Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Murray na Wimbledone ukončil 77-ročné čakanie Britov

Djokovič sa ochladzuje. (Autor: SITA/AP)
TASR|7. júl 2013 o 18:32

Dokázal to, čo sa nepodarilo jeho trénerovi. Triumfoval na najslávnejšom turnaji sveta. Murray ukončil 77–ročné čakanie 7. júla.

Agentúrny článok sme nahradili autorským.

LONDÝN, BRATISLAVA. Andy Murray splnil želanie Veľkej Británie, vyhral Wimbledon. Prelomil tak dlhé čakanie na domáceho víťaza. Naposledy na tráve v All England Clube triumfoval Fred Perry v roku 1936.

Vo finálovom súboji dvoch najlepších hráčov súčasnosti a veľkých rivalov svetová dvojka zdolala jednotku Novaka Djokoviča 6:4, 7:5, 6:4.

„Fú, bol to veľmi ťažký zápas, najmä posledný gem, keď som nepremenil tri mečbaly,“ povedal 26-ročný Škót. „Novak už dokázal obrátiť veľa zápasov a bál som sa, aby sa to nestalo aj dnes. Nakoniec to dobre dopadlo.“

Pohár aj pre trénera

Murray dokázal to, čo sa nepodarilo jeho trénerovi Ivanovi Lendlovi - osemnásobný grandslamový víťaz Wimbledon nikdy nevyhral. Teraz však svojho zverenca veľmi dobre pripravil.

„Toto je pohár aj pre môjho trénera, je to fantastický človek,“ vravel Murray pri slávnostnom ceremoniáli na dvorci o rodákovi z Ostravy. „Je na mňa veľmi tvrdý, ale prináša to výsledky.“

Pre Murrayho je včerajšia výhra najväčším výsledkom v kariére. Po minuloročnom US Open v New Yorku je to jeho druhé grandslamové víťazstvo. Okrem toho má aj zlatú medailu z vlaňajšej olympiády v Londýne – hralo sa na dvorcoch vo Wimbledone.

Spolupráca s Lendlom sa ukazuje ako veľmi efektívna.

Murray nepripustil obrat

V prvom sete Djokovič vo štvrtom geme odpovedal na brejk súpera rebrejkom, no Murray prelomil podanie srbského tenistu ešte raz - v siedmom geme - a tak získal úvodný set.

Domáci hráč sa výborne pohyboval, vybehal neuveriteľné loptičky. A robil menej nevynútených chýb. V štatistike zo zápasu je medzi nimi najväčší rozdiel – Murray urobil iba 21 chýb, kým Djokovič takmer dvojnásobok (40).

Zdalo sa, že v druhom sete príde k obratu. Djokovič viedol 4:1, no bojovník Murray vyburcovaný zaplneným 15-tisícovým hľadiskom robil zázraky. Chvíľami hral ako v tranze. Získal tri gemy za sebou a vo finiši mal pevnejšie nervy aj presnejšiu ruku.

Ani v treťom sete Murray nepovolil obrat. Djokovič viedol 4:2, no potom už vývoj zobral do svojich rúk Lendlov zverenec.

Za stavu 5:4 a 40:0 si Murray vypracoval tri mečbaly, no zapracovala psychika. Murray hral opatrnejšie, Djokovičovi vyšli útočné údery. Mečbaly boli fuč, domáci favorit sa vzápätí musel brániť brejkbalu. Obecenstvo vo vypätých chvíľach ani nedýchalo. Murray však zvládol aj kritický moment a radoval sa z víťazstva.

Novak: Andy si to zaslúži

„Vôbec si nepamätám, ako som premenil štvrtý mečbal,“ priznal sa Murray. Pred rokom mu bolo do plaču po finálovej prehre so Švajčiarom Rogerom Federerom, teraz žiaril šťastím. „Vlani to bolo iné. Teraz môžeme oslavovať.“

Djokovič víťazovi športovo zablahoželal. Bolo vidieť, že sú to aj veľkí kamaráti.

