Nepostúpili do play-off, urobili zmeny, ako sa to odrazí počas sezóny? #3 PHILADELPHIA FLYERS

Oh My Hockey|2. okt 2021 o 15:11

Vitajte v tretej časti mojej série blogov, v ktorých sa zameriavam na štyri tímy, ktoré minulú sezónu nepostúpili do play-off, ale ich leto bolo rušné a budú chcieť odohrať viac ako 82 zápasov. Pozrieme sa na to, ako sa posilnili a či sú bližšie play-off ako v minulej sezóne.

Dnes sa presunieme do Východnej konferencie, čaká nás

Philadelphia Flyers

Od sezóny 2011/12 pre tento tím platí, že postup a nepostup do play-off si striedajú rok po roku. Tu je rekapitulácia ich posledných desiatich sezón. Prvé číslo značí sezónu, ďalej umiestnenie v konferencii, počet získaných bodov a prípadne kolo play-off, v ktorom vypadli:
2011-12  5., 103 bodov, 2. kolo PO
2012-13  10., 49 bodov (skrátená sezóna – 48 zápasov)
2013-14  6., 94 bodov, 1. kolo PO
2014-15  12., 84 bodov
2015-16  7., 96 bodov, 1. kolo PO
2016-17  11., 88 bodov
2017-18  6., 98 bodov, 1. kolo PO
2018-19  11., 82 bodov
2019-20  4., 89 bodov (skrátená sezóna – 69 zápasov), 2. kolo PO
2020-21  6. (vo Východnej divízii), 58 bodov (skrátená sezóna – 56 zápasov)
Tento nevídaný trend je teda zjavný v tíme z Východnej Pennsylvánie. Podľa neho by mali v nasledujúcej sezóne do play-off postúpiť. Zrejme to ale nebude fungovať donekonečna a pre to, aby sa do vyraďovacej časti dostali, musia odviesť kus práce. Pozrime sa teraz na to, čo už urobili počas leta. Generálny manažér Chuck Fletcher priviedol dosť hráčov na to, aby vyskladal jednu kompletnú formáciu. Poďme na to ale postupne.

Brankári

Na rozdiel od BlackhawksCanucks, o ktorých som písal v minulých častiach tejto série, mali Flyers katastrofálnu sezónu z hľadiska výkonu brankárov. Carter Hart mal s úspešnosťou zákrokov na úrovni 87,7% najhoršiu sezónu v kariére, vrátane sezón pred vstupom do NHL. 36-ročná tímová dvojka Brian Elliott má už to najlepšie za sebou a chytal takisto s úspešnosťou pod 90%. Zmena tu bola nutná.

Hart je mladý a má šancu na comeback, na to sa aj celý tím spolieha. V drvivej väčšine sa extrémne zlá alebo výnimočne dobrá brankárska sezóna zvykne rôznym tempom vracať k priemerným hodnotám, preto sa očakáva, že Carter Hart bude mať lepšiu sezónu, aj keď nevedno, do akej miery.

Hart ostal, Elliott je v Tampe. Fletcher získal podpisom na rok na pozíciu dvojky Martina Jonesa, ktorého San Jose Sharks vykúpilo z takmer 6-miliónovej zmluvy. Jones bol v minulosti solídny brankár za LA Kings a San Jose, v posledných troch sezónach ale patril k najhorším brankárom ligy, keď sa mu ani v jednej nepodarilo držať úspešnosť zákrokov nad 90%. To, že bude v úlohe dvojky menej vyťažovaný, mu môže pomôcť. Vedenie tímu sa spolieha aj na spojenie s trénerom brankárov, ktorým je Kim Dillabaugh, ktorý Jonesa viedol ešte pred jeho premiérou v NHL v štruktúrach LA Kings.

Jones sa na sezónu pripravuje, už má aj prilbu v oranžových farbách:

Obrana

Philadelphia výrazne posilnila v zadných radoch. Najzvučnejším menom je Ryan Ellis. Elitný obranca, ktorý odohral desať sezón za Nashville, tímu pomôže smerom dopredu aj dozadu, mal by byť najlepším obrancom tímu, hrať presilovky aj oslabenia a nastupovať v páre s Ivanom Provorovom. Ten je taktiež kvalitný hráč, ale slabšie výkony tímu spôsobili aj jeho mierny úpadok. Výhodou je to, že prítomnosť Ellisa môže viesť k zlepšeniu jeho výkonov, tento Rus doteraz nenastupoval s tak kvalitným spoluhráčom.

