Martin vyradil Skalicu a zahrá si semifinále extraligy

Hokejisti Martina sú v semifinále.
Hokejisti Martina sú v semifinále. (Autor: čtk)
Sportnet|26. mar 2010 o 19:32

Vo štvrťfinálovej sérii play off Slovnaft extraligy Martin - Skalica, ktorá sa hrala na 4 víťazné zápasy, vyhral domáci tím len raz. Martinu sa to podarilo na štvrtý pokus, ktorý bol zároveň rozhodujúci a posúva tím trénera Gregora do semifinále.

Séria so Skalicou bola dlho výnimočná, prvých šesť zápasov vyhral vždy hosťujúci tím, čo sa doteraz v histórii slovenskej extraligy nestalo. Až v siedmom dueli trend narušili Martinčania a po domácom víťazstve 2:1 sa mohli radovať z postupu. Rozhodujúci siedmy duel hrali hráči MHC druhýkrát v histórii, premiérovo v ňom vyhrali.

Skúsený Beran rozhodol o postupe Martina

Na siedmy rozhodujúci zápas tejto štvrťfinálovej série v Turci nastúpila Skalica bez Pálffyho a Jarolína. Napriek tomu mali hostia od začiatku lepší pohyb, boli skôr pri puku a využili hneď svoju prvú šancu. V 5. min ideálne našiel Novák spoza bránky Hartmanna a ten otvoril skóre - 0:1.

Vzápätí nepremenil Themár dobrú príležitosť na vyrovnanie. Martinčania sa potom dostali do herného kŕča. Navyše ich z tempa vyviedlo aj to, že sa museli brániť v presilovkách súpera. Veľkú šancu mal v 9. min Zálešák, ale v situácii zoči-voči trafil len Križanovu masku.

O päť minút neskôr zastavil jeho betón aj Zálešákovu dorážku. Najväčšiu príležitosť na zmenu skóre mal na druhej strane Jabrocký, ktorý 40 sekúnd pred prvou sirénou nepretlačil puk do odkrytej Kotvanovej bránky.

Aktívnejší Záhoráci si svoj náskok v prvej tretine zaslúžili. Po prestávkovom "umývaní hláv" v martinskej kabíne zvýšili domáci aktivitu, začali viac korčuľovať a vynútili si dve presilovky za sebou. V 24. min však nevyužili ani 12-sekundovú výhodu o dvoch hráčov a o tri minúty neskôr zastavilo klbko hráčov Appelov puk smerujúci do hosťujúcej bránky.

V 29. min pri avizovanom vylúčení strelil Skaličan Výborný gól, ktorý však videorozhodca neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. Potom o 16 sekúnd ušla v oslabení dvojica Trokan - Velebný, prvý menovaný ideálne uvoľnil toho druhého, ktorý so šťastím vyrovnal, keďže Kotvan neudržal puk medzi betónmi - 1:1.

Tlak Martina sa stupňoval, ale Kotvan držal Záhorákov nad vodou. V druhej tretine boli domáci jasne lepším mužstvom, ale z veľkej prevahy vyťažili len jeden gól, a tak nerozhodný stav avizoval do ďalšej časti drámu. "Gregorovci" išli zaslúžene do vedenia na začiatku tretej tretiny.

Po 29 sekundách využil Beran početnú výhodu o dvoch hráčov a Martin po prvý raz v zápase viedol. Skalica sa potom snažila vyrovnať skóre, ale Turčania hrali obetavo, s veľkým oduševnením a svoj náskok si pozorne strážili.

V 50. min mal na hokejke gól Themár, ale Kotvan ho "prečítal". O tri minúty neskôr skalický gólman pokazil radosť aj Beranovi. V 57. min Hartmann i Višňovský búšili do obranných hradieb súpera i do Križana, ale skóre sa nezmenilo.

Martin si však v závere pri power-play Skalice už nenechal ujsť postup do semifinále. Prvýkrát v tejto sérii zvíťazilo domáce mužstvo, a hráči MHC sa tak veľmi priblížili k vysnívanej medaile.

Po záverečnom hvizde rozhodcu začať preplnený štadión s oslavami postupu.

„Nechcem nikoho uraziť, ale po dvoch domácich stretnutiach, keď sme prehrávali už 0:2 na zápasy nám verilo len málo ľudí. Mužstvo sa však nezalomilo a dokázalo vstať z popola. Dnes to už bol taktický boj o každý milimeter ihriska. Ten lepšie zvládli naši chalani a teraz sa môžme spoločne tešiť so zaslúženého postupu," povedal bezprostredne po skončení série jeden z jej hrdinov Karol Križan, ktorý v dvoch posledných zápasoch pustil za svoj chrbát len jeden puk.

„Vieme sa dostať do šanci, ale tie nevieme premeniť. Na tom sme pohoreli dnes a to rozhodlo aj celú sériu. V troch domácich dueloch mužstvo strelilo štyri góly a s takouto bilanciou nemáte nárok na semifinále," netajil sklamanie Skúsený český internacionál Ján Hranáč.

