Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Prvá polovica olympijskych hier bez problémov

TASR|22. aug 2004 o 10:39

Atény 22. augusta (TASR) - Sova ako symbol patrónky mesta bohyne Atény možno predurčovala, že kandidatúru gréckej metropoly budú sprevádzať kuvičie hlasy ...


Atény 22. augusta (TASR) - Sova ako symbol patrónky mesta bohyne Atény možno predurčovala, že kandidatúru gréckej metropoly budú sprevádzať kuvičie hlasy o krachu návratu novodobých hier do ich kolísky.

V nedeľu sa olympiáda prehupla do druhej polovice a pochybovači o správnosti pridelenia hier pre Atény každým dňom strácajú pôdu pod nohami. Samozrejme, že aj aténska organizácia má svoje chybičky - avšak iba z kategórie kozmetických, ktoré bolo navyše možno len ťažko predvídať. Gréci, aj keď možno za cenu veľkých nákladov, predvádzajú účinnú symbiózu prísnych bezpečnostných predpisov, skvelej logistiky a zabezpečenia dopravy pre olympijskú rodinu a médiá a navyše aj príjemnej atmosféry, ku ktorej neprispieva len pohostinná a ochotná grécka nátura, ale aj tisíce dobrovoľníkov zo všetkých končín sveta.

Ozbrojená vojenská alebo policajná hliadka stojí na každom rohu, napriek tomu nevládne v meste ustráchaná nálada. Aténske ulice sa hemžia autami, napriek tomu autobusy so športovcami a novinármi odchádzajú i prichádzajú načas a prirodzený temperament za gréckymi volantami krotí jasná oranžová čiara s nepríjmenou vidinou mastnej pokuty.

Mraveniská dobrovoľníkov na športoviskách vedia presne, čo majú robiť a ak náhodou nevedia, vedia koho sa spýtať. Kontroly batožiny a osôb prebiehajú rýchlo a bez zbytočného čakania. V okolí športovísk síce ešte stále prebiehajú úpravy a odstraňujú sa posledné stopy po horúčkovitom dokončovaní.

Nedávne slová prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Jacquesa Roggeho o tom, že prípravy hier sa niesli v rytme gréckeho sirtaki s pomalým začiatkom a pekelným tempom v závere, potvrdil aj naturalizovaný Grék z Piešťan a opora volejbalovej reprezentácie usporiadateľov Andrej Kravárik: "Ani chvíľu som nemal obavy, že by Gréci nemali zvládnuť organizáciu olympijských hier. Možno som sa trochu obával, či stihnú všetko dokončiť na čas, ale v podstate sme všetci vedeli, že nakoniec to dokončia o päť minút dvanásť a tak sa aj stalo. Všetkým, čo olympiádu pripravujú pomaly osem rokov, tým Gréci predviedli, ako sa to dá stihnúť za jeden jediný rok. Je to obdivuhodné a ja osobne už od svojho príchodu do Grécka pred desiatimi rokmi považujem túto krajinu za ôsmy div sveta."

Súvisiace články