Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Procházková cestovala za snehom dva dni a dve noci

Alena Procházková vyhrala preteky Svetového pohára v šprinte vo Whistleri 2009, na stupni víťazov stála päť razy. Na majstrovstvách sveta v Osle 2011 dobehla vo finále na 6. mieste. V piatok štartuje do novej sezóny Svetového pohára v Kuusame. (Autor: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Ondrej Gajdoš|24. nov 2011 o 19:20

Slovenská bežkyňa na lyžiach sa na novú sezónu pripravovala za polárnym kruhom, do Muonia sa s trénerom Jánom Valuškom viezla autom.

Slovenská bežkyňa na lyžiach sa na novú sezónu pripravovala za polárnym kruhom, do Muonia sa s trénerom Jánom Valuškom viezla autom

MUONIO, BRATISLAVA. Svetový pohár v bežeckom lyžovaní odštartoval do novej sezóny minulý týždeň v nórskom Sjusjöne, ale jediná slovenská pretekárka v ňom Alena Procházková vstúpi do súbojov o krištáľový pohár až piatkvým šprintom na 1,2 km klasickou technikou vo Fínsku.

„V Kuusame sme začínali aj vlani,“ povedal do telefónu Procházkovej tréner Ján Valuška. „Ak by Alena zopakovala minuloročné siedme miesto, bol by som spokojný.“

Pred dvoma rokmi v tomto fínskom stredisku dokonca stála na stupni víťazov - skončila na treťom mieste.

Spoľahlivá šoférka

Procházková išla začiatkom novembra na prípravu za snehom až za severný polárny kruh.

„Alena mala pôvodne cestovať do Fínska letecky, ale nechcela ma nechať v aute samého. A tak mi na ďalekej ceste do Muonia pomohla aj so šoférovaním, za volantom jazdí veľmi spoľahlivo,“ priblížil tréner tvrdé podmienky slovenskej reprezentantky.

Z Banskej Bystrice cestovali do Muonia dva dni a dve noci, prešli 3200 kilometrov.

„Nezvyčajne teplá jeseň zasiahla aj oblasť za polárnym kruhom. V Muoniu mali bežkári a biatlonisti k dispozícii len jeden trojkilometrový okruh s umelým snehom. Krúžili sme po ňom tri týždne,“ vravel Valuška.

Tento týždeň sa slovenská dvojica presunula 400 km na juh do Kuusama, kde sa svet v klasickom lyžovaní stretol na tradičnom podujatí Nordic Open. Z Nórska pricestovali bežci Martin Bajčičák s Petrom Mlynárom.

Škrtajú položky, kde sa dá

Valuška s Procházkovou minulý víkend na diaľku sledovali preteky Svetového pohára na 10 km klasicky v Sjusjöne.

„Víťazstvo Björgenovej a sedem nórskych pretekárok v prvej desiatke svedčí o obrovskej sile tejto krajiny. Nórsko má obrovskú základňu a výborné podmienky.“

Procházková by v ideálnej sezóne potrebovala na prípravu, cestovanie a materiál okolo 85-tisíc eur, ale zo štátnych príspevkov a od sponzorov nedala dokopy ani polovicu. Preto s trénerom škrtajú, kde sa dá. Dvaja servismani ich po príprave doplnili až v Kuusame, na fyzioterapeuta museli zabudnúť.

Prichádzajú najlepšie roky

„Pre nepriaznivú finančnú situáciu môžeme absolvovať len asi sedemdesiat percent programu Svetového pohára,“ smutne priznal Valuška. „Na budúci mesiac vynecháme šprint v Düssel?dorfe.“
Vrcholom zimy bude pre slovenskú bežeckú jednotku na prelome rokov deväťetapový seriál Tour de Ski v Nemecku a Taliansku.

„Aj napriek zložitým podmienkam chcem v šprinte opäť behať vo svetovej špičke,“ povedala pred cestou na sever 27-ročná Procházková. „Cítim, že prichádzam do svojich najlepších pretekárskych rokov.“

Súvisiace články