Július Šupler priviedol Slovensko medzi hokejovú elitu

Július Šupler
Július Šupler (Autor: REUTERS)
Peter Klimko|24. apr 2008 o 00:00

Skúsený tréner, ktorý má rád úzke klziská a tvrdí, že pred plným štadiónom sa zlý hokej hrať nedá.

Po desiatich rokoch sa vrátil na lavičku národného tímu, ktorý priviedol do elitnej skupiny MS. Július Šupler je natrvalo zapísaný do slovenskej hokejovej histórie.

Hráčska kariéra

JÚLIUS ŠUPLER
  • narodený: 27. októbra 1950
  • súčasný post: tréner reprezentácie Slovenska
  • hráčska kariéra: Poprad, L. Mikuláš, Slovan Bratislava, Košice
  • trénoval: Poprad, Trenčín, Slovensko, Portland, Sparta Praha, HK Riga 2000, Slovan Bratislava, Minsk, Jaroslavľ
  • účastník MS
  • úspechy: 6. miesto na ZOH v Lillehammeri, dva tituly majstra Lotyšska s HK Riga 2000, titul so Slovanom Bratislava, Duklou Trenčín, priviedol Slovensko z C-kategórie MS až medzi elitu, víťaz Memorial Cupu s Portlandom

suplerjulius.jpg
Július Šupler

Rodák z Popradu začínal s hokejom práve pod Tatrami, kde si zahral v 2. najvyššej súťaži - 1. SNHL (1. Slovenská národná hokejová liga). Neskôr túto súťaž skúsil aj vo farbách Liptovského Mikuláša.

Potom prišlo pôsobenie v bratislavskom Slovane (1970-72), resp. vo VSŽ Košice v sezónach 1972 až 1976.

Trénerské začiatky v Poprade

Na trénerskú dráhu sa vybral v roku 1979 ako asistent hlavného lodivoda v popradskom tíme. Takto to bolo až do 1985, kedy sa v Poprade dostal do pozície hlavného trénera.

Tituly

Dovtedy najvydarenejšou trénerskou sezónou pre Júliusa Šuplera bola tá trenčianska, veď sa mu s Duklou podarilo v 1991/92 vyhrať federálny titul.

Majstrovské oslavy zažil aj za morom, konkrétne vo WHL, kde k titulu (Memorial Cup) priviedol ako spolutréner Portland.

O trénerskej úspešnosti svedčí aj domáci primát so Slovanom Bratislava, či dva lotyšské, ktoré dosiahol na lavičke HK Riga 2000.

Po rozdelení Československa prihliadal hokejový zväz na to, aké postavenie si tento tréner stihol vytvoriť. Výsledkom bolo vymenovanie do pozície vôbec prvého trénera slovenskej reprezentácie.

Do Áčka v najkratšom možnom čase

Keďže reprezentanti spod Tatier putovali po rozdelení do C-kategórie majstrovstiev sveta, bolo treba, čo najskôr zmobilizovať sily, hodiť za hlavu frustráciu z rozhodnutia IIHF a nastúpiť cestu, ktorej cieľom bola účasť medzi svetovou špičkou.

Júliusovi Šuplerovi sa túto ambíciu podarilo naplniť v najkratšom možnom čase. Slovensko bolo v 1996 premiérovo účastníkom turnaja A-kategórie. Ešte predtým sa však muselo vysporiadať s prekážkami v podobe postsovietskych krajín (Ukrajina, Lotyšsko, Kazachstan), ktoré disponovali vysokou kvalitou a samozrejme sa takisto chceli prepracovať medzi najlepších.

Šupler bol aj prvým mužom, ktorý viedol reprezentáciu na olympiáde v Lillehammeri 1994. Asistentom mu bol Dušan Žižka. Národnému výberu sa pri premiére na tomto vrcholnom športovom podujatí podarilo skončiť na 6. mieste.

V 1996 prišla spomínaná premiéra Slovenska medzi elitou. Konečná 10. priečka sa SZĽH málila a tak na najbližších 10 rokov v tejto pozícii skončil.

Návrat na lavičku repre

V júli 2006 nahradil na lavičke národného výberu Františka Hossu, pričom si za asistentov vybral Zdena Cígera a Miroslava Miklošoviča.

Obnovenú premiéru mal na MS v Moskve, kde svoj tím priviedol až do štvrťfinále. V ňom ale narazil na švédsky výber, ktorému podľahol 4:7.

Na jeho konto ide ešte víťazstvo v Nemeckom pohári v sezóne 2006/07.

Slovensko sa o služby tohto skúseného kormidelníka opieralo aj na MS 2008 v Halifaxe a Québecu. Šupler mal však neľahkú úlohu, keďže z najrôznejších príčin odmietol reprezentáciu posilniť celý zástup hráčov z kanadsko-americkej NHL. Výsledok sa pochopiteľne nedostavil, Slováci dokonca po prvýkrát v histórii spadli do bojov o záchranu. Tú síce po dvoch víťazstvách nad Slovinskom zvládli, aj tak sa ale jedná o najhorší výsledok v elitnej kategórii hokejových MS.

Čo o Šuplerovi píšu médiá

Slováci v zápase MS 2007 proti Kanade (4:5)

Fotogaléria

supler1.jpg

supler3.jpg

supler4.jpg

supler5.jpg

supler6.jpg

Video: YouTube

Nachádzate sa tu: