Utorok, 18. mája, 2021Meniny má Viola

Juraj Kolník - pre súpera vždy nepríjemný

Juraj Kolník (Autor: SITA)
Peter Klimko|27. apr 2008 o 00:00

Technicky a korčuliarsky dobre vybavené krídlo dokáže obranám súpera poradne zamotať hlavu.

Juraj Kolník je mladší brat niekdajšieho reprezentanta a jedného z najlepších hokejistov histórie najvyššej hokejovej súťaže Slovenska Ľubomíra Kolníka.

Spod Zobora do veľkého sveta

JURAJ KOLNÍK
  • narodený: 13. novembra 1980
  • súčasný klub: Genève-Servette HC
  • hrával za: Nitra, Québec Remparts, Rimouski, NY Islanders, Lowell Lock, Springfield Falcons, Bridgeport, Florida, San Antonio
  • účastník MS:
  • úspechy: vicemajster Švajčiarska so Servette - 2007/08, 4. na MS 2004, vicemajster AHL 2001/02
  • číslo dresu: 13
    jkolnikswi.jpg
Juraj Kolník - v 2007/08 jedna z najvýraznejších postáv švajčiarskej ligy

Jeho hokejové začiatky sú späté s nitrianskou juniorkou. V modro-bielom drese si zahral v 1997/98 aj svoju doposiaľ jedinú sezónu v slovenskej Extralige.

Potom prišiel odchod do USA, kde sa na pár zápasov predstavil v drese Québec Remparts, účastníka Quebec Major Junior Hockey League. Tu sa stihol okamžite bodovo presadiť, premiérovú sezónu za morom síce dokončil V QMJL, zvolil si však dres Rimouski Oceanic (stretol sa tu s René Vydareným), kde dokázal v 50 zápasoch nazbierať 73 bodov.

To znamenalo v rámci tímovej produktivity výborné druhé miesto, za skvelým Bradom Richardson (ten sa stal hviezdou NHL v dresoch Tampy a Dallasu) však zaostal o neuveriteľných 58 bodov.

Každopádne Jurajovi vyšla aklimatizácia, čo potvrdil aj o rok na to, keď mal na konte po 47 dueloch 106 bodov. To stačilo v rámci Rimouski na 3. miesto v kanadskom bodovaní. Vyhral opäť Richards, ktorý tentoraz dosiahol neuveriteľné číslo - 186 bodov.

Vysnívaná NHL

V 1999 prišla šanca v New York Islanders, ktorý si ho vybral v 4. kole draftu z celkového 101. miesta.

V drese "ostrovanov" sa objavuje už v nasledujúcom ročníku - 2000/01, pričom dostal príležitosť v 29 zápasoch s bilanciou 7 bodov.

V tomto období častokrát meral trasu medzi A-mužstvom a farmárskym tímom, tie boli dokonca dva - American Hockey League (AHL) si zahral za Lowell Lock Monsters a Springfield Falcons, pričom sa výraznejšie presadil práve vo farbách "sokolov".

V sezóne 2001/02 to už je v jeho prípade len sporadický štart v NY Islanders (7 zápasov), drvivú väčšinu času trávi v AHL, konkrétne v Bridgeporte, kde hráva za Sound Tigers.

Presun na slnečnú Floridu

Juraj Kolník sa po sezóne, kedy vlastne od "ostrovanov" nedostal poriadnu príležitosť, sťahuje na Floridu. Panthers skladajú ambiciózny tím a slovenský útočník má byť jeho súčasťou.

Opakuje sa však scenár z New Yorku. "Panteri" ho využívajú len v 10 zápasoch, Kolník hráva skôr za San Antonio Rampage, kde sa mu celkom darí, veď získava v 65 stretnutiach 40 bodov.

Konečne poriadna šanca

Zlom nastáva v 2003/04, kedy sa síce ešte objavuje aj v San Antoniu, v prvom tíme ale nastupuje hneď 53 zápasoch.

Kvôli nezhodám medzi vedením NHL a hráčskou asociáciou sa brány profiligy na rok zatvárajú, Kolník neodchádza po vzore množstva hokejistov do Európy, ale uprednostňuje pôsobenie v starom známom San Antoniu.

O 12 mesiacov na to je už stabilným členom Panthers, kde si zahral po boku krajanov Branislava Mezeia a Jozefa Stümpela. Svedčí o tom 77 duelov v základnej časti, ku ktorým patrí aj získaných 35 bodov, čo je jeho maximum v NHL.

V 2006/07 nastupuje v 64 zápasoch, je už riadnou súčasťou prvého tímu, aj napriek tomu ale nedostáva nový kontrakt a tak sa rozhoduje pre radikálnu zmenu - odchod.

Európska premiéra

Hneď v prvej sezóne na starom kontinente naplno dokazuje, že je kvalitným hokejistom. Vo švajčiarskej lige, konkrétne v Servette sa stáva v 2007/08 najproduktívnejším hráčom tímu.

Ženevský celok siahal v závere ročníka aj na celkové prvenstvo, vo finále play off ale napokon ťahal za kratší koniec, keď boli nad jeho sily ZSC Lions, ktorí vyhrali sériu 4:2 na zápasy.

Národný tím

Slovensko reprezentoval na troch významných podujatiach. Na začiatku nového tisícročia sa zúčastnil junorských MS, v 2004 majstrovstiev sveta v Prahe a Ostrave, o 4 roky na to zase šamionátu v Kanade.

V 7 zápasoch si nepripísal na konto ani jeden bod, naši reprezentanti skončili na konečnom 4. mieste, keď v boji o bronz podľahli Američanom po samostatných nájazdoch.

V Halifaxe a Québecu (naši hrali len v Halifaxe) 2008 sa ale Slovensku vôbec nedarilo, konečné 13. miesto a premiéra v boji o záchranu sa za úspech istotne považovať nedajú.

Čo o Kolníkovi píšu médiá

Juraj Kolník v drese Servette

Fotogaléria

jkolnik2.jpg

jkolnk1.jpg

jkolnik10.jpg

jkolnik3.jpg

jkolnik4.jpg

jkolnik5.jpg

jkolnik6.jpg

jkolnik7.jpg

jkolnik8.jpg

jkolnik9.jpg