Michalovčanky získali štvrtýkrát Slovenský pohár

Michalovčanky sa opäť predviedli v skvelej forme.
Michalovčanky sa opäť predviedli v skvelej forme. (Autor: TASR/Štefan Puškáš)
SITA|30. dec 2012 o 16:39

Hádzanárky Iuventy Michalovce sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2012/2013.

PEZINOK/MICHALOVCE. Zverenky trénera Jána Packu potvrdili úlohu favoritiek, keď v nedeľňajšom finále záverečného turnaja súťaže v Pezinku zdolali vďaka zlepšenému výkonu po zmene strán obhajkyne lanského prvenstva HK Danlog Partizánske 24:20 (9:11).

Michalovčanky, ktoré sa z triumfu v SP tešili naposledy v sezóne 2010/2011 v domácom prostredí, sa stali držiteľkami cennej trofeje štvrtýkrát z doterajších 35 ročníkov. Okrem nej získali finančnú prémiu 1 200 eur a právo účasti v Pohári víťazov pohárov 2013/2014.

Partizánčanky si na svoje piate pohárové prvenstvo v histórii musia minimálne rok počkať. V sobotu sa však postarali o prerušenie tradície, podľa ktorej domáce prostredie bolo v ostatných sezónach veľkou výhodou.

Až šesťkrát za sebou sa z celkového triumfu tešili hádzanárky z klubu usporiadateľa vyvrcholenia SP (postupne Slovan Duslo Šaľa, Iuventa Michalovce, ŠKP Bratislava, Šaľa, Iuventa a HK Danlog Partizánske).

Hráčky ŠKP Piccard Senec však tentoraz nenadviazali na túto tradíciu, keď vo "svojej" športovej hale v Pezinku nenašli v sobotňajšom semifinále recept opäť na Partizánske, ktorému podľahli 27:30 (14:17).

Lanské finalistky z HK Slovan Duslo Šaľa podľahli v sobotu v repríze minuloročného semifinále hráčkam Iuventy Michalovce 19:23 (9:14).

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí (hralo sa na jeden zápas):

NEDEĽA - finále:

Iuventa Michalovce - HK Danlog Partizánske 24:20 (9:11),

Michalovce sú víťazom SP žien 2012/2013

Zostavy a góly:

Iuventa: L. Černá, Medveďová, Krebsová - Geričová, Piskayová 2, Szőllősiová 3, Kovaličková, Rebičová 4, Hollá 1, Horňáková 3, Tobiašová 4/1, Hvostaľová, Snopovová 3, Viňukovová, Tregubovová 4

Partizánske: Súlovská, Škvareninová - Legeňová, Kubáňová, Szőkeová 1, Kankulová 1, Z. Janšáková 4/3, Šáteková 4, Michnová 6/4, Hodošková 1, Kertészová, Minárčiková 3, Bettáková

Pok. hody: 2/1 - 7/7, vylúčené: 8 - 6, rozhodovali: Sivák a Oťapka, 200 divákov

sita

Priebeh zápasu

Úvodná päťminútovka priniesla Iuvente vedenie 3:0, ale tento rýchlo utvorený náskok akoby michalovské hráčky uspokojil.

Partizánčanky na začiatku 10. min už vyhrávali 4:3 a aj v zostávajúcom priebehu I. polčasu boli lepším tímom. Hádzanárky Danlogu veľmi dobre bránili, spoľahlivo chytala Škvareninová a gólovo ťahali družstvo Z. Janšáková, Šáteková a Michnová, ktorá v 27. min zvýšila na 10:7.

Iuvente sa do prestávky podarilo skorigovať na 9:11. Michalovský tím sa dočkal vyrovnania po zmene strán v 39. min, keď presne namierila Tobiašová (13:13). Skóre naklonil po dlhom čase na svoju stranu o päť minút neskôr po góle Snopovovej na 15:14.

Partizánske vyrovnalo zásluhou Minárčikovej, ale tri góly Iuventy v rýchlom slede (18:15) prinútili kouča Danlogu Hlavatého zobrať si v 46. min oddychový čas. Po ňom Zemplínčanky odskočili na 21:16.

Hoci Partizánčanky znížili necelé štyri minúty pred koncom na 19:22, Michalovčanky už víťazstvo z rúk nepustili a napokon triumfovali 24:20.

Hlasy

Ján Packa (tréner Iuventy): "Som rád, že sme vyhrali a opäť získali pre Michalovce Slovenský pohár. Vo finále to nebolo až také jednoduché, ako sme si mysleli. Opäť sme sa prispôsobili hre súpera, dievčatá boli nervózne, ale v druhom polčase sme zmenili taktiku v obrane a potom už nebolo pochýb o našom víťazstve."

((a))

Tomáš Hlavatý (tréner Partizánskeho): "Po slabšom úvode zabrali dievčatá v defenzíve, veľmi dobre nám zachytala brankárka a polčas sme vyhrali. V druhom dejstve nás pribrzdila osobná obrana na tvorkyňu našej hry Michnovú, ale myslím si, že prehrať o štyri góly so súperom ako Iuventa nie je hanba. Mojim zverenkám musím poďakovať za predvedený výkon."

((b))

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí

SOBOTA - semifinále:

Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa 23:19 (14:9), do finále postúpila Iuventa

Najviac gólov: Tobiašová 8/4, Rebičová 6, Snopovová a Tregubovová po 3 - Demajová 5, Trochtová 4/2, Rácková 3

Pok. hody: 5/4 - 4/2, vylúčené: 4 - 4, rozhodovali: Rudinský a Mandák, 250 divákov

Autor článku

Lepšie vstúpila do zápasu Iuventa, ktorá v 12. min vyhrávala 7:2 a päťgólovým rozdielom viedla ešte do stavu 10:5. Potom prišla trojgólová šnúra Dusla, na ktorú zareagoval michalovský kouč Packa oddychovým časom.

Šalianky v 27. min znížili na 9:11, ale záver I. polčasu patril Zemplínčankám, ktoré pridali tri presné zásahy a upravili stav zo svojho pohľadu na 14:9.

Iuventa v druhej tridsaťminútovke zvýšila svoj náskok na 20:12, no súperky duel "nezabalili" a dotiahli sa na 18:21. Michalovčankám následne pomohol oddychový čas, po ktorom už doviedli semifinále do víťazného konca (23:19).