Ďalším novým menom je Rasmus Ristolainen z Buffala. Ten posledné sezóny nehral dobre, ofenzívne aj defenzívne svojmu tímu viac škodil ako pomáhal a napriek tomu dostával v drese Sabers veľa hracieho času. Tak, ako brankárovi Jonesovi, mu môže pomôcť menší ice-time vo Philadelphii. Ristolainen má veľké telo a ofenzívne schopnosti, ale obe vlastnosti musí lepšie využívať, ak chce byť prínosom.

Menší čas na ľade v minulej sezóne zažil Keith Yandle, ktorý je treťou posilou do obrany Flyers. Ten mal na Floride dobrú sezónu v obmedzenej pozícii. Hral menej proti silnejším súperom, čo zrejme pomohlo k jeho lepšej hre. Je ofenzívnym obrancom, ktorý má v NHL už 600 bodov a nastupovať by mohol po boku skôr defenzívne zameraného Justina Brauna. Príchod Ryana Ellisa je pre túto obranu tou najlepšou správou, Ristolainen a Yandle môžu tiež uspieť v rolách, ktoré ich čakajú – menšia zodpovednosť, menší ice-time a defenzívne zameraný spoluhráč v obrannom páre.

Ak by sa im predsa nedarilo, Flyers majú v štruktúrach klubu aj meno Cam York. Ten bol draftovaný zo 14. miesta v roku 2019, je to mladý obranca s veľkým potenciálom, ktorý už tento rok bude bojovať o stabilné miesto v zostave.

Útok

Výmena Cama Atkinsona za Jakuba Voráčka bola najzvučnejšou udalosťou v útoku. Flyers získali čistokrvného strelca za tvorcu hry, ktorým je Voráček. Javí sa to ako trejd výhodný pre obe strany. Philadelphia aj Columbus získali hráčov typu, ktorý im chýbal. Strelec Atkinson by sa medzi tvorcami hry v tíme Flyers mohol dočkať plodnej gólovej sezóny a aj keď svoje maximum – 41 gólov zo sezóny 2018-19 – asi nenapodobní, mohol by streliť 25-35 gólov.

Ďalšou posilou je center Derick Brassard. Tento 34-ročný hráč bude pôsobiť už v deviatom klube NHL a v šiestom za posledné štyri sezóny. To najlepšie už má za sebou, ale môže byť platným hráčom v hĺbke kádra a zrejme dostane čas aj na presilovke.

Do štvrtého útoku pribudol Nate Thompson, ktorý vo Philadelphii hral aj pred dvoma rokmi. Od neho už tím veľa nemôže očakávať, snáď prinesie aspoň skúsenosti a pomôže mladíkom z tímu v role mentora.

Top 5 gólov Cama Atkinsona v sezóne 2018-19 v drese Columbusu:

Ako to vyzerá s ich šancami na play-off?

Ich „tradícia“ postupu do play-off každý druhý rok nasvedčuje tomu, že by mali postúpiť. Avšak Flyers majú smolu, že hrajú v Metropolitnej divízii. Tá nemá skutočného favorita na Stanley Cup, ale zato sedem z ôsmich tímov v divízii má šancu na play-off. Ozajstná kvalita a silná konkurencia.

Jadro tímu starne a preto sa musia ukázať viac mladí hráči. Kevin Hayes a Samuel Morin sú zranení a mali by vynechať šesť až osem týždňov. Na to, aby sa vo Philadelphii hralo play-off NHL musia naplniť potenciál, ktorý ukázali v sezóne 2019/20. Tréner Alain Vigneault urobil v minulej sezóne niekoľko pochybných rozhodnutí, úspech Flyers bude závisieť aj od neho. V tejto sezóne musia byť lepším a zodpovednejším tímom smerom dopredu aj dozadu. Letné akvizície by v tom mali pomôcť.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: