Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Nemcov bili policajti i fanúšikovia

Sportnet|20. nov 2003 o 00:00

ISTANBUL - Radosť nemeckých futbalistov do 21 rokov z postupu na záverečný turnaj majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie skazili incidenty v tuneli pri odchode z ihriska v Istanbule. Mladí Nemci si postup na finálový turnaj vybojovali po utorňajšej

remíze 1:1 na štadióne Fenerbahce, keď doma vyhrali 1:0. Vyrovnávajúci gól na 1:1, ktorý znamenal postup, strelil Auer.

Práve jeho gól v 4. minúte nadstaveného času neuniesli tureckí diváci a pri odchode napadli v tuneli mladých Nemcov fanúšikovia, a dokonca i niekoľkí policajti a členovia bezpečnostnej služby. Niekoľko futbalistov dostalo facku, ďalší boli dokopaní a všetci si museli vypočuť hanlivé nadávky.

„Nečakal som, že ma niečo podobné stretne v Európe. Zásady fair play zostali hrubo prevalcované. Už počas zápasu neboli reakcie tureckých fanúšikov adekvátne. Na mojich zverencov lietali zo 45-tisícového kotla peniaze, kamene i zapaľovače. Ale to, čo sa dialo v tuneli, si nedokážete ani predstaviť,“ povedal tréner nemeckej dvadsaťjednotky Uli Stielike. Viacerých futbalistov museli potom v šatni ošetriť. Franz mal ranu na ľavom uchu, Auera a Hitzlspergera trafila do hlavy fľaša s vodou.

Ošetrenie musel vyhľadať aj hlavný rozhodca Michal Beneš z Česka, ktorý mal poranenú hlavu. Delegát Európskej futbalovej únie (UEFA) Tom A. Restall z Malty sa v útrobách štadióna oboznámil zo zraneniami nemeckých futbalistov a napísal hodnotiacu správu. Tureckému zväzu teraz hrozí finančná pokuta a dokonca i vylúčenie zo súťaží organizovaných UEFA.

„Nikto tu Nemcom neprial. Počas nemeckej hymny celý štadión pískal. Neviem, či ľudia zabudli, že v Nemecku žijú a pracujú dva milióny ich rodákov. To, čo sa stalo v Istanbule, nemá nič spoločné so športom. Čoho sme sa dožili?“ citujú slová Toma A. Restalla nemecké médiá. (sita)

Súvisiace články