Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Lekár: Zlatá éra Holanďanov sa nezaobišla bez dopingu

Naozaj ich predchodcovia dopovali? Takto sa dnešná reprezentácia Holandska tešila v zápase s Maďarskom. (Autor: TASR / AP)
SITA|14. nov 2013 o 19:30

Doping bežne využívali aj vtedajšie najlepšie kluby v krajine - Ajax , Feyenoord a Twente.

AMSTERDAM. Holandskom v týchto dňoch otriasla nová kniha tamojšieho novinára a spisovateľa Guida Derksena, ktorý priniesol šokujúce odhalenie. Zlatá futbalová éra "Oranjes" v 70. rokoch minulého storočia, kedy sa Holanďania dvakrát stali vicemajstrami sveta (1974 a 1978), sa údajne nezaobišla bez nepovoleného dopingu.

Derksen prišiel s týmto tvrdením v diele "Futbalové záhady vyriešené", v ktorom pozbieral množstvo tvrdení a vyhlásení niekdajších lekárov, hráčov a iných zainteresovaných osôb, ktoré sa pohybovali pri mužstve okolo bájneho Johana Cruyffa či Johana Neeskensa. Informáciu priniesol portál sport.pl.

Autor zistil, že síce nešlo o organizovaný druh dopingu, ale bežne ho využívali aj vtedajšie najlepšie kluby v krajine - Ajax Amsterdam, Feyenoord Rotterdam a Twente Enschede. Dlhoročný lekár národného mužstva (1966-1999) Frits Kessel v tejto knihe po prvýkrát priznal, že vedel o dopingu v holandskom tíme, vrátane podujatí MS 1974 a 1978. Odmietol však tvrdenie, že by ho sám hráčom aplikoval. Doteraz pritom popieral akékoľvek formy užívania nepovolených látok.

Podľa bývalého maséra Ajaxu Sala Mullera sa amfetamíny predpisovali ako bežné vitamíny, pričom k ich užívaniu sa uchyľovali aj také hviezdy ako Arie Haan či Piet Schrijvers.

Derksen v knihe pripomína, že dopingový prípad zlatej dekády holandského futbalu sa mohol preniesť aj do súčasnosti. Spomenul najmä rok 2001, kedy boli v krátkom slede "nachytaní" za užitie nandrolónu Frank de Boer, Edgar Davids a Jaap Stam.

Mimochodom, štvrtým do 'nandrolónovej partie' bol v tom čase hráč talianskej Brescie a súčasný tréner Bayernu Mníchov Pep Guardiola. Kompletné kvarteto sa vtedy bránilo argumentom, že zakázaná látka sa do ich tela dostala cez kontaminovanú stravu.

Súvisiace články