Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Malé glóbusy za zjazd patria alpskej veľmoci

Sportnet|16. mar 2006 o 00:00

Finálové zjazdy vo švédskom Are vyhrali Svindal a Pärsonová, ale celkovými víťazmi kráľovskej disciplíny sú Rakúšania Walchhofer a Dorfmeisterová

Rakúšania Michaela Dorfmeisterová a Michael Walchhofer pózujú s malými glóbusmi za celkové víťazstvo v Svetovom pohári v zjazde. FOTO - REUTERS

Finálové zjazdy vo švédskom Are vyhrali Svindal a Pärsonová, ale celkovými víťazmi kráľovskej disciplíny sú Rakúšania Walchhofer a Dorfmeisterová

ARE - Záverečné zjazdy v rámci finále Svetového pohára alpských lyžiarov vyhrali včera v Are Nór Aksel Lund Svindal a Švédka Anja Pärsonová. Malé glóbusy za celkový triumf v hodnotení najrýchlejšej disciplíny získali Rakúšania Michael Walchhofer a Michaela Dorfmeisterová. Pre oboch je to druhá krištáľová trofej za prvenstvo v zjazde.

Zatiaľ čo 30-ročnému Walchhoferovi stačilo na potvrdenie celkového víťazstva aj 11. miesto, Dorfmeisterová bola už dávnejšie istou víťazkou zjazdu a napokon skončila vo finále siedma. Kým Svindalovo víťazstvo v Are sa príliš nečakalo, Pärsonová maximálne využila možnosť stiahnuť stratu na líderskú pozíciu vo Svetovom pohári, ktorá zatiaľ patrí Chorvátke Janici Kosteličovej. Muži už svojho celkového víťaza poznajú. Je ním Rakúšan Benjamin Raich, ktorý včera neštartoval.

Zjazd mužov poznačilo niekoľko zle vyzerajúcich pádov. Na náročnej trati Olympia s dĺžkou 2922 m a prevýšením 844 m spadol olympijský víťaz z Turína Francúz Antoine Deneriaz, ktorý sa však vážnejšie nezranil. Horšie obišiel Rakúšan Klaus Kröll, ktorý zostal dlhšie bezvládne ležať a napokon ho musel vrtuľník s fraktúrou holennej kosti previezť do nemocnice.

Víťazný Svindal si pripísal iba druhé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v kariére. Predstaviteľ nastupujúcej generácie nórskych zjazdárov zdolal o 0,20 s Američana Bodeho Millera a o 0,30 s Taliana Petra Filla. "Som rád, že som to tak dobre zvládol. Víťazstvo v zjazde má pre mňa veľkú cenu, najmä keď je premiérové. Trať bola rýchla a skoky dlhé. Niektorí z nás to zrejme podcenili a spadli. V budúcnosti by som chcel zaútočiť na celkové víťazstvo vo Svetovom pohári," povedal 23-ročný Svindal.

Staronový majiteľ malého glóbusu za zjazd Walchhofer v cieli povedal: "Je to prekrásne, že som k olympijskej medaile pridal ďalší malý glóbus. Zrejme som zostal najlepším zjazdárom na svete." Rakúšania triumfovali v konečnom poradí kráľovskej disciplíny v posledných siedmich rokoch. Pred Walchhoferom sa zo zjazdárskeho glóbusu tešil trikrát Stephan Eberharter (2002-2004) a pred ním dvakrát Hermann Maier.

V ženskom zjazde, v ktorom pre boľavý chrbát chýbala líderka celkového poradia Kosteličová, vyhrala tá, ktorá mala najväčšiu motiváciu - Anja Pärsonová. Obhajkyňa celkového prvenstva sa vydala na trať dlhú 2236 m s prevýšením 659 m ako posledná so štartovým číslom 27. Hneď od začiatku trafila ideálnu stopu a nakoniec z toho bolo 34. víťazstvo v pretekoch SP v kariére, tretie v zjazde a najmä zníženie straty na Kosteličovú na 154 bodov. "Dnes to bola zábava. Jazdila som dostatočne agresívne a potvrdila formu z tréningov. Chcem vyhrať aj štvrtkový superobrovský slalom. Ak sa mi to podarí, bude boj o celkové víťazstvo s Janicou ešte zaujímavý," povedala Pärsonová. (sita)

Súvisiace články