Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Nemecký tenista Reister zopakoval zlatý set po 30 rokoch

Julian Reister. (Autor: TASR/AP)
SITA|21. aug 2013 o 17:44

Julian Reister v kvalifikácii na US Open nedovolil svojmu súperovi v poslednom sete uhrať ani fiftín.

NEW YORK. Utorňajšie víťazstvo nemeckého tenistu Juliana Reistera nad krajanom Timom Pützom 6:7 (3:7), 6:4 a 6:0 v 1. kole kvalifikácie dvojhry mužov na grandslamových US Open v New Yorku patrí do kategórie úplne normálnych výsledkov.

Portál Tennis Net však upozornil na skutočnosť, že 27-ročný Reister v záverečnom dejstve nielen dal vyzývateľovi kanára, ale dokonca predviedol takzvaný zlatý set. Na fiftíny v ňom totiž triumfoval 24:0. Za 22 minút tak získal posledných 29 loptičiek zápasu.

Dosiaľ jediný známy zlatý set v mužskom tenise na hlavnej profesionálnej úrovni sa zrodil v roku 1983, keď Američan Bill Scanlon prekonal v Delray Beach Brazílčana Marcosa Hocevara 6:2, 6:0.

Minulý rok naložil 6:0 a 6:0 vrátane zlatého druhého setu Kolumbijčan Felipe Escobar 15-ročnému domácemu Luisovi Nievesovi, to však bolo na challengerovom turnaji v Panama City.

Medzi ženami vstúpila takýmto spôsobom do povedomia kazašská reprezentantka Jaroslava Švedovová, ktorá nepovolila ani fiftín Talianke Sare Erraniovej v prvom sete ich vlaňajšieho duelu v 3. kole Wimbledonu.

Práve Švedovová v roku 2006 v Memphise bola jediný fiftín od dosiahnutia zlatého setu proti Američanke Amy Frasierovej, ale za stavu 5:0 a 40:0 (na loptičky 23:0) urobila dvojchybu. Potom inkasovala dvoch kanárov, zápas sa skončil nepochopiteľne 6:1, 0:6 a 0:6.

Ďalším zdokumentovaným zlatým setom vo vrcholovom ženskom tenise je ten, ktorý si pripísala Američanka Pauline Betzová-Addieová proti krajanke Catherine Wolfovej v roku 1943 v Cincinnati, uvádza Tennis Net.

Súvisiace články