na treťom Francúzka Peggy Dickensová, ktorá na Kaliskú stratila 6,73 s. Nedarilo sa ďalšej slovenskej finalistke Gabriele Stacherovej. Pred 18. bránkou eskimovala, prešla cez ňu pod vodou, pripísal si 50 trestných sekúnd a skončila 10-ta.

Elena Kaliská vystužila slovenský medailový deň v areáli Helliniko suverénnym spôsobom. Lepší scenár si ani nemohla želať. Jej súperky sa v perejách poplašili natoľko, že ku zlatu jej stačila vyvážená jazda bez zmätkov a dokonca si mohla dovoliť aj pomalšie pádlovať. Elena vyvolala trochu úzkosť najmä u svojho trénera Petra Mráza, ktorý opäť intenzívne prežíval každý jej záber, medzi 11. a 12. bránkou, ideálna nebola ani 18-ka, no v tej chvíli bolo zrejmé, že Kaliskú už nič nezastaví od jej vytúženého zlatého cieľa. V tejto sezóne na čo siahla, to premenila na triumf, či už vo Svetovom pohári s celkovým prvenstovm, alebo na európskom šampionáte v Skopje a napokon v Aténach na olympijskej slanej vode.

Singlista Martikán predpovedal zlato Kaliskej už pred finálovou jazdou, no nielen on, pretože v súčasnej forme nemá členka AŠK KTK L. Mikuláš v divokej vode rovnocennú súperku. Kaliskej sa splnil obrovský sen, dosiaľ sa nemohla na MS či OH pochváliť výraznejším prienikom a až teraz vyletela na absolútny strop dokonalosti ako raketa, ktorú bolo možné vidieť v Helliniku na obzore stáť v strážnom pozore. Kaliskej krôčky ku zlatu na medzičasoch vyvolávali pokoj v duši fanúšikov, na prvom mala k dobru 3,32 s, na druhom 5,50. V cieli mávala pádlom v stuhnutých rukách, necítiac únavu a blahosklonne prijímala bozky od premožených medailistiek.

Na jednej strane obrovská radosť, na druhej slzy žiaľu u Gabriely Stacherovej, až 10. vo finále, keď nevyužila rysujúca sa príležitosť na medailový prienik podobne ako vlani na MS v Augsburgu, s rovnakým koncom - eskimákom mariacim všetku nádej.

Súvisiace články