Švédsko na MS v hokeji 2023
Švédsko
MS v hokeji 2023
25.05.2023, Playoff | Štvrťfinále
1 - 3
0:1, 1:0, 0:2
Lotyšsko na MS v hokeji 2023
Lotyšsko

Senzácia v Rige. Lotyši začali hrýzť a ich fanúšikovia musia siahnuť na úspory

Lotyšskí hokejisti po víťazstve nad Švédskom.
Lotyšskí hokejisti po víťazstve nad Švédskom. (Autor: IIHF)

Lotyšskí hokejisti sú prvý raz v semifinále MS.

RIGA. Riga zažila večer, na ktorý nezabudne a v noci nešla spať. Vyše deväťtisíc fanúšikov v hokejovej Riga Arene a ďalšie tisíce pred ňou boli v tranze.

Neznámi ľudia sa objímali, mnohí od dojatia ronili slzy. Kapitán Kaspars Daugavinš adresoval z ľadu pozdrav do hľadiska a kamera si v ňom našla jeho hrdú mamu. Z hymny, ktorú odspievali hokejisti s fanúšikmi, naskakovali zimomriavky.

Fotili sa ako majstri sveta

V semifinále majstrovstiev sveta v hokeji bude hrať jedna hostiteľská krajina. To nie je prekvapenie. Ale, že to bude Lotyšsko, je senzácia. 

Lotyši vo štvrtok večer zdolali vo štvrťfinále Švédov 3:1. Po zápase ešte dlho neschádzali z ľadu. Krúžili po ňom a mávali fanúšikom.

Potom si pokľakli okolo stredového kruhu a ponúkli ďakovačku, ktorá pripomínala tú slovanistickú (Vstaňte, keď ste belasí). A napokon sa ešte všetci združili na kope a fotili sa, akoby už získali titul alebo aspoň medailu. Fanúšikovská zóna vedľa hokejovej haly sa medzitým už menila na malý lotyšský Woodstock. 

Lotyšskí hokejisti sa tešia z víťazstva vo štvrťfinálovom zápase Lotyšsko - Švédsko.
Lotyšskí hokejisti sa tešia z víťazstva vo štvrťfinálovom zápase Lotyšsko - Švédsko. (Autor: TASR/AP)

Po vyhlásení nezávislosti sa Lotyši, podobne ako Slováci, museli šplhať medzi hokejovú elitu z najnižších poschodí. Na rok ich pribrzdili Švajčiari, potom Slováci.

Premiéru mali v roku 1997 a držia sa tam dodnes. Nikdy nevypadli a najvyššie skončili trikrát siedmi. Teraz túto métu prekonajú. V semifinále MS nikdy nebola menšia hokejová krajina. V Lotyšsku žijú necelé dva milióny ľudí.

Kapitán: Začali sme hrýzť

„Dlhé roky sme boli blízko, ale nikdy sa nám to nepodarilo. Teraz to vyšlo. Ukázali sme srdce, charakter, bojovnosť. Posledných 10 rokov sa zápasy MS výrazne vyrovnali, každý vie poraziť každého. Ide len o to, aby to prišlo aj v dôležitý moment. Už sme to videli v minulosti, outsideri vedia prekvapiť. Teraz sme to my,“ hovoril pre Sportnet charizmatický kapitán Daugavinš.

Večer pred semifinále sa prechádzal v uličkách rodnej Rigy. Ľudia sa pri ňom pristavovali, zapriali mu veľa šťastia, poprosili o spoločnú fotku. S úsmevom im vyhovel.

Pavúk MS v hokeji 2023

Nachádzate sa tu:
Domov»MS v hokeji 2023»Senzácia v Rige. Lotyši začali hrýzť a ich fanúšikovia musia siahnuť na úspory