Mesto perníkov sa zmenilo na veľkú biliardovú rodinu

Pardubice open 2017.
Pardubice open 2017. (Autor: Michal Frank)
Michal Frank|19. júl 2017 o 00:00

Najlepší hráči z Európy si zmerali svoje sily, nechýbali ani východniar.

PARDUBICE. Pardubický perník, Veľká pardubická a Pardubice open. Posledne menované podujatie poznajú najmä biliardisti.

Desiatky hráčov z dvanástich krajín si zmerali svoje sily na pardubickom zimnom štadióne na jednom z najväčších turnajov v Európe.

Biliard, či pool, ako mu hovoria hráči na celom svete, patrí medzi atraktívne športy, ktorým sa môže venovať každý.

Tých najlepších ale až tak veľa nie je. Uspieť medzi nimi a získať prize money vo výške 34-tisíc korún českých sa pokúsili desiatky hráčov z dvanástich krajín na štvrtom ročníku prestížneho turnaja Pardubice Stabedo open 2017.

Toto podujatie si už získalo pevné miesto v kalendári najväčších biliardových turnajov v Európe. Metropola Pardubického kraja, inak partnerského regiónu Prešovského samosprávneho kraja, žila turnajom počas štyroch dní.

Domáce noviny Pardubický deník o ňom písali priamo na titulnej strane, v hokejovej aréne zaplnenej biliardovými stolmi bolo ako v úli.

Súťažilo sa v hre č. 8 v hlavnej kategórii, samostatnú súťaž mali tiež ženy a juniori, súčasťou bol i doplnkový turnaj dvojíc.

Zdalo sa, že odohrať pavúka so stovkami účastníkov bude problém, ale nebol. Organizátori stihli všetko.

Pool je elegantný šport, no hráčov v horúčavách nemučili s predpísaným oblečením. Dress code B platil až od play-off, ale tam už to rozhodcovia kontrolovali.

Obrovský záujem hráčov

„Tento rok nás záujem pre-kvapil. Máme štvrtý ročník a z roka na rok pribúda zhruba tridsať účastníkov,“ povedal pre MY jeden z organizátorov Jaroslav Hořeňovský z pardubického klubu Maple Pool.

V hlavnej kategórii napokon súťažilo až 182 hráčov, ďalší sa pridali v iných súťažiach.

Popri kvantite nechýbala ani kvalita aktérov.

„Myslím si, že kvalita turnaja je na strednú Európu veľká. Máme tu to najlepšie, čo môžu ponúknuť Česko, Slovensko a vzor pre obe krajiny – Poľsko. Z prvej dvadsiatky poľských hráčov je tu určite polovica. Najlepší tu sú,“ konštatoval Hořeňovský.

Inšpiráciu našli organizátori na Ardennen Cupe, najväčšom turnaji svojho druhu v Európe: „Povedali sme si, keď to môžu urobiť v Luxembursku, prečo nie v Pardubiciach.“

Dnes je už podujatie známe, podporujú ho aj mesto, kraj, zväz či Česká únia športu, arénu poskytol jej vlastník a správca, pardubický rozvojový fond.

Bola aj svadba

Zabezpečiť športovú stránku je jedna vec, nasýtiť a napojiť stovky hladných krkov druhá. Stravovaciu logistiku mali organizátori vymyslenú bezchybne.

Vedľa haly bol veľký občerstvovací stan, kde podávali za ľudové ceny jedlo dobrovoľníčky, väčšinou manželky miestnych biliardistov. Dozvedeli sme sa, že jedlá, ktoré chutili geniálne, pripravovali celý mesiac a zamrazovali ich.

Fungovali ako hodinky, nezastavili sa od rána do noci.

Pri stane vládla rodinná atmosféra, spestril ju napríklad miestny saxofonista.

Ďalšia atrakcia bola svadba priamo v hale, ktorá vyšla na magický dátum 7. 7. 2017.

Tento termín, hoci piatkový, si v Pardubiciach vybralo za svoj deň D 15 párov. Jeden z nich to spojil s biliardom.

Vicemajster Európy: Biliard je životný štýl

Na Pardubice open dorazila početná výprava Slovákov. Nechýbal medzi nimi Jakub Koniar, vicemajster Európy a viacnásobný slovenský majster.

„Biliard je nielen šport, ale životný štýl. Všetko to okolo. Byť s tými ľuďmi, cestovať... Tak ako niekto rád chodieva na festivaly, ja rád chodievam na turnaje,“ povedal nám Koniar, ktorý chcel obhájiť bronz z minulého ročníka, no napokon skončil pred bránami prvej osmičky.

Spomedzi slovenských hráčov bol najvyššie.

Poľská nadvláda

Zvíťazil Poliak Tomasz Kaplan, ktorý vo finále zdolal krajana Radoslava Babicu. O tretie miesto sa podelili ďalší krajania Wojciech Szewczyk a Ewa Bak (manželka T. Kaplana).