„Andy si toto víťazstvo plne zaslúži,“ vravel wimbledonský víťaz z roku 2011. „Musel hrať pod veľkým tlakom a všetko vydržal. Ja som dal dnes do zápasu všetko, no nestačilo to. Som rád, že som mohol byť súčasťou dnešného finále.“

Ani po Wimbledone sa nebude meniť poradie na čele svetového rebríčka. Djokovič, vedený slovenským koučom Mariánom Vajdom, si naďalej udrží post jednotky pred Murraym.

Murray - Djokovič 6:4, 7:5, 6:4

Zápas trval 3:09 h

Esá: 9 - 4

Dvojchyby: 2 - 4

Prvý servis: 72 % - 59 %

Druhý servis: 42 % - 41 %

Víťazné údery: 36 - 31

Nevynútené chyby: 21 - 40

Brejky: 7/17 - 4/13


Víťazstvá pomáhajú rodnému Dunblane

Andy Murray sa nerád vracia do svojich školských rokov, keď bol v marci 1996 na základnej škole v Dunblane svedkom masakry, pri ktorej šialenec Thomas Hamilton zabil 16 detí, jedného učiteľa a nakoniec sa sám zastrelil.

„Nemáte poňatie, aké je to ťažké,“ rozplakal sa Murray v hodinovom dokumente pre BBC, keď spomínal na tragédiu spred 17 rokov. Povedal, že incident ho hlboko zasiahol a neskôr si aj tenisovými víťazstvami liečil ubolenú dušu.

Andy mal vtedy deväť rokov, jeho brat Jamie o rok viac. Obaja boli v čase streľby 43-ročného Hamiltona v škole. Nezamestnaný bývalý obchodník vstúpil do budovy so štyrmi automatickými zbraňami a vybral si triedu, kde boli najmladšie deti.

„Andyho trieda bola práve vtedy na ceste do telocvične. Potom všetkých zastavili, keď počuli hluk a zistili, čo sa stalo,“ vravela jeho mama Judy a pri spomienkach ju zakaždým ovládnu emócie.

Odvtedy sa pri návšteve školy vyhýbala miestam, kde sa strieľalo.

Dunblane vítalo víťaza

V dokumente Andy Murray: Muž za raketou vystúpil aj brat Jamie. Je taktiež profesionálnym tenistom, špecializuje sa na štvorhru - v súčasnosti je na 64. mieste ATP. So Srbkou Jelenou Jankovičovou triumfoval vo Wimbledone 2007 v miešanej štvorhre.

„Po období negatívnej publicity sa teraz Dunblane ukazuje aj v pozitívnom svetle,“ vravel Jamie Murray. „Myslím si, že to svedčí o úspechoch, ktoré Andy dosiahol.“

Murray prišiel po minuloročnom prvenstve v dvojhre na olympijskom turnaji vo Wimbledone medzi svojich rodákov. Vítali ho plné ulice.

Dunblane leží asi 50 kilometrov severne od najväčšieho škótskeho mesta Glasgow.

Po roku si triumfálny návrat domov zopakuje.

Dojatý otec

Čerstvý úspech nadchol aj Williama Murraya, otca víťaza. „Bol to úžasný zážitok, keď som videl syna, ako dvíha nad hlavu pohár. Mám pocit, že prejde ešte niekoľko týždňov, kým si naplno uvedomíme, že wimbledonský šampión je Brit."

Autor článku


Mix - finále:

Nestor, Mladenovicová (Kan./Fr.) - Soares, Raymondová (1-Braz./USA) 5:7, 6:2, 8:6


Dvojhra juniorov - finále:

Gianluigi Quinzi (Tal.-6) - Hjeon Čchung (Kór. rep.) 7:5, 7:6 (2)

Štvorhra juniorov - finále:

Kokkinakis, Kyrgios (Aus.) - Couacaud, Napolitano (Fr./Tal.) 6:2, 6:3

Štvorhra junioriek - finále:

Krejčíková, Siniaková (ČR-1) - Kalininová, Šimanovičová (Ukr./Biel.-8) 6:3, 6:1

Súvisiace články