Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Mladých futbalistov čaká ťažký prechod, na predchádzajúce hviezdy sa zabudlo

Tomáš Vestenický. (Autor: TASR)
Pavol Spál|30. okt 2013 o 20:01

Tréner Slovákov do 17 rokov Ladislav Pecko hovorí, že útočníkov ako Vestenický je na Slovensku málo.

BRATISLAVA. „Na to, čo sme v exotickej krajine zažili, ale aj dokázali, nezabudnem do konca života,“ vravel útočník Tomáš Vestenický.

Jeho tím skončil na svetovom šampionáte do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch medzi šestnástkou najlepších, čo je najväčší úspech Slovákov v tejto kategórii.

A Vestenický z nich upútal najviac. Strelil až päť zo siedmich gólov Slovákov. Útočník Nitry patril medzi najväčšie postavy turnaja, zaujal agentov svetových veľkoklubov.

Medzi seniormi sa učí

„Chalani ma podporovali, mal som aj trochu šťastia. Zo súťaže som si priniesol formu, takže to bolo možno aj tým. Určite mi pomohlo aj to, že hrávam s mužmi. Takto som si medzi rovesníkmi viac dovolil. Čo sa týka prestupu do AS Rím, tak to ešte uvidíme. Bolo by to fajn,“ dodal Vestenický.

Jeho idolom je legendárny Raúl Gonzalez. Medzi seniormi v Corgoň lige poslednej Nitry Vestenický veľa šancí zatiaľ nedostal, zasiahol do troch zápasov. Odohral 153 minút.

„Je to typický útočník, akých je na Slovensku málo, potreboval jeden gól, aby sa uchytil. Začína hrávať ligu, takže dúfam, že sa uchytí, a ja verím, že tento turnaj mu pomôže v ďalšom raste,“ povedal tréner Ladislav Pecko.

Jeho tím v prvom zápase skupiny utŕžil debakel od Brazílie (1:6), potom remizoval s Hondurasom (2:2) a s domácimi emirátmi vyhral (2:0). V osemfinále vypadli Slováci s Uruguajom po prehre 2:4.

Nevyrovnanosť je bežná

„U mladých chlapcov sú nevyrovnané výkony bežné. Bola to pre nás škola a veľké dobrodružstvo. Poučili sme sa, že vo veľkom futbale sa nemôžu robiť veľké chyby.“

Pecko vyzdvihol mentálnu silu tímu. „Predviedli sme aj veľa pekných futbalových vecí. Bola radosť sa na to pozerať. Toto je príklad, že ak sa mládeži venujete a vytvoríte jej podmienky – dokáže to vrátiť.“

„Je to dobrá generácia, ale hráčov je veľmi málo. Zopár z nich je však takých vyspelých, že sa presadia i v seniorskej reprezentácii. Je na čom stavať,“ vravel Pecko.

„Vestenický, Špalek, Haraslín, Hromada či Vavro majú dobrú povahu na futbal. Trebárs Špalek bol o rok mladší, ale podával fantastické výkony. Nadšením strhol mužstvo. Tí ostatní sa musia viac pobiť. Ale môže vyskočiť aj hocikto iný.“

Podľa Pecka čaká tínedžerov veľmi náročný prechod k seniorom. „Vieme, čo všetko ich vo svete láka.“

Najznámejší je Fabregas

Podľa bývalého reprezentanta Ľubomíra Moravčíka, ktorý je Vestenického agentom, má len desať až pätnásť percent z hráčov svetového šampionátu v emirátoch reálnu šancu presadiť sa v špičkových ligách.

Nevýrazný je osud štrnástich najlepších hráčov a štrnástich najlepších strelcov turnaja od roku 1985. Väčšina z nich si nikdy nezahrala v žiadnej z najvyšších súťaží a iba zopár to dotiahlo až do seniorských reprezentácií.

Iba Cesc Fabregas (najlepší strelec i hráč MS 2003) sa stal hráčom svetového formátu.

Známymi menami sú ešte Američan Landon Donovan, Anderson z Manchester United či Toni Kroos z Bayernu Mníchov.

Pred dvoma rokmi dal rekordných deväť gólov Souleymane Coulibaly. Dnes pôsobí nie príliš výrazne v druhej talianskej lige.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články