Ukrajina aj Česko hlasno kritizujú MOV: Máte zodpovednosť za povzbudenie agresie

Olympijské kruhy pred parížskou radnicou.
Olympijské kruhy pred parížskou radnicou. (Autor: TASR/AP)
TASR|9. dec 2023 o 13:47

Rozhodnutie MOV vyvolalo kritiku zo strany mnohých krajín.

KYJEV, PRAHA. Ukrajina v sobotu skritizovala rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý povolil ruským a bieloruským športovcom súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

MOV v piatok rozhodol o tom, že športovci z oboch krajín sa môžu zúčastniť na hrách pod neutrálnou vlajkou, pokiaľ splnia kvalifikačné kritériá. Strešný športový orgán stanovil viacero podmienok, ktoré musia splniť.

Rozhodnutie MOV vyvolalo kritiku zo strany mnohých krajín, športových federácií, ukrajinských predstaviteľov i Ruska.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyjadril na sociálnej sieti X už v piatok zásadný nesúhlas s verdiktom a v sobotu sa vyjadril oficiálne aj rezort.

"Členovia výkonného výboru Medzinárodného olympijského výboru, ktorí prijali toto rozhodnutie, nesú zodpovednosť za povzbudenie Ruska a Bieloruska, aby pokračovali v ozbrojenej agresii proti Ukrajine," uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Informovala o tom agentúra AFP.

Kritiku vyjadrilo aj Česko. "Český olympijský výbor nesúhlasí s akoukoľvek formu účasti Ruska a Bieloruska v kvalifikáciách na olympijské hry alebo na hrách samotných po dobu trvania vojnového konfliktu na Ukrajine. Zhodlo sa na tom Plénum ČOV," uvidedol Český olympijský tým na sociálnej sieti X.

Rozhodnutie MOV sa týka iba niektorých individuálnych ruských a bieloruských športovcov. Tímom z obidvoch krajín nebude štart na OH umožnený.

Aby športovci získali neutrálny status, nemôžu aktívne podporovať vojnu na Ukrajine, ani nemôžu byť zmluvne viazaní s ruskou či bieloruskou armádou, respektíve národnými bezpečnostnými orgánmi.

Ako dodatočnú podmienku bude MOV od športovcov vyžadovať písomný záväzok k Olympijskej charte a teda aj k "mierovej misii olympijského hnutia".

Na OH 2024 budú zakázané všetky národné symboly Ruska i Bieloruska.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Ukrajina aj Česko hlasno kritizujú MOV: Máte zodpovednosť za povzbudenie agresie