Bude sa triatlon konať v Seine? Kvalita vody môže byť problém, pripúšťajú Francúzi

Voda v Seine je znečistená
Voda v Seine je znečistená (Autor: TASR/AP)
TASR|10. apr 2024 o 12:56

Paríž už do zlepšenia podmienok vody investoval približne 1,4 miliardy eur.

PARÍŽ. Súťaže v triatlone na OH 2024 v Paríži sa v prípade nepriaznivej kvality vody v rieke Seina posunú o niekoľko dní.

V utorok to uviedol šéf organizačného výboru hier Tony Estanguet a dodal, že prípadnému zrušeniu plaveckej časti triatlonu sa chcú organizátori za každú cenu vyhnúť.

Podmienkami v Seine sa organizátori začali zaoberať po vlaňajších sťažnostiach plavcov ohľadom splaškov v rieke. Za zhoršením kvality vody stoja silné dažde, ktoré spôsobili pretečenie kanálov.

Do rieky sa tak dostali odpadové vody, v dôsledku čoho sa v nej začali koncentrovať väčšie množstvá baktérií. Paríž už do zlepšenia podmienok vody investoval približne 1,4 miliardy eur, no organizácia Surfrider Foundation Europe v utorok vydala varovanie po tom, ako najnovšie výskumy odobratých vzoriek preukázali nebezpečnú úroveň koncentrácie baktérií.

"Kvalita vody môže byť problém. Keď sme sa rozhodli usporiadať súťaže v Seine, vedeli sme, že to bude veľká výzva. Je tu však veľký investičný program a tento projekt je fantastický. Stále sme presvedčení, že triatlon sa bude konať aj v Seine, pretože ak dôjde k nepriaznivým okolnostiam, máme plán," citovala Estangueta agentúra DPA.

Na podmienky vplýva prevažne počasie, v prípade dažďa by sa preteky posunuli zo začiatku hier na neskorší dátum.

"Sme teda presvedčení, že bude možné využiť Seinu. Budeme posúvať dátum, až kým to nebude v poriadku," zdôraznil bývalý vodný slalomár.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Bude sa triatlon konať v Seine? Kvalita vody môže byť problém, pripúšťajú Francúzi