Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Moravcová sa lúčila 17. miestom

Sportnet|21. aug 2004 o 00:00

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová skončila svoje účinkovanie v aténskom bazéne sedemnástym miestom v šprinte na 50 m voľný spôsob. V ôsmej rozplavbe ...

Martina Moravcová absolvovala včera posledný aténsky štart. S olympiádou sa lúčila 17. miestom na 50 m voľný spôsob.

FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová skončila svoje účinkovanie v aténskom bazéne sedemnástym miestom v šprinte na 50 m voľný spôsob. V ôsmej rozplavbe dosiahla šiesty najrýchlejší čas 25,69, šesť desatín za svojím tohtoročným maximom. Od poslednej postupujúcej, Talianky Cristiny Chiusovej, ju delila jediná stotina sekundy.

"Keď som videla čas a umiestnenie v rozplavbe, hneď som tušila, že z toho bude sedemnáste alebo osemnáste miesto. Škoda tej stotinky. Popoludní by som plávala rýchlejšie. Po finále krauliarskej stovky som sa totiž dostala do postele celkom neskoro a plávalo sa mi ťažko," vravela 28-ročná Slovenka.

Jej trénera Steva Collinsa, napriek tomu, že Martina nie je špecialistkou na túto trať a pláva ju len doplnkovo, škrel najmä štart. "Nebol ideálny. Vo finále stovky kraul si narazila pravú ruku, a tak musela dohmatnúť ľavou, na čo tiež nie je zvyknutá."

Moravcovej sen pridať k dvom strieborným medailám zo Sydney ďalší cenný kov sa definitívne nenaplní. Uspokojiť ju muselo šieste miesto zo 100 m motýlik a siedme zo 100 m voľný spôsob. K dvoch finálovým účastiam pridala už len semifinále na krauliarskej dvojstovke. "Byť dvakrát vo finále

je pekné, ale musím priznať, že som trošku sklamaná. Šieste a siedme miesto však nie je vôbec zlé. Videli sme tu viaceré veľké prekvapenia. V Aténach sa zišla skvelá konkurencia."

Martina je presvedčená, v príprave pre úspech urobila všetko. "Počas sezóny som sa rozhodla necestovať na mítingy v Európe a sústredila som sa na tréning. Tento rok sa mi neplávalo veľmi dobre. Cítila som, že mi chýba ostrosť. V úvode sezóny som si myslela, že to je spôsobené olympijskou prípravou. Fyzicky som sa cítila veľmi dobre a ani výbušnosť mi nechýbala. Viem, že som urobila maximum. Potrebná ostrosť mi však chýbala aj po záverečnom vyladení. Nebolo to zlé, ale v pretekoch to nebolo ono," komentovala Moravcová. Aj po aténskej olympiáde tak zostáva na méte 59 medailí a 199 slovenských rekordov.

Končiť ešte nechce. "V utorok odchádzam domov. Už o päť týždňov ma čakajú majstrovstvá sveta v krátkom bazéne v USA. Najskôr si trochu oddýchnem, ale po pár dňoch začnem opäť trochu trénovať. Svoju účasť v Indianapolise som už dávnejšie prisľúbila. Štartovať by som mala aj na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne vo Viedni a chýbať nebudem ani na pretekoch Svetového pohára. Chcem vedieť, či sa prejaví to, čo som odtrénovala pred olympiádou. Dokončím zimnú sezónu a potom si dám pravdepodobne dlhší oddych." (sita, rh)

Moravcovej šesť olympijských finále

Sydney 2000

100 m motýlik 2. miesto 57,97
200 m voľný spôsob 2. miesto 1:58,32
100 m voľný spôsob 5. miesto 54,72
50 m voľný spôsob 5. miesto 25,24

Atény 2004

100 m motýlik 6. miesto 58,96
100 m voľný spôsob 7. miesto 55,12


Súvisiace články