Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

ME: Völler sľubuje proti Lotyšom posilniť útok

SITA|18. jún 2004 o 10:46

PORTO 18. júna (SITA) - Sobotňajší súboj D-skupiny ME 2004 na štadióne Bessa v Porte Lotyšsko - Nemecko (18.00 h SELČ) má jasného favorita v trojnásobných majstroch Európy. Nemcom po dobrom výsledku a ...

PORTO 18. júna (SITA) - Sobotňajší súboj D-skupiny ME 2004 na štadióne Bessa v Porte Lotyšsko - Nemecko (18.00 h SELČ) má jasného favorita v trojnásobných majstroch Európy. Nemcom po dobrom výsledku a solídnej hre proti Holanďanom (1:1) narástli krídla, zaváhanie s nováčikom z Lotyšska si nepripúšťajú. "Sme obrovskými favoritmi tohto súboja. V prvom zápase proti Holandsku sme boli outsidermi, teraz sa situácia otočila," myslí si stredopoliar Michael Ballack. Tréner Rudi Völler sľubuje posilnenie útočnej formácie, ku Kevinovi Kuranyimu by mal pribudnúť druhý koncový hráč. Mal by to byť jeden z dvojice Miroslav Klose - Fredi Bobič. "Hráčom budem zdôrazňovať ofenzívnejší prístup, v žiadnom prípade však nesmieme súpera podceniť. Kto zdolal v kvalifikácii Švédov a Turkov, nemôže byť slabý," nabáda Völler k ostražitosti. Pre Lotyšov to bude jeden z najväčších zápasov počas krátkej histórii krajiny, ktorá obnovila svoju samostatnosť iba v roku 1991. Maličký pobaltský štát má 2,4 mil. obyvateľov, kým veľké Nemecko 80 miliónov. Najväčšou hviezdou Lotyšov je útočník Maris Verpakovskis, ktorý svojmu tímu vystrieľal postup na ME a presný zásah pridal aj v úvodnom súboji proti Česku (1:2). "Vieme všetko o Verpakovskisovi. Je rýchly a rád strieľa góly," upozorňuje Völler. Stredopoliar Frank Baumann tvrdí, že prípadný neúspech s Lotyšmi by hráčom nemecká futbalová verejnosť zrejme neodpustila. "Ak prehráme, novinári si na nás zgustnú," povedal Baumann. Lotyšský brankár Aleksandrs Kolinko, ktorý v súboji s Čechmi dlho držal outsidera nad vodou, oslávi v predvečer zápasu 29. narodeniny. Ak v sobotu nastúpi, bude to pre neho jubilejný 50. duel v reprezentačnom drese.

Pikantériou súboja Nemcov s Lotyšmi je fakt, že nemecký gólman a jedna z ústredných postáv tímu Oliver Kahn má lotyšských predkov. Kahnova babka sa totiž volá Erika Alksnisová a pochádza z lotyšského prístavu Liepaja. "Možno som tak trochu Lotyš a k tejto krajine mám určitý vzťah, v sobotu v bránke však budem stopercentný Nemec," uvádza na pravú mieru Kahn. Zaujímavo vyznieva aj skutočnosť, že Nemci čakajú na kontinentálnom šampionáte na víťazstvo v riadnom hracom čase od štvrťfinále ME 1996, keď zdolali Chorvátov 2:1.

Stretnutie Lotyšsko - Nemecko bude rozhodovať Angličan Michael Riley, pôjde vôbec o prvý zápas týchto dvoch súperov v povojnovej histórii. V 30. rokoch 20. storočia sa súperi stretli dvakrát, v roku 1935 Kaliningrade vyhrali Nemci 3:0 a o dva roky neskôr boli úspešní aj v Rige (3:1).


Predpokladané zostavy:

Lotyšsko: Kolinko - Isakovs, Zemlinskis, Stepanovs, Blagonadeždins - Bleidelis, Lobanovs, Astafjevs, Rubins - Prohorenkovs - Verpakovskis

Nemecko: Kahn - Friedrich, Wörns, Nowotny, Lahm - Hamann, Frings, Ballack - Schneider - Kuranyi, Bobic

Súvisiace články