Rozšírenie o šestnásť reprezentačných mužstiev schválil výkonný výbor Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).
Šéf svetového futbalu Gianni Infantino, ktorý pred rokom nahradil Seppa Blattera, splnil jeden zo svojich sľubov a realizoval jeden zo svojich nápadov.
„Chceme futbal rozšíriť do všetkých kútov sveta,“ myslí si Infantino.
Vo voľbách preňho hlasovalo 210 delegátov z 211, pričom 135 krajín nikdy na MS neštartovalo. Je jasné, že návrh na rozšírenie sa väčšine páčil.
FIFA nutne potrebuje pozitívnu reklamu. Po ére skorumpovaného šéfa Blattera začala očistu. Mnohí sponzori vycúvali, imidž futbalu sa očiernil a Infantino chce zmeny.
Verí, že keď dá šancu aj menej zaujímavým reprezentáciám, investuje do budúcnosti. A keď dá šancu silným trhom (Čína, India, krajiny od Perzského zálivu), zarobí ďalší balík zo sponzorských zmlúv.
Je tu šanca pre futbalovo rozvojové krajiny, čím však logicky utrpí kvalita zápasov aj atraktívnosť turnaja, hoci túto kritiku Infantino neuznáva.
Výnosy by podľa analýzy mohli vzrásť až o dvadsať percent na približne 6,18 miliardy eur. Zisk by mohol narásť až o 640 miliónov dolárov.
Šestnásť skupín
Na prvom svetovom šampionáte v roku 1930 sa v Uruguaji predstavilo iba trinásť mužstiev, vo Švajčiarsku v roku 1954 už o trofej bojovalo šestnásť tímov.
Nemôžem tomu uveriť. Je to hrozné. Jednoducho to nechápem. Toto už nie sú moje majstrovstvách sveta.
Berti Vogts, bývalý nemecký futbalista a majster sveta 1974
V roku 1982 sa na záverečnom turnaji v Španielsku prvýkrát zúčastnilo 24 krajín a ďalších osem národných výberov pribudlo od šampionátu v roku 1998.
Súčasný model podľa internej analýzy FIFA ponúkol najvyššiu atraktívnosť, pretože sa často stretávajú tí najsilnejší. V súčasnom formáte sa budú hrať ešte budúcoročné majstrovstvá sveta v Rusku a potom v roku 2022 v Katare.
Ale usporiadateľ MS 2026, ktorý ešte nie je známy, už bude musieť zvládnuť oveľa väčšiu porciu. Dejisko sa bude voliť až o tri roky.
Záverečný turnaj futbalistov v roku 2026 sa bude hrať v šestnástich skupinách po troch.
Malé krajiny ďakujú súčasnému šéfovi FIFA. Práve Gianni Infantino stojí za rozšírením účastníkov MS. (Autor: TASR/AP)
Do vyraďovacej časti postúpia prvé dva tímy z každej skupiny. Hovorí sa o tom, že v prípade remízy v základnej skupine by rozhodli penalty, aby tímy nemohli taktizovať.
Celkom sa odohrá osemdesiat zápasov, čo je nárast zo súčasných 64 duelov. Všetko by sa však malo stihnúť počas doterajších tridsiatich dvoch dní.
Na stole boli vedľa súčasného formátu ďalšie tri návrhy - 48 účastníkov, z ktorých by bolo šestnásť nasadených a ostatní by hrali akési predkolo o šestnásť miest.
Štyridsať účastníkov v desiatich skupinách po štyroch a do play off by išlo šestnásť tímov a štyridsať účastníkov v ôsmich skupinách po piatich.
Nadšený Maradona
Rozšírenie MS podporovali aj významné osobnosti ako José Mourinho či Diego Maradona.
„Som nadšený, pretože to dáva možnosť tímom, ktoré už na začiatku kvalifikácie vedia, že nemajú šancu postúpiť. Každá krajina bude môcť žiť svoj sen a tiež to oživí vášeň pre futbal. Je to skvelý nápad,“ verí Maradona.
Proti boli niektoré zväzy, najmä z Európy na čele s Nemeckom, podľa ktorých utrpí kvalita turnaja. „Úroveň šampionátu upadne,“ varuje Joachim Löw, tréner úradujúcich majstrov sveta z Nemecka.
Berti Vogts, nemecký majster sveta 1974 a tréner majstrov Európy 1996, je z nového formátu zdesený. „Nemôžem tomu uveriť. Je to hrozné. Jednoducho to nechápem. Toto už nie sú moje majstrovstvách sveta."
Obšírna diskusia prebehla už pre majstrovstvá Európy 2016, ktoré expandovali. Vlani prvýkrát privítali 24 tímov, čo bolo zvýšenie o osem účastníkov.
Pozitívne prekvapili napríklad Islanďania, Walesania alebo Maďari, čo sú národy, ktoré by za predošlých pomerov nemali priveľkú šancu, že sa na Euro vôbec pozrú.
Afrika alebo Austrália
by mali zorganizovať majstrovstvá sveta v roku 2026
Silné kluby, ktoré uvoľňujú najviac hráčov, sa sťažovali. Aj mnohí fanúšikovia brblali, že celkový dojem z turnaja sa zhoršil.
To isté by sa malo týkať majstrovstiev sveta. Lenže najprv bude musieť FIFA ustáť ťahanice o kvóty.
Každý kontinent môže na turnaj delegovať presne vymedzený počet tímov a Európa je na tom jasne najlepšie (aktuálne má 13 miesteniek).
Všetci chcú pridať
Ostatné kontinenty sa snažia Európe z prevahy ukrojiť, čo nový model umožňuje. To znamená problém. Aj Európa bude chcieť pridať. Z kuloárov zaznieva, že najviac pridané dostane Ázia (ešte štyri miesta) a Afrika (päť).