Takto to predpovedal aj Jaroslav Hořeňovský: „Nechcem, aby to voči ostatným zle vyznelo, ale dopriali by sme to Hujdjimu See, bývalému majstrovi sveta, lebo je to hráč, ktorý sem z Holandska chodí každý rok a rád, ale tipujem, že asi to bude niektorý z poľských hráčov.“

Poliaci potvrdili nadvládu i v sprievodných turnajoch.

Ženskú kategóriu ovládla Ewa Bak, vo finále zdolala krajanku Izabelu Lacka, medzi juniormi triumfoval Kamil Szaszor po finálovej výhre nad domácim Petrom Brancuským.

Poliaci triumfovali aj v doplnkovom turnaji dvojíc. Do prvej osmičky, s výnimkou jedného maďarského dua, nepustili nikoho.

Prekvapenia i sklamania

Výkony Slovákov tiež neboli márne. Vďaka priaznivému žrebu i kvalitnému výkonu získal bronz Trenčan Matej Igaz, ešte stále junior.

Blízko k triumfu bol aj juniorský reprezentant Kristián Mrva, hráč Horses Prešov.

Zaujímavosť je, že do Pardubíc prišiel s otcom Milanom s oneskorením, pretože ešte vo štvrtok zvíťazil so spoluhráčmi z prešovského Tatrana na futbalovom turnaji Fragaria Cup.

Napokon stihol všetko. Od pohára v juniorskej kategórii ho delila smoliarska prehra s Poliakom Arkadiuszom Brzekowskim 4:5.

„Vydarené podujatie. Škoda Kika,“ podotkol predseda prešovského klubu Horses Marek Gerek, narážajúc na spomínanú smoliarsku prehru.

Pohár z Pardubíc by bol pred európskym šampionátom dobá vzpruha pre Kristiána Mrvu.

Podobne smoliarsky pred ním vypadol v osemfinále aj ďalší junior Horses Michal Šoltis. Do prvej šestnástky sa nedostal ani Martin Oriňák.

Ešte v skupine, v priamom súboji o postup proti slovenskej juniorskej jednotke Danielovi Langovi z Liptovského Hrádku skončil Michal Frank.

Ten si už svoje šťastie vyčerpal predtým, keď nečakane vyhral svoju základnú skupinu v hlavnej kategórii vďaka víťazstvu 5:0 nad favorizovaným Nemcom Petrom Ingom.

Ďalej po základnej časti išiel aj Kristián Mrva. Naopak, smolu mali otec a syn Šoltisovci či Filip Malaník z Bardejova, ktorý natrafil rovno na svetového šampióna a neskoršieho finalistu Radoslava Babicu.

Treba povedať, že na silne obsadenom turnaji bolo 182 hráčov a 48 juniorov, takže presadiť sa, najmä pri ťažšom žrebe, nebolo vôbec jednoduché.

Napríklad domáci Česi sa do prvej šestnástky hlavného turnaja nedostali vôbec.

Okrem Poliakov v nej boli ešte Fíni a zmieňovaní hráči Jakub Koniar a See Hujdji. Z Prešovčanov bol napokon najvyššie Marek Gereg (33.).

Do juniorskej osmičky sa nezmestili napríklad slovenská jednotka Daniel Lang či bratislavský snookrista i poolista Enrik Tenk, ale ani niektorí českí reprezentanti. Nevadí. Je to šport.

Rodinná atmosféra

Výsledky sú jedna vec, druhá boli meranie síl s najlepšími, zbieranie skúseností, ale aj kamarátstiev medzi hráčmi.

Pre mnohých to bolo podstatnejšie. Ako povedala slovenská rebríčková jednotka Jakub Koniar, biliard je životný štýl.

Vďaka pardubickému turnaji i následným reportážam, či už v tlači alebo v Českej televízii, si k tomuto interesantnému športu možno našli cestu ďalší záujemcovia.

A ako sa k nemu dostal J. Koniar?

„Boli sme na lyžovačke. Tam bol stôl, na ktorom som po celý čas hrával, ani som ne-chcel ísť na svah. Tam ma to chytilo. Mali sme šťastie, že tam, kde sme bývali, v Bratislave, bola veľká herňa. Jej majiteľ si ma zobral na starosť, začal ma trénovať. Potom som chodieval na tréningy dvakrát do týždňa do Trnavy. Keď som končil základnú školu a potom bol na strednej, hrával som v kuse, každý deň,“ prezradil „Koník“, ktorý sa za plátenými stolmi pohybuje už 14 rokov, od svojich desiatich.

A prečo práve biliard?

„Prirástol mi k srdcu. Skúšal som predtým všelijaké iné športy. Na škole som hral hádzanú, futbal, florbal, ale toto ma zaujalo a stále ma to baví. A stále viem, že sa mám v čom zlepšovať.“

Štvrtý ročník Pardubice open je už minulosť. Organizátori z Maple klubu (mimochodom, klubu šéfuje Jaroslav Javůrek, preto názov maple, čo je po anglicky javor) v tom ale majú jasno: „Až skončíme, dáme si prázdniny a v septembri začneme pripravovať piaty ročník.“

Článok vyšiel v týždenníkoch MY Prešovské noviny, Noviny Spiša a Vranovské noviny.

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Mesto perníkov sa zmenilo na veľkú biliardovú rodinu