Sagana čaká netradičný šampionát. Bude to párty, vraví

Peter Sagan štartoval na horskom bicykli na olympiáde v Rio de Janeiro 2016.
Peter Sagan štartoval na horskom bicykli na olympiáde v Rio de Janeiro 2016. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|28. júl 2022 o 12:40

Prvý raz v kariére sa predstaví na MS v e-bikoch.

BRATISLAVA. Prvý titul majstra sveta si vybojoval už v osemnástich ešte na horskom bicykli. Neskôr v cestných pretekoch pridal ďalšie tri tituly. Peter Sagan patrí medzi najvýraznejšie osobnosti svetovej cyklistiky. 

Tento rok sa bude koncentrovať rovnako na šampionát v cestnej cyklistike, ktorý sa bude konať koncom septembra v Austrálii.

Lenže okrem toho ho čakajú ešte jedny majstrovstvá, ktoré sú netradičné. 

Ide o šampionát na elektrických bicykloch – e-bike. 

Prezradil to pre taliansky denník Gazzetta dello Sport. „S touto ponukou ma oslovil môj sponzor Specialized,“ vysvetľuje Sagan.

„Nebudem konkurencieschopný a nebudem sa na to koncentrovať. Pre mňa to bude párty,“ doplnil. Šampionát v e-bikoch sa uskutoční 26. augusta v Le Gets vo Francúzsku. 

Súťaž je takmer identická s disciplínou cross-country. Jazdí sa na krátkom okruhu s rôznymi prekážkami.

Pretekári súťažia na bicykloch, ktoré majú elektromotory, no tie môžu byť len doplnkovým zdrojom k ľudskej sile.

Silu elektromotora môžu využiť pretekári len vtedy, keď sami šliapu do pedálov. Elektromotor môže mať maximálny výkon 250 wattov. 

Musia vedieť vyhodnotiť, kde im môže elektromotor pomôcť najviac.

Zatiaľ tieto preteky nemajú takú veľkú publicitu. Pred dvomi rokmi však získal titul majstra sveta Tom Pidcock, ktorý je jednou z vychádzajúcich hviezd cyklistiky.

Okrem tohto šampionátu bude mať Sagan minimálny súťažný program. Po skončení Tour de France absolvuje vysokohorské sústredenie v Utahu. 

Koncom augusta nastúpi na dvoch menších klasikách – Bremer Cyclassics (21. augusta) a Bretagne Classic (28. augusta).

Následne absolvuje ďalšie sústredenie a dve prestížne klasiky v Kanade – GP Quebec (9. septembra) a GP Montreal (11. septembra). Na oboch sa mu v minulosti darilo a práve tie ukážu, ako dobre je pripravený na svetový šampionát. 

Z Kanady má letieť do Austrálie, kde chce Sagan stráviť čo najviac času, aby sa aklimatizoval. O titul majstra sveta sa bude bojovať 25. septembra vo Wollongongu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagana čaká netradičný šampionát. Bude to párty, vraví