Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Začať NHL 1. januára? Neuskutočniteľné. Vedenie zvažuje formát súťaže

Zápasy play off NHL sa hrali na štadiónoch v Emdontone a v Toronte bez divákov. (Autor: TASR/AP)
SITA|5. dec 2020 o 12:19

Sezóna bude mať zrejme výrazne menej zápasov.

NEW YORK. Pôvodný plán začať novú sezónu NHL 1. januára 2021 je v tejto chvíli nielen ohrozený, ale prakticky neuskutočniteľný.

Zdroj televízie TSN tvrdí, že súčasné rozhovory medzi vedením NHL a hráčskej asociácie NHLPA vedú k tomu, že sezóna sa začne približne v polovici januára a v základnej časti odohrajú 56 alebo 52 zápasov. Tréningové kempy by sa otvorili 10 - 14 dní pred štartom súťažného ročníka, teda krátko po Novom roku.

Obe zúčastnené strany už zistili, že ak chcú uzavrieť sezónu do začiatku júla, nemajú šancu odohrať ani 60 zápasov v základnej časti. Päťdesiatšesť zápasov by sa však do plánu malo vtesnať, a to vo dvoch novoutvorených kanadských divíziách po sedem a vo dvoch amerických po osem tímov.

V hre sú aj tzv. krátkodobé bubliny, v ktorých by mužstvá nastúpili proti sebe viackrát v krátkom čase a potom by sa v nich prestriedali. Bolo by to niečo na spôsob improvizovaného play-off z uplynulej sezóny, keď sa o víťazovi Stanley Cupu rozhodovalo len vo dvoch dejiskách Toronte a Edmontone a navyše bez divákov.

"Chceme časovo čo najlepšie preklenúť sezónu 2021 tak, aby sme sa v tej nasledujúcej dostali už do normálu. Urobíme všetko preto, aby sa nám to podarilo," uviedol komisár NHL Gary Bettman

Manažér Bettman si uvedomuje, že čím menej zápasov sa v sezóne 2020/2021 odohrá, tým väčšie finančné straty čakajú na účastníkov profiligy. Preto v predchádzajúcich dňoch vyzval hráčov, aby rátali s doplatením ušlého zisku majiteľom klubov.

Inými slovami výpadok príjmov z predaja vstupeniek by sa mal premietnuť do dočasného zníženia platov.

Bettman v prejave na paneli Sports Business Journal zdôraznil, že NHL sa nepokúša znovuotvoriť kolektívnu zmluvu päť mesiacov po jej predĺžení.

Namiesto toho fiškálna realita uprostred pandémie koronavírusu znamená, že tradičné rozdelenie výnosov medzi vlastníkov a aktérov 50 na 50 minimálne v blízkej budúcnosti nebude možné.

Súvisiace články