Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Nórska biatlonová štafeta je zlatá, Slovensko dvanáste

Ladislav Harsányi|Publikované 3. mar 2011 o 13:52

Nórska miešaná štafeta si v súboji s Nemeckom uchmatla prvú kolekciu zlatých medailí na biatlonových majstrovstvách sveta v Chanty­-Mansijsku.

Nórska miešaná štafeta si v súboji s Nemeckom uchmatla prvú kolekciu zlatých medailí na biatlonových majstrovstvách sveta v Chanty-­Mansijsku.

Agentúrnu správu sme o 18.00 nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Hoci Nóri sú absolútnou svetovou biatlonovou veľmocou, v najmladšej disciplíne – miešaných štafetách – im zlato ešte chýbalo. Od štvrtka to však už neplatí. Na ôsmy pokus im útok na zlatú medailu vyšiel.

Prvé preteky na majstrovstvách sveta v Chanty­-Mansijsku priniesli nórsko­-nemecký súboj, ktorý rozhodol vedúci pretekár Svetového pohára Tarjei Bö. Na poslednom úseku predbehol Michaela Greisa. Francúzom patrí bronz, šiestym miestom sklamalo Rusko.

Björndalenovo jubileum

Člen nórskej štafety Ole Einar Björndalen si mohol zavesiť na krk už jubilejnú pätnástu zlatú medailu zo svetových šampionátov. Medailovú kolekciu zaokrúhlil na neuveriteľných tridsaťpäť. „Už mu chýbalo len zlato z mix štafety, teraz už má všetko. Je najlepším biatlonistom všetkých čias, teraz môže pokojne ukončiť kariéru,“ povedal s úsmevom pre Eurosport jeho tímový kolega Bö.

Viac ako teplota mínus desať stupňov Celzia znepríjemňoval život biatlonistom nárazový vietor, ktorý fúkal z ľavej strany strelnice.

Silný nástup Kuzminovej

Slovenskú štafetu výborne odštartovala Anastasia Kuzminová, ktorá solídne strieľala (iba dve dobíjania) a na svojom úseku finišovala druhá za Nórkou Torou Bergerovou.

Vynikajúcu východiskovú pozíciu Slovenska pokazila pri prvej streľbe Janka Gereková, keď spotrebovala všetky tri náhradné náboje a navyše musela bežať trestné kolo. Miroslavovi Matiaškovi odovzdávala na ôsmej priečke. Ten klesol na jedenástu a Pavol Hurajt finišoval na dvanástom mieste. Obaja minuli po štyri náhradné náboje, slovenská štafeta dohromady až šestnásť.

„Nasťa potvrdila, že patrí medzi svetovú špičku. Predviedla kvalitný výkon. Škoda, že sa k nej nikto ďalší v našom družstve nepridal. Chceli sme byť v desiatke, nuž nemôžeme byť spokojní,“ povedal pre SITA tréner slovenského tímu Milan Gašperčík. Na predchádzajúcich MS to bola desiata priečka.

V Chanty­-Mansijsku sa o medaily bude bojovať opäť v sobotu – v rýchlostných pretekoch mužov (10 km) i žien (7,5 km).

Výsledky - miešané štafety na 2x6+2x7,5 km:

1. Nórsko (Tora Bergerová, Ann Kristin Aafedt Flatlandová, Ole Einar Björndalen, Tarjei Bö) 1:14,22,5 h (0 trestných okruhov + 7 dobíjaní), 2. Nemecko (Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová, Arnd Peiffer, Michael Greis) +22,9 s (0+8), 3. Francúzsko (Marie Laure Brunetová, Marie Dorinová, Alexis Boeuf, Martin Fourcade) +1:16,2 min (0+8), 4. Švédsko (Helena Ekholmová, Anna Carin Žideková, Björn Ferry, Carl Johan Bergman) +1:35,8 (1+10), 5. Taliansko (Michaela Ponzová, Katja Hallerová, Christian de Lorenzi, Lukas Hofer) +1:55,1 (0+9), 6. Rusko (Svetlana Slepcovová, Oľga Zajcevová, Jevgenij Usťugov, Ivan Čerezov) +3:08,4 (3+11), 7. Rakúsko +3:17,0 (1+10), 8. Ukrajina +3:20,4 (2+9), 9. Fínsko +3:24,2 (1+10), 10. Bielorusko +3:54,3 (1+10), ... 12. Slovensko (Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt) +5:04,8 (1+16)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články