Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

OH: Na olympiáde v Aténach uvidia návštevníci i rekonštrukciu starodávnej lode

TASR|4. feb 2001 o 15:36

Atény 4. februára (TASR) - Návštevníkom olympijských hier v Aténach v roku 2004 sa naskytne nezvyklý pohľad na antické Grécko.

Skupina archeológov a remeselníkov na ostrove Kréta sa totiž rozhodla vytvoriť repliku 3500 rokov starej lode z doby bronzovej a prepraviť ju do Atén ešte pred začiatkom hier.
"Bude to rekonštrukcia, pri ktorej zhotovovaní použijeme tie isté materiály a metódy, aké používali ľudia v tom čase," povedal vedúci projektu a historik námorníctva Apostolos Kourtis.
Plánovaná rekonštrukcia je jedným z najodvážnejších projektov, aké tento moreplavecký národ kedy zrealizoval a jej cieľom bude podľa tvorcov myšlienky vyzdvihnúť vplyv minojskej civilizácie na námornú plavbu.
Loď bude asi 15 metrov dlhá s priestorom pre 22 veslárov a pomocou kópií starodávnych nástrojov ju zhotovia miestni remeselníci v krétskom prístave mesta Chania. Celý projekt bude stáť asi 230.000 dolárov.
"Nanešťastie, nemáme žiadne vykopávky minojských vesiel, takže nebude možné vytvoriť ich presné kópie. Môžeme sa spoľahnúť iba na starodávne kresby a písomné záznamy," povedal Kourtis.
Myšlienka rekonštrukcie antickej lode pre zatraktívnenie olympijských hier nie je v Grécku žiadnou novinkou. Už pred hrami v Soule v roku 1988 použili Gréci starodávnu bojovú trirému na prepravu olympijskej pochodne.