Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Kopa s Bubom sú opäť v jednej zostave. V Sieni slávy prešovského športu

Mikuláš Komanický po zaradení do Siene slávy prešovského športu. (Autor: Viktor Zamborský)
Ján Leško|Publikované 7. feb 2019 o 23:00

Mikuláš Komanický je už päť rokov mimo futbalu.

PREŠOV. Do futbalového dôchodku sa pobral takmer súbežne s odchodom do starobného.

Aktívna a úspešná kariéra v najvyššej československej lige po prechode z Partizána Bardejov do Tatrana Prešov i štarty v reprezentácii krajiny, to je už dávno minulosťou.

Zhruba pred piatimi rokmi uzavrel za sebou aj bohatú trénerskú kapitolu.

Mikuláš Komanický, niekdajší útočník a po vystrábení sa z vážneho zranenia krajný obranca v najvyššej federálnej futbalovej lige odohral za prešovský Tatran päť sezón. Hral i za československú reprezentáciu.

Ako tréner pôsobil vo viacerých kluboch, aj v Tatrane Prešov či v Ružomberku, ale aj v Lakatamiu na Cypre.

S prešovskými dorasteneckými celkami získal majstrovské tituly, viedol aj reprezentáciu Slovenska do 21 rokov.

V súčasnosti poslanca prešovského mestského zastupiteľstva ocenili pred pár dňami uvedením do Siene slávy prešovského športu.

Otvára len dvere, ktoré za sebou vie zavrieť

„Ozaj, môj odchod z futbalového diania ako by bol načasovaný s odchodom do starobného dôchodku. Mal som síce nejaké zaujímavé ponuky na pokračovanie v trénerskej činnosti, no odmietol som ich. Myslím si totiž, že človek by mal otvárať iba také dvere, ktoré dokáže sám za sebou zatvoriť,“ dôvodil i vysvetlil svoje rozhodnutie Komanický.

„Ak nemôžem hráčovi ukázať názorne to, čo si predstavujem a dirigovať tréningový proces len spoza čiary futbalového ihriska, tak takéto trénovanie by ma už nebavilo. Na druhej strane však priznávam, že ten priamy súzvuk s futbalovým dianím mi veľmi chýba,“ priznal po slávnostnom akte autor známych futbalových bonmotov, familiárne prezývaný Kopa.

„Športový život, aktívny či trénerský, som prežíval predovšetkým s mladými ľuďmi. Bol som označovaný za trénera používajúceho veľa, zväčša vtipných bonmotov. Tie som smeroval hlavne na rozptýlenie vypätejších situácií v kabíne, ale aj na ihrisku. Ak je však atmosféra dusná, čo sa neraz stáva, tak nejaký z nich vytiahnem aj z poslaneckého kresla. Ak som už spomenul i moju činnosť v komunálnej politike, na tú som sa dal pred mojou šesťdesiatkou, hlavne preto, aby som bol aktívny a nápomocný ľuďom regióne. Šport ako taký, najmä futbal a neskôr i tá neraz nevďačná pozícia futbalového trénera, to všetko ma bavilo. Netajím však, že už som prišiel aj na chuť súčasným aktivitám v komunálnej politike.“

Z futbalistu a trénera politik

Uvedenie do Siene slávy prešovského športu považuje Mikuláš Komanický za veľkú poctu.

„Prešov bol a myslím, že ešte aj je, dlhoročnou baštou slovenského športu. V šarišskej metropole vyrástli veľké postavy futbalu, hokeja, mužskej i ženskej hádzanej, basketbalu, atletiky, plávania, džuda, kolkov, jazdeckého športu, ženskej cyklistiky či motorizmu. Naozaj je mi cťou byť zaradený do takej elitnej spoločnosti.“

Sieň slávy prešovského športu začala písať novodobú históriu v roku 2011. Jej prvým laureátom bol hádzanár Rudolf Horváth, pokračovateľmi hádzanárka Mária Labyová, futbalista Ladislav Pavlovič, hokejista Igor Liba, plavkyňa Mirianna Brtková, plavec Milan Kručay, hádzanár Karol Lukošík, futbalista Jozef Bubenko.

Práve posledne menovaný, Jozef Bubenko, zvaný Bubo, niekdajší Kopov spoluhráč i v najúspešnejšej ére prešovského futbalu nechýbal pri ostatnom vyhlasovaní najúspešnejších športovcov mesta Prešov za uplynulý rok.

Pri uvedení Komanického do Siene slávy si na jeho adresu zavtipkoval: „Niekto musí byť predsa prvý či krajší. No čo, Kopa si musel počkať, ale dočkal sa.“

Reakcia na seba nedala dlho čakať. „Dobre, faktom ale je, že vek znížiť nemožno. A tak som nemohol byť oceneným skôr než Bubo, ktorý je o štyri mesiace od mňa starší. Inak, neviem, neviem... Tak ako sme to voľakedy ťahali v prešovskom útoku, takto teraz vedľa seba ostaneme v takejto prestížnej spoločnosti významných prešovských športovcov.“

Autor: Ján Leško

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.