MHC Martin - HK 36 Skalica 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) - konečný výsledok série 4:3, Martin postúpil do semifinále

Gól: 29. Velebný (Trokan, Appel), 41. M. Beran (J. Polák, Markovič) - 5. R. Hartmann (F. Novák, Kutálek)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc, Lokšík - Gajan, M. Korba, 4000 divákov

Martin: Križan - J. Polák, L. Kozák, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Pozník - Uram, Jabrocký, M. Beran - Appel, L. Říha, Trokan - Themár, Markovič, Galamboš - Škumát, Zelíska, Važan - od 41. I. Dornič

Skalica: Kotvan - Gründling, Hranáč, M. Výborný, Kloz, Škadra, Jendek - T. Višňovský, R. Školiak, Šátek - Kocák, F. Novák, R. Hartmann - Lušňák, Zálešák, D. Pašek - Kutálek

Po zápase:

Dušan Gregor, tréner Martina: "V prvej tretine nám zopdovednosť zväzovala ruky i nohy a mohli sme byť radi, že sme prehrávali iba o gól. V druhej tretine sme zdvihli hlavu a podarilo sa nám vyrovnať. Bolo to celé o jednej chybičke, bolo to aj o šťastí a to nám prialo, rozhodol jediný gól. Pred semifinále s Košicami budem chlapcom prizvukovať, aby si to užili a zahrali si hokej."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Je to smutné, že sme dobre rozohratú sériu nedotiahli do úspešného konca. Súper nám vyradil Žiga Pálffyho, dnes nám rozhodcovia neuznali gól a v presilovke 5:3 nám Martin strelil druhý druhý gól. Na nič sa však nevyhovárame, musíme sa pozrieť pravde do očí. V prvej tretine sme mohli viesť 5:0 a bolo by po zápase, no využili sme iba jednu šancu, čo sa nám vypomstilo."

• piatok 23. apríla - prípadný šiesty zápas: F - E
  • nedeľa 25. apríla - prípadný siedmy zápas: E - F.

Prehľad doterajších sedemzápasových sérií v hokejovej extralige:
  • Sezóna 2001/02:

Štvrťfinále: Slovan Bratislava - L. Mikuláš 4:3 (4:2, 3:4, 2:1, 2:3, 5:2, 1:4, 7:1)

• Sezóna 2002/03:

Štvrťfinále: Trenčín - Skalica 4:3 (4:0, 4:5, 0:4, 1:2, 4:3, 2:1, 6:2)

• Sezóna 2003/04:

Semifinále: Zvolen - Slovan 4:3 (2:1, 4:3, 2:8, 3:5, 2:1, 4:5, 4:1)

• Sezóna 2004/05:

Semifinále: Slovan - Trenčín 4:3 (3:1, 5:3, 4:5, 3:5, 4:3, 3:4, 8:2)

Finále: Slovan - Zvolen 4:3 (3:2, 1:4, 5:2, 2:0, 2:5, 1:5, 3:1)

• Sezóna 2005/06:

Štvrťfinále: Nitra - Skalica 4:3 (4:5, 5:1, 3:4, 1:0, 3:1, 2:3, 3:1)

Finále: Žilina - Poprad 4:3 (3:4, 3:2, 3:2, 2:3, 1:5, 2:1, 4:1)

• Sezóna 2007/08:

Štvrťfinále: Trenčín - Martin 4:3 (2:4, 4:5, 2:4, 3:2, 5:4, 4:3, 3:2 pp)

Semifinále: Slovan - Trenčín 4:3 (4:1, 3:4, 1:3, 0:3, 5:2, 4:1, 2:0), Košice - Skalica 4:3 (4:1, 3:1, 0:3, 2:4, 3:0, 2:3, 5:4)

Finále: Slovan - Košice 4:3 (4:2, 5:1, 2:0, 0:4, 1:5, 2:3 pp, 3:2)

• Sezóna 2008/09:

Semifinále: Skalica - Slovan 4:3 (8:6, 1:4, 6:3, 3:6, 2:4, 3:1, 3:2 pp), Košice - Zvolen 4:3 (2:1 pp, 1:3, 1:4, 5:0, 3:1, 3:4, 8:2)

• Sezóna 2009/10:

Štvrťfinále: Martin - Skalica (2:6, 4:5 sn, 7:3, 3:1, 1:3, 2:0, 2:1)

Martin v semifinále po 13 rokoch

Hokejisti MHC Martin sa stali poslednými semifinalistami Slovnaft extraligy a v boji o postup do finále ich čaká od 31. marca séria s Košicami. Keďže Martinčania skončili v základnej časti o jednu priečku horšie ako Košičania, séria sa začne v Steel Aréne.

Martin postúpil do semifinále štvrtýkrát v extraligovej histórii. Doteraz ani raz v sérii o finále neuspel, jeho maximom je 3. miesto z roku 1994. Naposledy hrali hokejisti z centra Turca v poslednej štvorke ešte v roku 1997. Martin hral štvrťfinále štvrtýkrát v rade, prvýkrát v tejto sérii však v ňom uspel.