Olympijskú dedinu odovzdali organizátorom, šéf výboru prevzal symbolický kľúč

Olympijské kruhy v centre Paríža.
Olympijské kruhy v centre Paríža. (Autor: TASR/AP)
TASR|29. feb 2024 o 13:32

Organizátori strávia najbližšie štyri mesiace vybavovaním dediny.

PARÍŽ. Novovybudovanú olympijskú dedinu pre nadchádzajúce OH v Paríž vo štvrtok podľa plánu odovzdali organizátorom.

Na slávnostnom otvorení šéf organizačného výboru Tony Estanguet prevzal symbolický kľúč od komplexu za prítomnosti viacerých hostí, vrátane prezidenta Emmanuela Macrona.

"Je to dôkaz, že sme splnili naše záväzky," uviedol Macron podľa AFP.

Robotníkom povedal, že by mali byť "hrdí" na to, že dedinu odovzdali "načas a v rámci rozpočtu".

Organizátori strávia najbližšie štyri mesiace vybavovaním dediny viac ako 300.000 kusmi nábytku a dekorácií pred prvými príchodmi športovcov od 18. júla.

Cieľ odovzdania tejto kľúčovej časti infraštruktúry bol stanovený na 1. marca a podarilo sa to stihnúť o deň skôr, ako bolo naplánované, čo posilňuje rastúcu dôveru, že budú na hry pripravené.

"Francúzsko je schopné plniť úlohy načas. Termíny boli dodržané napriek zložitosti stavby, covidu a vojne na Ukrajine," povedal tento týždeň novinárom Macronov poradca.

Približne 40 nízkopodlažných výškových budov bude počas OH2024, ktoré sa začnú 26. júla, slúžiť pre približne 14.000 ľudí a ďalších 9000 počas následných paralympijských hier.

Súčasťou bude 24-hodinová reštaurácia, oddychová zóna, ako aj tréningové zariadenia.

Francúzsky štát prispel 646 miliónmi eur z verejných zdrojov, zvyšok prispeli najväčšie francúzske realitné spoločnosti, ktoré vybudovali rôzne oblasti 52-hektárového areálu.

Podľa kancelárie prezidenta je dedina len tri percentá nad rozpočtom, keď sa vezme do úvahy inflácia.

Aj to považujú za ďalší dôkaz, že parížske hry sa môžu vyhnúť nástrahám minulých ročníkov.

Organizátori v Paríži presadzujú nový model, ktorý sa zameriava na využitie existujúcej športovej infraštruktúry, ako aj na podporu recyklácie, opätovného využitia a nových inovatívnych technológií.

Dedina je najväčším novovybudovaným projektom, ktorý sa nachádza na mieste pri rieke Seine, ktoré je stredobodom úsilia o regeneráciu ekonomicky chudobného parížskeho predmestia Seine-Saint-Denis.

"Dali sme sľub, že vytvoríme predovšetkým novú štvrť pre Seine-Saint-Denis, a nie olympijskú a paralympijskú dedinu," povedal Laurent Michaud, riaditeľ prevádzky dediny organizačného výboru.

Každý z výškových blokov, v ktorých sa nachádza 2800 bytov, má iný dizajn, má zdôrazniť "architektonickú rozmanitosť", ktorá sa považuje za charakteristický znak európskych miest.

Po skončení OH bude väčšina ubytovacích zariadení odpredaná súkromným majiteľom domov, zatiaľ čo najmenej tretina bude použitá na verejné bývanie a z ďalších sa stanú študentské ubytovne.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Olympijskú dedinu odovzdali organizátorom, šéf výboru prevzal symbolický kľúč